Поминати родичів та пити яблучне вино: яке завтра свято та що не можна робити

19 серпня українці традиційно святкують Другий Спас або Яблучний. У церкві відзначають Преображення Господнє. Слов'яни відзначали свято врожаю в середині серпня - приносили дари богам та дякували за їх щедрість.

Наші предки слідкували за погодою та помітили, що після Другого Спасу починає холоднішати. Тому казали: "Прийшов Спас - готуй кожух про запас", "Яблучний Спас – пішло літо від нас".

Якщо завтра буде тепло й сухо, то й осінь буде тепла, якщо дощитиме, то й до зими будуть рясні опади.

На Яблучний Спас святять в церкві яблука, мед, воду, фрукти, овочі, колоски пшениці, різнотрав'я, випічку з яблуками.

Які заборони на це свято

- не можна шити, прибирати в хаті, ремонтувати,

- не працювали на городі й в саду,

- не можна ходити до лазні, виконувати косметичні операції, підстригати волосся,

- не купалися у водоймах,

- не конфліктували, не лихословили,

- не вбивали комах.

Що вживали цього дня? Готували борошняні та овочеві страви, рибу. Перед обідом їли посвячені яблука та мед, запивали виноградним або яблуневим вином.

На Спаса поминали померлих - влаштовували батьківські вечори, готують вечерю для них, згадували їх життя. Їжу у посуді залишали на столі на ніч.

За традицією випікали перший хліб з нового врожаю, зрізали сніп та ставили його на покуті. Бджолярі до свята хазяйнували на пасіці: обрізали стільники, качали мед, робили ревізію у вуликах, об'єднували сім'ї.

Етнографи кажуть, що Спас був один - це свято 19 серпня, говорить доктор історичних наук і професор Валентина Борисенко. Часом у деяких регіонах свято Маковія 14 серпня називали малим Спасом.

Як повідомляло видання 05366, на Маковія їли мед натщесерце, аби бути здоровим.