У короткостроковій перспективі обмінний курс валют у Тернополі найбільш тісно пов’язаний з політикою центрального банку валют обох країн. Рішення щодо процентних ставок у кожному з них впливають на ставку майже відразу. Коли центральний банк підвищує процентну ставку, валюта даної країни повинна зміцнюватися, а коли він знижує вартість грошей, його валюта повинна слабшати.
Якщо центральний банк підвищує процентну ставку внаслідок зростаючого знецінення національної валюти або у відповідь на несподівані згубні економічні дані, тоді вплив таких дій на валютний курс може не відбутися. Хорошими прикладами є російський рубль та турецька ліра. В обох випадках після раптових політичних та економічних потрясінь центральні банки підвищили свої процентні ставки, і обмінний курс продовжував слабшати. Це тому, що другим фактором, який суттєво впливає на валютні курси, є інвестори-спекулянти.
У довгостроковій перспективі обмінний курс долара у Тернополі визначається темпами економічного розвитку, тобто динамікою ВВП. І тут правило досить просте - чим динамічніше розвивається економіка і чим довше триває цей період розвитку, тим сильнішою стає внутрішня валюта. Коли економіка стоїть на місці або, що ще гірше, скорочується, валюта систематично слабшає. Багато країн, що розвиваються, не дивлячись на свій розвиток, намагаються зберегти це зростання валюти будь-якою ціною, оскільки це приносить відчутні економічні вигоди. Такої політики дотримується Китай, який за 20 років із середньої економіки перетворився на економічну державу, але не хоче, щоб це зростання відображалося в силі китайського юаня і тому регулярно втручається на валютний ринок, щоб зробити юань слабшим. Завдяки цьому експорт з цієї найбільшої фабрики у світі дозволяє їм розвиватися такими темпами, які недосяжні для інших.
Який обмінний курс найкращий для економіки та для інвестора?
Усі зміни, особливо великі зміни обмінного курсу, є проблематичними, оскільки породжують багато невизначеності та додатковий ризик. Тому найкращий обмінний курс євро у Тернополі для економіки та для інвестора є плаваючий, але стабільний обмінний курс.
На перший погляд, можна подумати, що найкращим буде зростання валюти. Однак постійне посилення валюти не є корисним для економіки, оскільки вона послаблює експорт та збільшує імпорт. Отже, це негативно впливає на розвиток економіки. Крім того, такий обмінний курс залучає спекулянтів, які прискорюватимуть тенденцію, і, як результат, з’явиться волатильність, що вимагатиме втручання центрального банку.