Відомо, що несуча стіна - це конструкція, яку не можна зносити чи змінювати. Заборонено робити в ній отвори, не передбачені проєктом, або прокладати глибокі штроби для труб. Тому, якщо ви плануєте перепланування в придбаному будинку, спершу необхідно з'ясувати, з якою стіною маєте справу. У приватних будинках для таких робіт не потрібен дозвіл житлової інспекції, але саме ви повинні стати головним контролером, щоб запобігти руйнуванню будинку та іншим серйозним наслідкам.
Розташування несучих стін потрібно визначити до початку ремонту
Що таке несучі стіни
Несучий каркас будинку включає фундамент, капітальні стіни, на які спираються балки або плити перекриття, самі перекриття та кроквяну систему даху. Разом вони утворюють конструкцію, що забезпечує будівлі міцність та стійкість, здатну протистояти навантаженням.
Перш ніж визначити, чи є перед вами несуча стіна, потрібно зрозуміти, що це означає. Несучі стіни приймають на себе навантаження від верхніх елементів будинку, рівномірно розподіляють його по периметру та передають на фундамент.
Як і перегородки, вони розділяють внутрішній простір на окремі приміщення. Відрізнити їх іноді непросто, особливо в уже збудованому та оздобленому будинку. Зовнішні стіни завжди несучі - це зрозуміло. А для внутрішніх слід враховувати такі ознаки:
- Спираються на фундамент.
- Служать опорами для плит перекриттів.
- У багатоквартирних будинках стіни між квартирами зазвичай несучі.
- Встановлюються перпендикулярно до напрямку укладання плит або балок перекриттів.
- У багатоповерхівках вони можуть виходити на сходові марші.
Примітка: остання умова не завжди обов'язкова для індивідуальних будинків.
Якщо при переплануванні неправильно визначити несучу стіну та знести її або вирізати в ній отвір, навантаження на решту стін збільшиться. Це може призвести до появи тріщин або навіть руйнування. Оскільки на таких стінах тримаються перекриття, вони теж можуть обвалитися. Тому важливо знати, які стіни несучі у вашому будинку, щоб при складанні проєкту перепланування не зачіпати їх або передбачити зведення конструкцій, що приймуть на себе додаткове навантаження.
Способи визначення несучих стін
Є кілька способів з'ясувати, які стіни в будинку є несучими, якщо ви не брали участі в його проєктуванні та будівництві, а візуально оцінити ознаки неможливо.
Призначення внутрішніх стін не завжди очевидне
За кресленнями
Кожен будинок має технічну документацію: проєкт, конструктивний план будівлі, технічний паспорт з БТІ. У них позначені всі стіни та перегородки. Але креслення не завжди можуть допомогти, оскільки звичайній людині складно зрозуміти, які стіни несучі на плані. Крім того, попередні власники часто роблять перепланування та реконструкцію, але не вносять зміни в документи.
Проте в цьому випадку не обов'язково вміти читати креслення. Достатньо знати, що на планах несучі стіни позначаються подвійними паралельними лініями з косою сірою штриховкою та розривами в місцях прорізів.
На кольорових кресленнях вони можуть бути позначені червоним кольором, а перегородки - зеленими, синіми або чорними лініями. У будь-якому випадку несучі стіни на кресленні завжди товщі за ненесучі.
Якщо проєктної документації немає або її неможливо отримати, використовують інші способи.
За товщиною
Капітальні стіни завжди товщі за перегородки, які можна демонтувати та змінювати. Але їхня точна товщина залежить від матеріалу стін: цегла, блоки, панелі, дерево. Для кожного матеріалу існують свої стандарти, визначені несучою здатністю та навантаженням. Наприклад, несучі стіни на першому поверсі можуть бути товщими, ніж на другому, оскільки вони приймають на себе більшу вагу.
- Кладка в 0,5–1 цегли завжди перегородкова.
- У будинках із керамзитобетонних блоків та залізобетонних панелей товщина капітальних стін не може бути меншою за 140 мм, а в багатоповерхівках - 200 мм.
- Мінімальна товщина блоків із газобетону для внутрішніх несучих стін - 300 мм.
- У монолітних будинках товщина стін варіюється від 200 до 370 мм залежно від поверховості та навантажень.
- Для внутрішніх стін у цегляному будинку товщина несучої стіни повинна бути не менше 380 мм або 1,5 цеглини.
