Наручний годинник — не лише функціональний прилад, а й атрибут, що демонструє статус людини. Сьогодні ринок перенасичений різноманітними моделями аксесуарів, тому кожен може підібрати оптимальний для себе варіант. Причому мова йде не лише про дизайн, а насамперед про годинниковий механізм, що визначає властивості роботи хронометра.

Основні типи механізмів

Загалом усі механізми поділяють на дві групи:

  • механічні;
  • кварцові.

Серед них виділяють ще додаткові підвиди. Зокрема, «механіка» буває з ручним підзаводом або автопідзаводом. А серед кварцу вирізняють аналогові (стрілкові), рідкокристалічні та комбіновані хронометри.

Механічними називають моделі, які працюють від руху пружини, розташованої в барабані. Тобто джерелом живлення в такому разі виступає енергія розкручування пружини. Щоб привести пристрій в робочий стан, власник має самостійно заводити його, розкручуючи пружину. Звичайно, годинники з автопідзаводом цього не вимагають, проте, щоб вони працювали коректно, їх треба носити постійно.

Для деяких механічних варіантів характерні такі особливості, як ударостійкість та водонепроникність. Вони також можуть бути обладнані додатковою функцією «зозуля», яка через визначені проміжки часу подає звукові сигнали, імітуючи старовинні прилади із зозулею.

Кварцові механізми працюють на основі кварцового кристала, що пропускає електричний струм із певною частотою. Завдяки цьому подібні механізми завжди показують точний час. Запускає годинник батарейка.

Коротко описати механізми з кварцю можна як сукупність механічних та електронних деталей. А отже пристрої здатні показувати час стрілками, електронно або поєднувати обидва варіанти.

Залежно від моделей, пристрої можуть оснащуватися різними функціями, зокрема календарем, GPS тощо.

Окремо слід згадати про настінні годинники. Зазвичай вони працюють на кварцовому безшумному механізмі. Ще є другий варіант, коли робота годинників супроводжується цоканням секундної стрілки.

Варіанти для настінних моделей розрізняються виключно розмірами та кольором корпусу, тому вибрати необхідний пристрій для годинника буде нескладно.

Особливості вибору пристрою

Різниця між різновидами механізмів обумовлює їхні властивості. Тому необхідно вибирати годинник, зважаючи на них також:

  • кварцові прилади відрізняються від механічних вищою точністю хронометру. Похибка в них складає до 20 секунд на місяць, тоді як механічні прилади набирають таку похибку практично за добу. Тому, якщо вам принципово необхідно мати уявлення про точний час, обирайте моделі на кристалі;
  • різниця полягає ще й у часі виникнення обох пристроїв. Оскільки кварцові є більш новими, їх розробляють та збирають з урахуванням новітніх технологій і розробок в галузі електроніки;
  • механічні хронометри часто обладнують скелетоном. Це прозорий корпус, який дозволяє спостерігати за ходом хронометра. Це робить моделі більш стильними та оригінальними;
  • обидва прилади не потребують особливого догляду, але «механіку» переважно треба заводити;
  • кварцові пристрої прослужать значно менше, ніж альтернатива на механіці. До того ж вони складніші та більш витратні у ремонті, а деякі моделі через складність взагалі неможливо відремонтувати;
  • для повсякденного використання краще вибрати зручний кварц, а от люди, які прагнуть підкреслити статус, надають перевагу механіці.

Від механізму залежать особливості роботи годинника, тому його вибору слід приділити особливу увагу. Обидва різновиди мають власні переваги та недоліки, які визначають особливості ходу, тому орієнтуватися варто на власні потреби.