Кролики — це надзвичайно чутливі тварини з унікальною будовою травної системи. Один із найнебезпечніших станів, що може трапитись з цим пухнастим улюбленцем — кишковий стаз. Це не просто погане самопочуття, а критичне порушення, яке без своєчасного лікування може призвести до летального фіналу.
Клініка Терра Вет Харків має в штаті вузького фахівця, що спеціалізується на діагностиці та лікуванні гризунів. Профільний лікар для кролика своєчасно помічає відхилення та патології, притаманні дрібним тваринам, призначає терапію або хірургічне лікування. Ратолог Харків — це експерт, що завжди прийде на допомогу, оперативно та кваліфіковано. Саме те, що потрібно тендітному маленькому організму кролика.
Особливості травної системи кролів
Травлення у кроликів — це складна система, налаштована на постійне споживання клітковини. Щоб зрозуміти, чому патології такі небезпечні для організму, варто розуміти кілька важливих анатомічних і фізіологічних аспектів. А саме:
- ролі мають однокамерний шлунок, що займає близько 15% від об’єму всього ШКТ;
- через специфічну будову кардіального отвору (того місця, де стравохід переходить в шлунок), відсутня можливість блювання;
- слабка м’язова активність шлунка, через що їжа може просуватися вперед лише завдяки новим порціям;
- шлунок завжди частково заповнений їжею та газами, навіть у голодної тварини;
- швидкість травлення дуже висока зі специфічними процесами ферментації в сліпій кишці та утворенням цекотрофів — м’яких калових кульок, що багаті на білок та вітаміни;
- цектрофія — поїдання нічного калу безпосередньо з ануса для повторного засвоєння рідини та поживних елементів.
З огляду на таку специфіку будови та функціонування ШКТ, можна винести такі висновки:
- шлунок кролика має бути завжди частково заповнений, тож голодувати не можна понад 6 годин;
- через неможливість блювання тварини дуже вразливі до здуття, якщо їжа, гази чи сторонні предмети, наприклад шерсть, накопичуються у шлунку;
- будь-яке, навіть мінімальне порушення роботи травної системи може швидко призвести до критичного стану.
Що таке кишковий стаз та чому він виникає?
Кишковий стаз — це стан, коли вміст шлунково-кишкового тракту перестає нормально рухатись. Газ та їжа накопичуються, викликаючи здуття, біль та інтоксикацію. Якщо не вжити заходів, цей стан може стати смертельним протягом 12–24 годин.
Серед головних причин, що зумовлюють кишковий стаз у кроликів, в першу чергу — неправильне харчування. Мова йде про нестачу сіна або зелені, надлишок зерна, фруктів чи ласощів, а також недостатнє споживання води. Крім того, викликати розлади у роботі ШКТ та призвести до стазу можуть стресові умови: переїзд, шум чи хижаки в домі.
Не меншою проблемою, з огляду ризиків стазу, є стоматологічні патології, захворювання печінки чи нирок, а також накопичення шерсті у шлунку, особливо під час ліньки. До того ж власникам кролів не треба забувати, що перистальтика залежить від руху, тож варто стежити за способом життя домашнього улюбленця.
Симптоматика та допомога при кишковому стазі
Своєчасно виявити проблему можливо при уважному ставленні до тварини та контролю змін у поведінці. Про кишковий стаз свідчать такі ознаки: відмова від їжі чи помітне зниження апетиту, відсутність випорожнень, або їх мінімізація, сухість, млявість та ознаки больових відчуттів, здуття живота, бурчання або навпаки повна тиша в животі.
Якщо кролик не їсть протягом 6 годин — це вже тривожний сигнал. Не треба чекати погіршення симптомів. Звертайтеся до ратолога якомога швидше, адже кожна година має колосальне значення для життя тварини.
Ще до візиту у ветеринарну клініку чи по дорозі можна допомогти домашньому улюбленцю самостійно. Наприклад, дати теплу воду або трохи розчину симетикону (від здуття), запропонувати зелень або сіно, якщо в кролика зберігається апетит. Поліпшити відчуття допоможе м’який масаж живота круговими рухами у напрямку годинникової стрілки. Варто пам'ятати, що не можна годувати тварину силоміць при повній зупинці кишківника або в разі здуття. Це не допоможе, а тільки погіршить стан.
У клініці Терра Вет ратолог ретельно оцінює стан пацієнта, призначає ін’єкції для стимуляції перистальтики, крапельниці для відновлення водного балансу при зневодненні, а в окремих випадках — знеболювальні препарати.
Профілактика кишкового стазу
Проблеми з ШКТ кролів набагато легше попередити, аніж лікувати. Головним профілактичним заходом є, звісно, коригування раціону. Харчування має на 90% складатися з сіна та зелені. Овочі — в невеликих кількостях кілька разів на тиждень. Фрукти, солодкі овочі та зернові — тільки як ласощі, не більше 1–2 разів на тиждень. Гранульовані комбікорми — лише у мінімальних кількостях. Гарним додатком до раціону будуть гілочки фруктових дерев для сточування зубів.
Окремої уваги заслуговує зелень в раціоні кролика. Адже не всі трави однаково корисні, деякі викликають здуття чи діарею. У переліку безпечної зелені: рукола, базилік, бадилля моркви, кінза, молода кропива, листя кульбаби, петрушка, фенхель, маш та зелений салат, помірна кількість шпинату та м’яти. Зелень кроликам рекомендується давати вологою, а нові продукти вводити по одному на день аби відстежити реакцію.
При коригуванні раціону варто розуміти, що деякі продукти шкідливі для тендітного організму кролів. Серед заборонених речей: кукурудза, як зерно, так і лушпиння, айсберг, цибуля та часник, що чинять імунодепресивну дію.
Крім того, кролику потрібно забезпечити постійний доступ до свіжої води, регулярно вичісувати, особливо під час линяння, для уникнення ковтунів у шлунку. Ветеринари рекомендують уникати стресів та дотримуватися щоденної фізичної активності. Дотримання цих рекомендацій та ретельна увага до стану кролика допоможе уникнути складної патології, зберегти здоров’я та навіть життя домашнього улюбленця.