• Головна
  • Менінгіт: як розпізнати і запобігти
12:44, 10 листопада 2017 р.

Менінгіт: як розпізнати і запобігти

Менінгіт: як розпізнати і запобігти, фото-1

Наразі в Україні триває період, коли діти можуть захворіти на менінгіт, а тому в цій статті ви дізнаєтеся, як розпізнати це захворювання та як запобігти йому.

Менінгіт - це запалення тканин, які покривають головний і спинний мозок, тобто мозкових оболонок. Але запалення іноді вражає сам мозок. При ранній діагностиці і належному лікуванні дитина з менінгітом має хороші шанси на одужання, хоча деякі форми бактеріального менінгіту розвиваються швидко і мають високий ризик ускладнень.

Завдяки вакцинам, які захищають від серйозних форм бактеріального менінгіту, сьогодні більшість зареєстрованих випадків менінгіту викликають віруси. Вірусна форма зазвичай не дуже серйозна, за винятком немовлят у віці менше трьох місяців і якщо менінгіт викликаний низкою певних вірусів, наприклад простого герпесу.

Як тільки діагностується менінгіт вірусного походження, то стає зрозуміло, що необхідності в антибіотиках немає і відновлення після хвороби має бути повним.

Бактеріальний менінгіт, який можуть викликати кілька типів бактерій, часто виявляється дуже серйозним захворюванням. Завдяки успіху вакцинації в розвинених країнах він фіксується рідко, але коли це відбувається, діти у віці до двох років піддаються найбільшому ризику.

Бактерії, які часто викликають менінгіт, можна виявити в роті та горлі здорових дітей. Однак носійство не обов'язково означає, що ці діти захворіють. Зараження відбувається, якщо бактерії потрапляють в кровотік.

Медики як і раніше не знають, чому деякі діти більш схильні до розвитку менінгіту, а інші їм не хворіють ніколи, проте чітко відомо, що певні групи дітей хворіють частіше.

До груп високого ризику відносяться:

-немовлята, особливо у віці до двох місяців (оскільки їх імунна система недостатньо розвинена, бактерії легко можуть потрапити в кровотік);

-діти з рецидивуючими інфекціями ЛОР-органів (вухо, горло, ніс);

-діти після недавно перенесених серйозних травм голови;

-діти, у яких тільки що була операція на мозку.

При своєчасній діагностиці та лікуванні сім з десяти дітей, які хворіють на бактеріальний менінгіт, відновлюються без будь-яких ускладнень. Однак менінгіт - це потенційно смертельне захворювання, тому пам'ятайте, що приблизно в двох з десяти випадків він може привести до серйозних проблем з нервовою системою, глухоті, судом, паралічу рук або ніг або труднощів у навчанні. Оскільки протягом менінгіту стрімке, то він повинен бути виявлений на ранній стадії і пацієнт відразу ж повинен отримати відповідну масовану терапію певними ліками.

Негайно зв’язуйтеся зі своїм педіатром, якщо у вашої дитини спостерігається будь-який з наступних ознак:

-якщо вашій дитині менше двох місяців, то будь-яка лихоманка, нетипове зниження апетиту, млявість, сильний плач або дратівливість вимагають звернення до лікаря. У цьому віці ознаки менінгіту можуть бути невираженими і їх важко діагностувати. Краще звернутися до лікаря рано і помилитися, ніж подзвонити занадто пізно;

-якщо вашій дитині від двох місяців до двох років, то вам ще рано розслаблятися, - в цьому віці діти найчастіше хворіють на менінгіт. Тому лихоманка, блювота, зниження апетиту, надмірна примхливість і надмірна сонливість (епізоди примх і істерик можуть бути екстремальними, а сон може бути таким глибоким, що дитину складно розбудити), судоми (хоча короткі генералізовані, так звані тоніко-клонічні, судоми можуть бути простими фебрильними судомами, а не на менінгіт), будь-який висип повинні вас насторожити і закінчитися зверненням до лікаря або викликом «швидкої»;

-якщо вашій дитині від двох до п'яти років, то додатково до вищевказаних симптомів малюк з менінгітом може скаржитися на головний біль, біль в спині, проблеми з шиєю (через ригідності м'язів потилиці її дуже складно нахилити до грудей). Дитина також може скаржитися на те, що йому боляче дивитися на яскраве світло.

Лікування

Якщо після огляду дитини педіатр підозрює менінгіт, то він обов'язково призначить аналіз крові, щоб перевірити наявність або відсутність в організмі бактеріальної інфекції. Для точної діагностики менінгіту знадобиться зробити дослідження спинномозкової рідини, яку отримують, виконавши люмбальну пункцію.

Ця проста процедура включає в себе введення спеціальної голки в нижню частину спини, щоб отримати рідину з оболонки, що оточує спинний мозок. Зараз це роблять безпечно і технічно. Ознаки інфекції в цій рідині підтвердять або спростують припущення про те, що у вашої дитини бактеріальний менінгіт. Якщо діагноз підтвердиться, то дитину потрібно буде госпіталізувати для внутрішньовенного введення антибіотиків та інших ліків, а також для ретельного спостереження, щоб вчасно запобігти розвитку ускладнень.

У перші дні лікування дитина часто не може ні їсти, ні пити, тому внутрішньовенне введення різних рідин забезпечить йому отримання всіх необхідних ліків та харчування. Для деяких типів менінгіту внутрішньовенні антибіотики можуть знадобитися протягом періоду від семи до двадцяти одного дня - це буде залежати від віку дитини і виявлених бактерій, які стали причиною розвитку менінгіту.

Профілактика

Батьки повинні знати, що деякі види бактеріального менінгіту можна запобігти шляхом вакцинації.

Запитайте свого педіатра про наступні вакцини:

1.Hib вакцина (Haemophilus influenzae типу b)

Ця вакцина зменшить ймовірність інфікування дітей бактеріями Haemophilus influenzae типу b (Hib), які були основною причиною розвитку бактеріального менінгіту серед маленьких дітей до того, як ця вакцина стала доступною. Вакцинацію немовлят проводять в два місяці, чотири місяці і шість місяців, а потім знову в віці від дванадцяти до п'ятнадцяти місяців. Врахуйте, що до складу деяких комбінованих вакцин вже може входити Hib, тоді схема дещо змінюється і остання ін'єкція може опускатися.

2.Пневмококковая вакцина

Ця вакцина ефективна для запобігання багатьох серйозних інфекцій, викликаних пневмококовими бактеріями, включаючи менінгіт, а також бактериемию (інфекцію кровотоку) і пневмонію. Вакцинацію рекомендується починати з двомісячного віку, з додатковими дозами в чотири і шість місяців, а також у віці від дванадцяти до п'ятнадцяти місяців. Деякі діти, у яких є підвищена сприйнятливість до серйозних інфекцій (в число осіб з високим ризиком включають дітей з аномально функціонуючої імунною системою, серповидно-клітинною анемією, деякими проблемами з нирками і іншими хронічними станами), можуть отримати додаткову пневмококової вакцинацію у віці від двох до п'яти років.

3.Менінгококова вакцина

Існує два види менінгококової вакцин, але краще для дітей менінгококова кон'югована вакцина (MCV4). Дана вакцина може запобігти чотири типи менінгококової інфекції.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#менінгіт #вакцинація #профілактика #лікування #бактерії #ознаки #ризик #медики #педіатр #вакцина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...