Автовиробники передбачають можливість встановлення коліс різних розмірів на свої моделі транспортних засобів. Це робиться для розширення вибору споживачів і адаптації машини під різні завдання. Для автомобілів класу «C» зазвичай допускаються колеса 15, 16 і 17 дюймів. На кросовери можна встановлювати титанові диски R16–R18. Зазвичай на дорогі комплектації ставлять максимально великі колеса. У чому ж переваги великих колісних дисків і чи є у них недоліки — розбираємось далі. 

Переваги збільшення розміру колісних дисків

Популярність встановлення великих коліс на автомобілі часто пояснюється міркуваннями зовнішнього вигляду. За збільшення діаметра обода шини стають вужчими та менш помітними в арках, що надає машині більш ефектного вигляду. Однак гонитва за розміром іноді призводить до безглуздих результатів. Деякі автовласники намагаються поставити занадто великі — 18–20 дюймові диски, що порушує пропорції автомобіля та гармонію дизайну.

Щодо експлуатаційних якостей, то великі компоненти забезпечують більший дорожній просвіт, а також підвищують максимальну швидкість, оскільки більше колесо за один оборот проходить значнішу відстань. Збільшення діаметра шини розширює зону контакту з дорогою і, як наслідок, покращує зчеплення. Це підвищує керованість автомобіля та швидкість проходження поворотів.

Недоліки збільшення коліс

Встановлення великогабаритних шин нерідко призводить до збільшення загальної маси автомобіля. Хоча цей показник залежить від низки чинників, включно зі складом гуми, часто чим більший посадковий діаметр, тим важчою стає вся конструкція. Це негативно позначається на ресурсі підвіски, розрахованої на навантаження в рамках штатних параметрів.

За збільшення диска часто використовують низькопрофільну гуму, оскільки стандартна колісна арка може просто не вмістити більше колесо. Це нерідко погіршує загальний комфорт руху — хід автомобіля стає менш плавним і м'яким. Тонка низькопрофільна гума гірше гасить удари та навантаження, що виникають під час руху. За тривалої їзди поганими дорогами це може призвести до передчасного виходу з ладу підвіски. Іноді використання низькопрофільних покришок стає причиною таких проблем:

  • погіршується відведення води, що ускладнює керування в дощових умовах, підвищується ризик аквапланування;
  • гума стає більш чутливою до нерівностей та колій на дорозі, змушуючи машину «стрибати» на хвилястому покритті;
  • виникає підвищений аеродинамічний шум у колісних арках на високих швидкостях, що знижує комфорт у салоні.

Ще один можливий негативний наслідок — спотворення показань спідометра. Якщо спочатку він налаштований на незначне завищення швидкості, то із заміною на великі колеса може почати занижувати реальні дані.

Під час вибору коліс важливо пам'ятати, що надмірно великі шини не тільки незручні в експлуатації та економічно невигідні, але й небезпечні. Тому слід ретельно вивчити рекомендації виробника перед встановленням виробів нестандартних розмірів.