5sm-IHouLjkzxBL_9hGqw8Fa4m1WFJ0K3MmdfiQrxsRhkhelZXBgybsfmnIRQTWKN9L9k6TsVC9nWW2rQAZdvjfJED-6_Q1Jof_poA6DqoXBKP9BIBtXfjBo59zeLrqashmrE2BVbl2wLIZqyic9B4c

Що в особистому житті, що на роботі трапляються різні ситуації: хтось знаходить працівника мрії та радіє збільшенню продажів, а хтось вимушено звільняє робітника з певних причин. Якщо в першому випадку залишається лише контролювати роботу та вести облік доходів, то в другому все куди важче, адже після рішення про звільнення необхідно підготувати наказ, почати пошук іншого кандидата на посаду, а також узгодити відпрацювання.

Що ж таке відпрацювання та в яких випадках воно застосовується? У цьому матеріалі відповіли на поширені питання. 

Відпрацювання: поняття та законодавча база

Відпрацювання — це додаткова робота працівника, який вирішив звільнитись за власним бажанням, протягом 14 днів з моменту повідомлення про намір розірвання трудового договору для надання роботодавцю часу для пошуку іншого робітника на його посаду чи робоче місце. 

Відпрацювання, а також інші спірні моменти трудових відносин, регулюються Кодексом законів про працю, до якого належать:

  1. Новий закон про звільнення з роботи https://online.novaposhta.education/blog/zvilnennya-pid-chas-vijni-shho-potribno-znati.
  2. Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». 
  3. Закон «Про охорону праці».
  4. Закон «Про відпустки», а також інші нормативно-правові акти та закони.

Так, з моменту введення воєнного стану певні аспекти трудових відносин зазнали змін, серед яких і механізм застосування відпрацювань робітниками, які вирішили звільнитись за власним бажанням. 

Застосування відпрацювань

Розглянемо випадки, коли відпрацювання НЕ передбачені:

  • Звільнення з поважної причини. Якщо працівник ухвалив рішення щодо звільнення з огляду на поважну причину (хвороба, догляд за інвалідом, переїзд тощо), відпрацювання в такому випадку не є обов'язковим.
  • Звільнення з місця, де ведуться бойові дії. Якщо підприємство, де працює робітник, розташоване в регіоні ведення бойових дій, які несуть загрозу його життю чи здоров'ю, такий працівник має право звільнитись й закінчити роботу в день написання відповідної заяви без відпрацювання. Виняток — примусові суспільно-корисні роботи або праця на об'єктах критичної інфраструктури.
  • Звільнення за згодою сторін. Якщо працівник вирішив звільнитись, роботодавець може підписати угоду за згодою сторін, де вказується погоджена дата припинення дії договору. 

ensaLcijsHRre7EJfk1FVIe6S5vq3pOGSdrNm9TWa3Sk0DUyPZcP0C659t79Kmw7XLXe6FmVwUM5qHRQHLxr_yCGVrFFppjViVq8o2QCefXsZnc-X18E59oa2bt37AIp47arBoIDasHCCjQgjAawbPE

В усіх інших випадках (якщо звільнення відбувається за ініціативою працівника) відпрацювання передбачається. Отже, головною зміною з введенням воєнного стану стало скасування відпрацювань у випадках звільнення з місця роботи, яке розташоване в регіоні ведення бойових дій. Усі інші аспекти — без змін.

Пам'ятайте, що відпрацювання вводиться в першу чергу задля підтримки роботи компанії без зупинки певних процесів та задля уникнення збитків. Сміливо нагадуйте про відпрацювання 14 днів, якщо це право передбачене законом.