Людям завжди було і буде потрібно тепло. Опалення та гаряча вода - безсумнівні атрибути затишного і комфортного проживання у будинку.

Основне його джерело - електрика і органіка, вартість яких постійно зростає, та й шкідливі викиди в атмосферу погано впливають на екологію, а значить, і на здоров'я. Чи є вихід? Чи можна отримувати недороге тепло і не завдавати при цьому шкоди природі? 


Тепло є в природі, воно знаходиться навколо нас і буквально під ногами. Сама планета, яку ми так необережно губимо, може стати джерелом дешевої енергії. Правда, для роботи пристрою, що збирає це тепло, все ж потрібна електрика, але в зовсім небагато.

Тепловий насос - що це таке?
Це установка, яка може збирати тепло з повітря, землі або води і передавати його в опалювальну систему. При його роботі енергія витрачається тільки для транспортування тепла в будинок, тому головна його перевага- економічність. Прилад витрачає на 80% менше електрики ніж, наприклад, електрокотел. Одночасно з економією, господар теплового насосу отримує комфортне керування - прилад забезпечений клімат контролем, включається - вимикається автоматично.

Є й інші переваги, це:

• Відсутність паперів та погоджень для монтажу

• Пожежобезпечний, в ньому нічого не вибухає, не горить

• Ви можете керувати дистанційно, по телефону або інтернету

• Влітку може працювати на охолодження будинку

.• Стовідсоткова екологічність.


Теплові насоси для опалення поширені в ряді країн. Наприклад, до половини новобудов Швейцарії оснащуються цим перетворювачем природного тепла. У Швеції - до 80%. Є прогнози, що до 2020 року в розвинених європейських країнах частка тепла і гарячої води, отриманої за рахунок власного тепла планети, складе 70%.

Джерела енергії для збору тепла.
Прилад може збирати тепло з будь-якого об'єкта, температура якого вище 1 оС. На виході він видає температуру до 55 градусів. Донором тепла може бути звичайний грунт, скелі, вода з моря, свердловини, озера, навіть стічні води.

Принцип теплової помпи
Тепловий насос - аж ніяк не рідкісна дивина, насправді з ними знайомий навіть дитина, адже домашній холодильник - це той самий тепловий насос. Холодильник відбирає тепло з повітря морозильної камери і відправляє його назовні, в решітку радіатора. Тобто холодильник - це машина з перенесення тепла зсередини назовні. Тепловий насос діє аналогічно, тільки він збирає тепло навколишнього середовища і передає його всередину, в домашні радіатори опалення.

Основні вузли
• Компресор - це основний елемент. У ньому низькотемпературне тепло перетворюється в високотемпературне. Побутові моделі обладнані спіральними компресорами, здатними діяти навіть при екстремальних температурах. Спіральний компресор стискає повітря в камері, де перебувають дві спіралі - жорстко закріплена і рухома. Рухома пересувається навколо нерухомої, утворюються повітряні порожнини, повітря стискається, його температура підвищується

.• Теплообмінник, зазвичай добре звуко- і теплоізольований.

• Керуючий модуль, що складається з блоку автоматики і пульта управління.

Схема роботи
Теплоносій проходить по зовнішнім трубках і нагрівається на кілька градусів. Далі він відправляється в теплообмінник - випарник, і якого тепло навколишнього середовища переходить у внутрішній контур насоса, заповнений рідиною з дуже низькою температурою закипання - холодоагентом. Холодоагент закипає, перетворюється в газ, потрапляє в компресор, в якому стискається до великого тиску, його температура стає високою. Гарячий газ надходить в ще один теплообмінник - конденсатор, де віддає тепло в опалювальну систему будинку, охолоджується і знову стає рідким, надходить у випарник і все повторюється.

На жаль, мало де використовуються ці надійні і прості пристрої тепла. Одна з причина цього - відсутність державних програм підтримки. В європейських країнах держава повертає власникам будівель частина коштів, вкладених в ресурсозбереження. Все ж нові технології поступово пробивають собі дорогу і зараз в кожному місті-мільйоннику є фірми, що працюють на ринку теплових насосів, серед яких Компанія «Еко систем» www.ekosystem.lviv.ua із 7-річним досвідом монтажу та обслуговування.