Система блискавкозахисту - це інженерна система призначена для захисту будівель, будинків та зовнішніх установок від влучання блискавки та вторинних її проявів.
Блискакозахист являється дуже важливим захисним елементом будівель та споруд, що запобігає від влучання в них блискавки.
Під час грози над поверхнею землі утворюються небезпечні магнітні поля, повітря починає електризуватись, що призводить до утворення потужних електричних розрядів. Дані розряди найчастіше розряжаються просто в повітрі, але досить часто дані розряди потрапляють в будівлі, труби або дерева, це призводить до проходження через дані елементи дуже високої напруги. Дана напруга має негативні наслідки, так як здатна знищити електричні мережі об’єкта, травмувати або навіть вбити людей, та призводить до загорянь і пожеж. З метою недопущення виникнення даних ситуацій передбачено обладнання будівель та споруд системами захисту від розрядів блискавки та вторинних її проявів. Дані системи бувають двох основних типів:
- Системи пасивного блискавкозахисту;
- Системи активного блискавкозахисту.
Блискавкозахист пасивного типу являє собою систему в класичному виконанні. На об’єкт, що захищається на верхніх його точках встановлюються блискавкоприймачі відповідної довжини та конфігурації. Кількість, вид та висота блискавкоприймальних елементів визначається розрахунковим методом, з урахуванням розміру будівлі та захисних радіусів приймача. Приймальні елементи з’єднуються з струмопровідними елементами, які у разі потрапляння блискавки у блискавкоприймач відводять небезпечний електричний імпульс до заземлюючих пристроїв системи. Заземлюючі пристрої відводять та розсіюють струм в грунті, не допускаючи його руйнівної дії на елементи об’єкта, що захищається.
Основними видами системи блискавкозахисту даного типу являються:
- Стержневі;
- Тросові;
- Комбіновані.
- Вони відрізняються відповідними видами блискавкоприймачів.
Блискавкозахист активного типу являє собою більш сучасний вид захисної системи. Основною відмінністю даного виконання від класичного являється наявність активного блискавкоприймального пристрою. Робота даної системи базується на принципі електромагнітної індукції. Замість звичайного металевого або тросового приймача блискавкоприймачем виступає модуль, що складається з конденсатора, катушки та розрядника.
Під час грози активний блискавкоприймач діє на електромагнітне поле, що формується. Внаслідок чого електричний розряд потрапляє безпосередньо в приймач, після чого відводиться до системи заземлення та розсіюється.
Дана система технічно значно складніша та коштує відчутно дорожче за класичну. Разом з тим вона має ряд суттєвих переваг, накшталт більшого радіусу захисту та простіша у встановленні.
Для якісного улаштування системи блискавкозахисту необхідно розробити робочий проект в якому розрахунковим методом визначаються необхідний тип системи, види та кількість струмоприймачів, заземлюючих елементів та рекомендації щодо їх монтажу.
Окрім правильного монтажу дана система потребує періодичного технічного обслуговування та перевірки. Перевірки необхідно проводити щорічно, перед початком грозового сезону, відмітки про які необхідно вносити до паспорту блискавкозахисної системи. Під час перевірки перевіряється справність системи, неушкодженість її елементів та стан заземлюючих пристроїв.
Дані системи являються обов’язковими для усіх будівель нежитлового призначення, багатоквартирних житлових будинків, незахищених зовнішніх установок, накшталт резервуарних парків, промислових труб, антен, тощо.