"Сійся, родися жито-пшениця": традиції на День Святого Василя

Сьогодні, 14 січня, українці святкують Старий Новий рік або День Святого Василя. А також сьогодні ходять посівальники з побажаннями врожаю й достатку. 

У цей день намагалися нічого не різати, бо церква відзначає 14 січня день обрізання Христа. Втім, збереглося чимало традицій пов'язаних з цим святом.

На Василя вставали удосвіта й не підмітали, бо вважали, що можна вимести з дому достаток й удачу. Не можна виносити сміття з хати.

Посівати можуть тільки хлопці й не усім зерном, а житом, пшеницею, вівсом або ячменем. Розкидати гречку чи горох не слід, бо можна накликати в будинок суперечки і чвари, а горох - то на сльози. Зерно, яким засівали не слід викидати, а посіяти на полі чи тримати як оберіг до наступного року.

Посіваючи приказували: «Сійся, родися жито-пшениця, всякий хліб та пашниця, на щастя, здоров'я, на Новий рік, щоб ще краще все вродило, ніж торік, коноплі щоб в устілки, льон по коліна, щоб у Вас, господар, голова не боліла!».

У переддень свята випікали обрядовий хліб - "Василь". Ним пригощали посівальників. Також хлопцям давали гроші, солодощі, горіхи. 

Сьогодні подають до столу м’ясні блюда зі свинини й щедру кутю (кашу із смальцем та вершками), яку треба з'їсти до кінця дня. 

Цього дня веселилися, бо вважали, що якщо сміятися, то весь рік будеш веселий.