Ланцюг ГРМ - сполучний елемент між шківами колінчастого і розподільного валів. Основною функцією ланцюга газорозподільного механізму є синхронізація обертання валів. Це забезпечує синхронне своєчасне відкриття та закриття впускних та випускних клапанів. За умови дотримання синхронності та точності в роботі можна отримати максимальну продуктивність двигуна, забезпечити економічність споживання палива.

Відмінності ланцюга та ременя ГРМ

Незважаючи на загальну схожість функції, відмінності між деталями помітні. При розриві ременя рідко доводиться проводити додатковий ремонт, крім двигуна деяких моделей авто, де у разі відбувається загинання клапанів. Розрив ланцюга часто призводить до пошкодження суміжних елементів металевими уламками, що робить ремонт більш дорогим та складним.

У більшості випадків заміна ланцюга ГРМ на СТО Авто-Профі проводиться спільно з комплексом додаткових робіт:

  • Перевірка та заміна за необхідності натягувача.
  • Діагностика заспокійлювача.
  • Перевірка суміжних блоків - генератора, помпи, кондиціонера.

Таким чином виключається ймовірність розтягування та пошкодження нового ланцюга в короткий термін після його заміни. Дотримання регламенту заміни ланцюга дозволяє виключати серйозні пошкодження двигуна та розташованих поруч блоків. Відновлення деяких механізмів при розриві стає неможливим або дуже складним. При ремені, що лопнув, зазвичай страждає тільки двигун, рідше можуть виникнути проблеми з генератором або помпою.

Ще однією відмінністю є роль олії у роботі ланцюга. Рідина істотно впливає на натягувач, і при поганій якості мастильного матеріалу ланцюг може легко заблокуватися. Для роботи ременя ГРМ олія не відіграє жодної ролі.

Інтервал заміни ланцюга ГРМ

Регламент передбачає заміну ланцюга ГРМ раз на 100-200 тисяч км пробігу. Відповідну інформацію зазвичай вказує виробник деталі, вона може бути прописана в супровідній технічній документації автомобіля. На тривалість експлуатації ланцюга впливає низка факторів:

  • Якість нової деталі.
  • Умови експлуатації автомобіля.
  • Стан суміжних елементів — зірочок, натягувача, заспокоювача.

У ряді випадків розрив ланцюга не призводить до критичних пошкоджень двигуна, особливо якщо проблема виникла на мінімальній або середній швидкості. Значна шкода двигуна та інших блоків підкапотного простору характерна тільки для розриву ланцюга на великій швидкості.

Процес заміни ланцюга ГРМ повинен включати заміну натягувача та інших супутніх елементів. Вкрай небажано використовувати новий ланцюг зі старими деталями, оскільки є можливість виходу їх з ладу, що призведе до пошкодження ланцюга з подальшими наслідками.

Ознаки зношування ланцюга ГРМ

На знос ланцюга або його розтягування можуть вказувати такі фактори:

  • Збільшення шуму роботи двигуна.
  • Порушення фаз газорозподілу.
  • Виникнення детонації в силовому агрегаті.
  • Максимальний віджим натягувача.
  • Зношування зубів на зірочках.

Розрив ланцюга призводить до пошкодження поршнів та клапанів, що веде до дорогого ремонту. Найкраще проводити перевірку стану ланцюга, а заміну деталі доручати фахівцям.