Усього за три роки активного реформування галузь закупівель нарешті запрацювала як годинник. Щодня створюються тендери й відбуваються запеклі торги, щодня підприємці продають Україні або купують у неї численні товари, активи, послуги й права на використання надр. Аграрії орендують цілі потяги для перевезення зерна, обираючи між «Укрзалізницею» і приватними перевізниками, а бізнесмени купують залізобетонні понтони для облаштування плавучого ресторану чи офісу. Ким потрібно бути, аби долучитися до закупівель?

Хто може брати участь у торгах

Ключова мета запровадження системи Прозорро в галузь держзакупівель — рівні можливості для участі у тендерах для всіх бажаючих. Звичайно, пропозиція має відповідати тендерній документації, а Замовник може висувати додаткові вимоги до потенційних переможців.

Станом на сьогодні будь-яка дискримінація швидко виявляється й припиняється. Яскравий приклад — марні спроби НБУ провести аукціон на умовах, прописаних під конкретну компанію. Отже, тепер запропонувати власні товари чи послуги державним органам можуть будь-які категорії Учасників:

● фізичні особи;

● фізичні особи-підприємці;

● юридичні особи;

● нерезиденти.

У комерційних торгах ситуація така сама, але приватні Організатори мають право відсіювати окремих Учасників за додатковими критеріями і формувати власні «чорні списки». Проте це не заважає тисячам ФОП добре заробляти на взаємовигідних угодах, укладених в результаті торгів на електронному майданчику.

Хто може організувати торги

Стати Організатором аукціону так само просто, як і долучитися до участі в ньому — потрібно лише зареєструватись на одному з офіційних електронних майданчиків. Більшість держустанов створює в системі Прозоро аукціони публічних закупівель. Органи приватизації навпаки — виставляють за допомогою сервіса ProZorro.Продажі різноманітні активи держави, які можуть придбати усі бажаючі.

Окрема категорія Організаторів — комерційні компанії. Їхні аукціони проходять за межами централізованої державної бази даних, але на тих самих майданчиках, що й публічні закупівлі держустанов. Комерційні Організатори можуть як закупати товари чи послуги, так і продавати їх у формі тендерів.

Для кого шлях у публічні закупівлі перекрито

Систему було створено та налаштовано для максимальної відкритості, але є одна категорія користувачів (як Організаторів, так і Учасників), які не допускаються до процесу публічних закупівель — особи, за якими зафіксовано дії, спрямовані на обмеження конкуренції. Отже, якщо не намагатись зламати механізм проведення торгів і грати чесно, ніяких перепон на шляху до взаємовигідного партнерства не буде.