Сьогодні ринок електроенергетики зазнав певних змін, що покращило умови як для виробників, так і споживачів. Після того, як в Україні відбулися зміни у структурі ринку, монополія, що мала місце у минулому, уступила місце нормальній конкуренції. Кожен споживач обирає з декількох постачальників електроенергії. Підприємства мають змогу обрати для себе вигідні умови, що позитивно вплине на виробництво.

Сьогодні електроенергія для підприємств закуповується у різних компаній на балансуючому ринку. Механізм регулювання дозволяє отримати електрику на вигідних умовах. Управління на ринку електроенергетики здійснює Національна компанія «Укренерго».

Особливості ринку енергетики України

Кількість виробленої електроенергії має дорівнювати кількості споживання. За збереженням балансу стежить диспетчер НЕК «Укренерго».

Енергосистема живе за планом, який називається Прогнозний енергетичний баланс. У ньому прописується, скільки електроенергії повинна виробити конкретна галузь. Промислові підприємства отримують електроенергію від 4 основних генерацій:

  • атомна;
  • теплова;
  • гідроелектростанції;
  • поновлювані джерела.

Вся вироблена електроенергія продається на енергоринок. При цьому у кожного виду генерації затверджений тариф. Його стверджує регулятор, яким є Національна комісія з регулювання ринку енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

У кожної генерації, крім теплової, тариф фіксований. В кінці чергового місяця кошти енергоринку розподіляються між генераціями, відповідно до їх тарифів. Те, що залишилося, ділиться на обсяг електроенергії ТЕС.

Як відбувається закупівля електроенергії?

На українському ринку учасники мають право укладати двосторонні договори для купівлі та продажу електричної енергії. Цей процес регулюється законодавством. Торгівля здійснюється шляхом укладення двосторонніх договорів за затвердженою системою.

Важливою умовою є відповідальність за небаланс, в разі невиконання договору. Якщо необхідно докупити електричну енергію, споживач отримає надлишок за найбільшою ціною. Постачальник, що реалізує надлишки, продає їх за найменшою вартістю.

Продавати електроенергію мають право лише зареєстровані учасники, що отримали відповідний дозвіл. Обов'язковою вимогою є реєстрація договорів у оператора.

Учасники торгівлі повинні реєструвати планові обсяги для розрахункових періодів кожного торгового дня. Щоб закуповувати генерацію, двосторонній договір мусить мати однакові обсяги електроенергії продавця і покупця. Якщо обсяги однакові, сторони виконують умови угоди.