• Головна
  • "18-го травня – ми всі кримські татари". Сьогодні Україна вшановує кримських татар постраждалих від депортації
12:47, 18 травня 2016 р.

"18-го травня – ми всі кримські татари". Сьогодні Україна вшановує кримських татар постраждалих від депортації

Сьогодні у День пам’яті жертв геноциду кримсько-татрського народу Україна вшановує кримських татар постраждалих від депортації.

18 травня 1944 року 32 тисячі працівників НКВС виселили понад 183 тисячі кримських татар з Кримського півострову (не враховуючи кримців-солдат, яких висели після демобілізації у 1945 році), звинувативши у співпраці з Третім Рейхом.

Розпочалася депортація рано вранці і завершилася за кілька днів 20 травня о 16:00. Депортантам давали на збори від кількох хвилин до півгодини. Тих, хто не міг іти або чинив опір  - розстрілювали на місці.

На вокзалах людей різного віку і статусу запакували до товарняків та відіслали до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану, Марійської УРСР та на Урал і Кострому. Частина з них так ніколи і не повернулася в рідний Крим.

Спогади  депортованих кримців зібрані в Центрі інформації і документації кримських татар http://cidct.org.ua/publications/Deportation1/2.html

"18-го травня – ми всі кримські татари". Сьогодні Україна вшановує кримських татар постраждалих від депортації, фото-1

«Вранці замість привітання добірна лайка і запитання: трупи є? Люди за померлих чіпляються, плачуть, не віддають. Солдати тіла дорослих викидають у двері, дітей — у вікно...»

«Медичного обслуговування не було. Померлих виносили з вагона і залишали на станції, не даючи ховати».

«Про медичне обслуговування й мови не могло бути. Люди пили воду з водойм і звідти ж брали про запас. Воду кип'ятити можливості не було. Люди почали хворіти дизентерією, черевним тифом, малярією, коростою, воші мучили всіх. Було спекотно, постійно мучила спрага. Померлих залишали на роз'їздах, ніхто їх не ховав».

«Через кілька днів шляху з нашого вагона винесли померлих: стареньку і маленького хлопчика. Поїзд зупинявся на маленьких полустанках, щоб залишити померлих. ... Ховати не давали». 

У телеграмі, яку працівники НКВС відправили Сталіну, говорилося про те, що з Криму виселили 183 155 осіб (не враховуючи солдатів армії, яких відправили на спецпоселення після демобілізації 1945 року). Останній потяг з депортантами розвантажили 8 червня 1944. Більшість людей переселили до Узбекистану (151 136 осіб), Казахстану (4 286 осіб) і Таджикистану, невеликі групи відправили в Марійську АРСР (8 597 осіб), на Урал і в Костромську область.  

За офіційними даними, за перший рік депортації померло понад 16 тисяч людей (це понад 10% депортованих. Згодом ця цифра виросла до 46.2%) – їх виснажили три роки німецької окупації, холод, голод та депортація в чужі краї. 

Ті, хто вижили і були змушені існувати в депортації понад 12 років мали статус спецпереселенців, жили у спеціальних поселеннях, які заборонялося покидати без дозволу.

За порушення цього правила ввели кримінальне покарання – до 25 років ув’язнення. Були випадки, коли кримці отримували цей строк, відвідавши у сусідньому спецпоселенні своїх родичів. 

На відміну від деяких інших депортованих народів, що повернулися на батьківщину в кінці 1950-х років, кримських татар позбавили цього права аж до 1974 року (формально), і фактично - до 1989. Масове повернення кримсько-татарського народу до Криму почалося лише наприкінці «перебудови» 1989 року.

Того ж року Верховна рада СРСР визнала депортацію кримців у 1944 році незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року українська ВР визнала депортацію з Кримського півострову геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримсько-татарського народу. Вже кілька років поспіль День пам’яі відбувається під гаслом "18-го травня – ми всі кримські татари". 

Нагадаємо, українська співачка Джамала виграла Євробачення із піснею "1944", присвяченому трагедії депортації кримських татар.

Минулорічний ролик, присвячений 18 травня

Цьогорічні відео

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кримськітатари #крим #депортація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...