• Головна
  • Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці
09:07, 8 березня 2017 р.

Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці

Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці.

Свято, яке в народі прийнято називати днем весни і краси, Міжнародним жіночим днем, і т.д., від самого початку свого створення мало зовсім інші цілі. У сексистські часи коли права жінок суттєво утискалися, Міжнародний жіночий день боротьби за права жінок та мир (саме так звучить повна назва свята) став символом і початком боротьби за зміни стосовно жінок у суспільстві.

Ідея Міжнародного жіночого дня була прийнята Кларою Цеткін (діячкою німецького та міжнародного робітничого руху) на великій жіночій зустрічі, організованій Соціалістичним Інтернаціоналом у Копенгагені 26 і 27 серпня 1910 року. Понад 100 учасниць із 17 країн вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день — день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні і соціальні права. Точну дату на конференції не визначили, тому історики вважають, що дата 8 березня, могла бути приурочена до кількох подій:

- Страйку американських текстильних робітників у 1857–58 роках. Жінки, які стали учасницями демонстрації, боролися за оплату праці на рівні з чоловіками, поліпшення умов праці, 10-годинного робочого дня (марш порожніх каструль). Відбувався страйк 8 березня 1857 року у Нью-Йорку.

- 1908 року в останню неділю лютого текстильниці знову вийшли на вулиці Нью-Йорка. Демонстрація частково стосувалася прав жінок на виробництві, а частково – відстоювала вимогу виборчого права для жінок, та виступала проти важких умов праці і проти праці дітей.

- У 1913 й 1914 роках, у рамках руху за мир напередодні Першої світової війни, у Європі жінки організували в кінці лютого або на початку березня мітинги проти війни.

- Ще одна демонстрація відбулася 1917 року на просторі Російської Імперії. У той час як два мільйони солдатів загинули під час Першої світової війни, жінки вибирають останню неділю лютого, аби вийти з претензіями «хліб і мир». Ця історична неділя припадає на 23 лютого за юліанським календарем, або 8 березня за григоріанським.

Лише 1914 року жіночий день відзначався 8 березня одночасно в шести країнах: Австрії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Росії та Швейцарії. Згодом, її переймають країни які нині є на пострадянському просторі.

16 грудня 1977 року Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 32/142 закликала всі держави проголосити відповідно до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створювати сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок і для їхнього повного й рівноправного залучення до соціального розвитку. Це рішення ухвалили після закінчення Міжнародного року жінки (1975) і Десятиріччя жінок ООН (1976–1985), які раніше були проголошені Генеральною Асамблеєю. 

Хоча свято сприймається радше як комуністичний пережиток, ніж справжній вираз феміністського руху (все завдяки тому, що його "привласнив" Радянський Союз), проте в ряді країн 8 березня є державним святом, зокрема в Україні.

Як повідомляє «Вікіпедія», у лютому 2017 Український інститут національної пам'яті (УІНП) розробив пропозиції щодо декомунізації календаря державних свят. Замість вихідного дня 8 було запропоновано встановити вихідний Шевченківський день (9 березня). У переліку від УІНП є свято, яке заплановано як альтернатива 8 березня. Йдеться про День матері (друга неділя травня). Однак це державне свято заплановано як робочий день. Також командою В'ятровича запропоновано зробити ще одне свято, яке може виступати як заміна 8 березня – це День сім'ї, який заплановано зробити державним вихідним днем.

Поки що ідеї працівників Інституту Національної пам’яті не підтримали на державному рівні. Проект закону ще знаходиться на розгляді. Зауважимо, що свято Міжнародного дня боротьби за права жінок та за мир це не День жінок, не День, сім’ї, не День матері. Це день-нагадування, коли жінки отримали право на достойне навчання, оплату і умови праці, та виборчий голос. Замінивши 8 березня “жіночими” святами історики позбавлять жінок права пам’яті про те, що сьогодні для них є доступним у суспільсьві, яке бореться із сексизмом і дискримінацією жіночої половини людства.

Нагадаємо, які заходи пройдуть до 8 березня у Кременчуці

Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці, фото-1
Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці, фото-2
Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці, фото-3
Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці, фото-4
Сьогодні 8 березня: День боротьби за право жінок, голосувати, навчатися, працювати і мати гідні умови праці, фото-5
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#8_березня #праважінок #боротьба #навчанн #освіта #робота #свято
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...