Значна кількість людей під час використання контактних лінз відчуває дискомфорт та сухість. Це дуже поширені симптоми, виникнення яких може пояснюватися різними факторами, зокрема й індивідуальною реакцією очей на стороннє тіло. Проте сухість не тільки викликає значний дискомфорт, а й збільшує ризик подразнень та різних проблем із зором. Тому дуже важливо розуміти, як захистити контактні лінзи від пересихання та як зберегти комфорт очей.
Причини виникнення сухості очей
Пересихання слизової оболонки ока є результатом дефіциту вологи на поверхні рогівки та слизових оболонок (кон'юнктиви). А ця ситуація, зі свого боку, трапляється через порушення вироблення слізної рідини, яка допомагає захистити очі від пересихання. У людей, що використовують лінзи, її можуть спричинити різні фактори, зокрема:
- тривалий перегляд телевізора або тривала робота за комп'ютером;
- використання неякісних або застарілих лінз, що погано утримують вологу;
- недостатньо якісне очищення лінз, відсутність правильного догляду за ними;
- порушення режиму носіння, наприклад, використання їх протягом більш тривалого часу, ніж рекомендує виробник;
- алергічна реакція на складники розчину для догляду за лінзами;
- індивідуальна чутливість очей.
Інколи причину виникнення сухості можна виявити та усунути. Проте у деяких випадках користувачі лінз не можуть зрозуміти, що саме призвело до її виникнення. У цій ситуації варто порадитися з лікарем-офтальмологом.
Симптоми сухості очей
Сухість очей може проявлятися не тільки самою сухістю, а й іншими симптомами, що негативно впливають на самопочуття. Серед можливих проявів за такого стану:
- припухлість повік;
- відчуття свербежу та печіння;
- помітне почервоніння кон'юнктиви;
- зниження якості зору, підвищена втомлюваність очей;
- непереносимість сонця та вітру;
- відчуття стороннього тіла, піску в очах.
Поява будь-якого з перерахованих вище симптомів — це серйозний привід аби прислухатися до свого здоров'я.
Що робити для усунення сухості очей?
Існує декілька порад, які допоможуть повернути комфорт очам. Серед найефективніших з них:
- Використання зволожувальних крапель. Їх можна використовувати, навіть не знімаючи лінзи з ока — протягом дня. Це напрочуд зручно, якщо ви знаходитесь на роботі, подорожуєте тощо. Краплі відмінно зволожують, запобігають випарювання слізної рідини, усувають подразнення та різі. А ще якісні краплі підтримують здоровий баланс клітин рогівки, покращують загальний стан поверхні ока та знижують оксидантний стрес. Їх варто використовувати для підтримки гомеостазу епітелію.
- Використання гідрофільних лінз. Ці вироби утримують у собі вологу, запобігають її випаровуванню та виникненню сухості. Вони відмінно захищають очі від негативного впливу сторонніх факторів. Найкраще з такими завданнями справляються одноденні лінзи, проте є й якісні лінзи на три місяці, що можуть використовуватися у разі схильності до підвищеної сухості.
- Правильне та регулярне використання розчину для догляду за контактними лінзами. Для усунення дискомфорту дуже важливо впевнитися у правильності догляду за контактами. Ні в якому разі не можна замінювати спеціальний розчин водою або іншими замінниками. Також варто міняти розчин для зберігання лінз щодня на нову порцію. А ще треба обов'язково приділяти увагу очищенню лінз після денного носіння.
Зазвичай перерахованих дій достатньо, щоб упоратися з дискомфортом та повернути гарну зволоженість очей. Але якщо симптоматика не щезає, або й навіть збільшує свою інтенсивність, варто звернутися до спеціаліста. Лікар може приписати спеціальні засоби для боротьби з сухістю очей. Це можуть бути спеціальні краплі та мазі. Але однозначно не варто використовувати їх за власної ініціативи.
Усунення сухості очей: практичні поради та рекомендації
Якщо ви відчули надмірну сухість очей за використання контактних лінз, потрібно у першу чергу:
- перевірити, чи дотримуєтесь ви терміну носіння контактів;
- приділяти більше уваги гігієні (миттю рук) та правильності догляду за лінзами;
- при тривалій роботі за комп'ютером робити паузи для гімнастики очей та кожні декілька годин використовувати зволожувальні краплі;
- збільшити фізичну активність — допомагає покращити кровообіг та позитивно впливає на зір;
- вживати достатню кількість звичайної чистої води — це важлива умова підтримання водного балансу організму.
Варто враховувати, що сухість очей також може бути пов'язана з нестачею в організмі певних поживних речовин, зокрема вітамінів D та А. Тому дуже важливо правильно та збалансовано харчуватися.
Отже профілактика пересихання контактних лінз та очей має бути комплексною. Дуже важливо щоденно доглядати за такими засобами корекції зору та не перебільшувати рекомендовані терміни їх використання.