Всіх людей можна умовно розділити на два табори. У першому - ті, хто ніколи не пропустить зайву годинку на дивані. У другому - фанати спорту, які кожну вільну хвилину віддають саме йому. 

Популярний стиль життя нав'язує нам саме другий стиль життя. Корисне харчування, постійні думки про спорт, позитивне мислення… Всі ці речі здатні сильно покращити життя. Проте варто враховувати їх кількість та конкретний момент. Адже у кожного буває стан, коли зайва цукерка, гра в самі популярні ігрові автомати чи цілий день сну - допоможуть більше, ніж тренування.

Тому важливо вміти оцінювати свій стан та розрізняти потреби. Регулярні заняття спортом значно покращують рівень життя. Але чи варто заради них жертвувати сном? Послухаємо спеціалістів.

Коли сон важливіше за фізичну підготовку

Достатньо води, їжі та здоровий сон - це першочергові потреби людини. Звичайно, достатні фізичні навантаження також дуже важливі. Проте неможливо вирішувати питання другого порядку, доки не задовільнені базові потреби. 

Не можна вимагати гарної спортивної форми від того, хто постійно недоїдає. Навіть балетні танцюристи скажуть, що неможливо цілий день тренуватися та не їсти. Так само, не можна вимагати фізичних навантажень від людини, яка недосипає.

Стандарти сну відрізняються для різного віку:

  • діти до року - 12-17 годин;
  • 1-5 років - 10-14 годин;
  • 6-14 років - 9-11 годин;
  • підлітки 15-17 років - 8-10 годин;
  • дорослі 18-64 роки - 7-9 годин;
  • більше 64 років - 7-8 годин.

Індивідуальні потреби люди можуть коливатися в межах норми - чи інколи відрізнятися від неї на годину у будь-яку сторону. Проте такі відмінності є досить рідкісними. Тому, перш ніж відносити себе до числа Юліїв Цезарів - перевірте, чи не почуваєтесь ви значно краще при сні в межах норми.

Більше того, за умови недосипання, фізичні навантаження не приносять людям бажаного ефекту. Недостаток сну призводить до:

  • збільшення ваги - це популярна проблема при недосипанні;
  • проблем з шлунково-кишковим трактом - які призводять до недостатнього всотування вітамінів та корисних речовин;
  • зниження темпів набору м'язової маси;
  • часті травмування через брак уваги, викликаний недосипанням;
  • швидше зношування організму і т.д.

Тому ніколи не нехтуйте достатнім здоровим сном, навіть задля фізичної активності. Він - головна запорука навіть того, що заняття спортом будуть успішними.

Як відшукати баланс

Магічної формули, яка б підійшла кожному - не існує. Те, що спрацює для однієї людини - повністю не підійде іншій. Проте існує кілька порад, які покращать ваш баланс між сном та спортом:

  1. Якщо ви спите меньше шести годин на день - краще вільний час витратити на сон, а не на фізичну активність.

  2. Те ж саме стосується ситуацій, коли весь день хочеться лише спати. Ніякий спорт в такому випадку не піде на користь. Якщо подібні ситуації трапляються досить часто - необхідно або міняти графік. Або ж звернутися до лікаря, якщо ситуація склалася при достатньому сні.

  3. Якщо ви спали більше семи годин і нормально почуваєтеся, то це оптимальний стан для спортивного тренування. Воно позитивно вплине на здоров'я і допоможе відчути себе активнішим.

  4. Так само, не варто відміняти звичний графік тренувань через разовий недосип. Головне - щоб у інші дні ви достатньо відпочивали.

  5. Щоб збалансувати сон та спорт - можна міняти їх місцями у часі. Наприклад, багато фрілансерів полюбляють тренуватися зранку, а в обід - викроїти годинку на сон. У офісі з цим складніше, проте можливі інші компроміси.

Головне - не зловживайте відчуттям втоми. Якщо вона ваш постійний супутник - треба подумати не про спортивні подвиги, а про відпочинок.