Зверніть увагу! Товщину стін вимірюють у "чистому" вигляді, без урахування звукоізоляції, штукатурки та іншого оздоблення, яке може дати значну похибку.
Якщо неможливо виміряти товщину звичайним способом, можна скористатися свердлінням наскрізного отвору буром 10–16 мм або використати ультразвуковий сканер.
Однак слід розуміти, що визначати несучу стіну за її товщиною - не найточніший метод. Цей параметр залежить від виду та величини навантажень, міцності матеріалу, висоти стіни, типу перекриттів і даху, відстані до сусідньої несучої стіни тощо. Він може бути як меншим, так і більшим за стандартні значення.
За розташуванням
Одне з основних призначень несучих стін - підтримка міжповерхових та горищних перекриттів. Плити або балки спираються на них своїми короткими кінцями, тому їх розташування та місця стиків допомагають зрозуміти, що стіна несуча. Перекриття не можуть спиратися на ненесучі перегородки.
Якщо внутрішнє оздоблення стелі не дозволяє зрозуміти, як лежать перекриття, можна піднятися на горище. Або, якщо підлоги дерев'яні, подивитися на другому поверсі, як укладені дошки підлоги - вони лежать поперек балок перекриття.
Якщо ці способи недоступні, потрібно дізнатися, з чого зроблені перекриття, та визначити їх можливе розташування. Якщо це залізобетонні плити стандартної довжини 6 метрів, при ширині будинку більше цього значення стик плит припадає на внутрішню несучу стіну, віддалену від зовнішньої на цю відстань.
Визначити несучі та ненесучі стіни в будинках з дерев'яними або сталевими балками складніше, оскільки їх довжина може бути будь-якою. У цьому випадку оцінюють форму та планування будівлі. Наприклад, якщо в будинку витягнутої прямокутної форми є внутрішня стіна, паралельна довгій стороні, - вона, швидше за все, несуча, якщо інші стіни не розташовані на одній лінії.
Відсутність суцільної поздовжньої стіни на достатній відстані від зовнішнього контуру свідчить про те, що несучий каркас виконаний у поперечному напрямку.
У будинках складної архітектурної форми визначити несучі стіни без технічної документації дуже складно. Таких стін може бути кілька, розташованих як у поздовжньому, так і в поперечному напрямках, у різних комбінаціях.
Якої товщини робити несучі стіни
При будівництві будинку важливо знати необхідну товщину зовнішніх несучих стін. При визначенні цього параметра, окрім міцності та несучої здатності матеріалу, необхідно враховувати його теплопровідність, кліматичні умови регіону, наявність теплоізоляції, тип зовнішнього та внутрішнього оздоблення.
Наприклад, зовнішня несуча стіна в одноповерховому цегляному будинку товщиною 380 мм може витримати навантаження від даху та перекриттів, але не забезпечить достатню теплоізоляцію. Її потрібно робити товстішою або застосовувати теплоізоляційні технології.
При будівництві з газобетону або пінобетону важливо враховувати їхню щільність, від якої залежить несуча здатність матеріалу. Для одноповерхових будівель достатньо щільності 400 кг/м³, для дво- або триповерхових - не менше 500 кг/м³. У будь-якому випадку товщина таких стін повинна бути не менше 400 мм.
При купівлі заміського будинку в оголошеннях часто вказується, що матеріали несучих стін - інші. Це означає, що будинок побудований не з класичних стінових матеріалів, а з нових, товщина яких не регламентована ДСТУ або іншими будівельними нормами. Це можуть бути СІП-панелі або теплоблоки, характеристики яких залежать від кількості шарів, типу теплоізоляції та інших факторів.
Порада! Щоб уникнути проблем із несучою здатністю каркаса будинку та підтриманням у ньому тепла, конструкцію, розташування та товщину несучих стін повинні визначати фахівці. Якщо ви будуєте будинок без проєкту, всі ризики берете на себе.
Коротко про головне
Розуміння того, що таке несуча стіна в приватному будинку, необхідне при будівництві, покупці, переплануванні або створенні отвору в стіні. Несуча стіна "несе" на собі велике навантаження від конструкцій, що спираються на неї. Якщо її прибрати або послабити, будинок може деформуватися чи навіть зруйнуватися. Відрізнити несучі стіни від перегородок найпростіше за конструктивним планом будівлі. Але можна використовувати й інші способи - за товщиною стін або розташуванням перекриттів.