Грижа стравоходу – це поява частини шлунку або ділянки кишківника в надмірно розширеному отворі діафрагми. Захворювання досить поширене, доставляє хворим багато больових відчуттів і труднощів під час вживання їжі. Грижа стравохідного отвору діафрагми (ГСОД) частіше з'являється в жінок. Ризик виникнення значно зростає після 50 років.

Симптоматика грижі стравоходу має періодичний характер, її можна усунути медикаментозними методами та дотриманням дієти. Якщо хвороба постійно нагадує про себе печією, болями, рефлюксом, тоді треба терміново звертатися до лікаря. Операція буде правильним рішенням. Хірургічне лікування позбавить хворого від ознак грижі та поверне до здорового життя без системного вживання препаратів.

Причини розвитку захворювання

Стравохід має форму еластичної трубки, складається з таких оболонок: слизова, м'язова й серозна. Орган розташований здебільше у грудній порожнині. Проходячи між кровоносними судинами й серцем, він потрапляє до черевної порожнини через стравохідний отвір у діафрагмі. Грудна й черевна порожнини відмежовані одна від одної горизонтальною м'язовою перегородкою. Через діафрагму і проходить стравохід. Нормальні розміри цього отвору точно відповідають параметрам органу. При зміні діаметру починаються проблеми, однією з них виступає захворювання – грижа стравоходу.

Патологія досить поширена, але при невеликих розмірах не впливає на якість життя. Її випадково діагностують під час комплексного обстеження. Середні та великі новоутворення провокують надходження агресивного шлункового соку до стравоходу, що стає причиною виникнення клінічної симптоматики.

Найпоширеніші причини появи грижі:

  • перенесені травми органів грудної й черевної порожнини;
  • хронічне підвищення внутрішньочеревного тиску;
  • багатоплідна або повторна вагітність;
  • хронічні закрепи;
  • інтенсивні фізичні навантаження;
  • вікове зниження тонусу стравохідних зв'язок (зустрічається серед пацієнтів 50+ років);
  • значне, різке зниження ваги, зменшення жирової тканини під діафрагмою;
  • операції на стравоході;
  • ожиріння;
  • погані фізична форма та тонус діафрагмальних зв'язок;
  • порушення моторики стравоходу;
  • виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, холецистит, панкреатит.

Грижа буває вродженою, її діагностують у дітей з дуже коротким стравоходом, коли шлунок або його частина розташована аномально високо через недостатню довжину трубки (у грудній порожнині).

Симптоми та прояви патології

Зустрічаються безсимптомні ГСОД, їх можна виявити тільки при проведенні інструментальних досліджень. Але частіше хвороба дає про себе знати такими проявами:

  1. Печія. Основною причиною виникнення виступає здавлення шлунку або кишківника в діафрагмальному отворі. Зростає внутрішньошлунковий тиск, їжа закидається назад до стравоходу. Цей стан має назву гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Шлунковий сік дратівливо діє на слизову оболонку стравоходу, з'являється печія.
  2. Відрижка повітрям або зригування. З'являються з тих же причин, що і печія. Цей симптом хвилює 70% хворих.
  3. Біль. Зустрічається різного характеру: від ниючого (насамперед за грудиною) до різкого, пекучо-колючого, розлитого. Виникає через подразнення слизової оболонки кислою їжею, також може з'являтися через стискання блукаючих нервів у стравохідному отворі діафрагми. Нерідко хворобливі ознаки приймають за серцевий біль (наприклад, плутають зі стенокардією або навіть інфарктом міокарда).
  4. Порушення ковтання. З'являється почуття каменю за грудиною після їди (особливо після занадто гарячих, холодних або рясних страв).
  5. Глосалгія. Захриплість та дискомфорт під час розмови виникають через пептичний опік слизової порожнини рота, язика й гортані.

Коли хвилюють названі симптоми, треба звернутися до лікаря та пройти діагностику. Буде запропонована операція, яка проходить швидко та відзначається коротким реабілітаційним періодом, але її мають проводити досвідчені хірурги. Саме такі спеціалісти працюють в у Клініці Біляка, яка розташована в чистій екологічній зоні Закарпаття. Лікарі проведуть діагностику та професійно видалять грижу. Поява ускладнень виключена. Загалом реабілітація триває дві тижні. Отримайте повну інформацію на консультації, зайдіть на офіційний сайт Клініки Біляка, там є контакти.