Чим «погрожують» українцям нововведення Закону «Про житлово-комунальні послуги»

9 листопада Верховна Рада України схвалила Закон №1581-д  «Про житлово-комунальні послуги», котрий експерти та політики називали ключовим кроком для реформування галузі.

Отож, порядок укладання договорів на отримання комплексу житлово-комунальних послуг, а саме  водо-, газо-,тепло- електропостачання, вивезення сміття, послугу управління будинком тощо, зміниться.

Окрім того, договори, які будуть укладатися між споживачами і управителями, повинен затвердити Кабінет Міністрів.

У законі йдеться про регулювання відносин між мешканцями та постачальниками житлово-комунальних послуг - документ покликаний перевести їх у ринкову площину, а також надати нові можливості співвласникам будинків.

Відтепер співвласники будинків або окремі споживачі самостійно зможуть обрати модель постачання комунальних послуг у їх будинки, що дозволить домовитися з компанією-управителем щодо вартості послуг. Окрім цього, співвласники зможуть делегувати управителю частину функцій з управління спільним майном будинку.

Законом також передбачено вичерпний перелік прав та обов'язків між управителями, виконавцями комунальних послуг та споживачами таких послуг.

Основна функція управителя - забезпечити належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб, належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Окрім цього, закон містить норми, а саме: нарахування пені в розмірі 0,01% за кожний день у разі несвоєчасної оплати житлово-комунальних послуг, а також стягнення штрафу на користь споживачів за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт та запровадження з 1 січня 2019 року професійної атестації управителів на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)».

Ці норми передбачають відповідальність за відсутність послуг або неякісне їх надання, а завдяки ним у споживачів з'явиться механізм захисту своїх прав.

В законі також передбачена монетизація субсидій на надання житлово-комунальних послуг - споживач, який має субсидію, може отримувати гроші на оплату житлово-комунальних послуг, а не знижку на послугу, що дозволить співвласникам будинків вільно розпоряджатися ресурсом та стимулюватиме ощадливе використання ресурсів та впровадження енергоефективних заходів.

Порядок виплати таких субсидій так само повинен затвердити Кабінет міністрів.

Окрім того, закон унормовує порядок надання послуги з управління будинком, який раніше юридично не був визначений.

Ціна на послугу з управління не буде регулюватися на державному рівні, а визначатимуть її мешканці разом із управителем, якого оберуть самостійно, на етапі укладання договору.  Фактично ціна залежатиме від витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, а також розміру винагороди управителя.

Як повідомляє Асоціації управителів житла, в Україні приблизно три тисячі компаній, які надають послуги з управління багатоквартирними будинками, а також понад двадцять вісім тисяч об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

У Законі прописані обов’язкові послуги управителя, які будуть затверджені у типовому договорі Кабінетом міністрів та додаткові. Серед обов’язкових такі:

-прибирання прибудинкової території та приміщень;

-утримання ліфтів;

-купівля електроенергії для функціонування спільного майна будинку;

-поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Додаткові послуги можуть бути включені до договору за спільним бажанням співвласників та управителя:

-страхування спільного майна;

-організація здавання в оренду майна;

-проведення капітального ремонту тощо.

Моделі договірних відносин між споживачами та виконавцями комунальних послуг можуть бути такі:

1.Укладання індивідуального договору між виконавцем комунальної послуги та кожним мешканцем, за умовами якого виконавець відповідає за якість комунальної послуги на вході до квартири та обслуговує внутрішні мережі у будинку.

2.Прийняття рішення співвласники про укладання колективного договору (підписує делегований від мешканців представник чи голова об'єднання співвласників багатоквартирних будинків або управитель), за умовами якого виконавець відповідає за якість послуги на вході до будинку та не обслуговує внутрішні мережі у будинку.

3.Об’єднання співвласників в ОСББ та делегування керівнику об'єднання співвласників багатоквартирних будинків права на укладання одного договору з виконавцем комунальної послуги як колективним споживачем. За умовами такого договору ОСББ купує у виконавця відповідну послугу та самостійно здійснює її розподіл між мешканцями згідно своїм статутним документам.

Між кожним співвласником та виконавцем комунальної послуги укладається індивідуальний договір, якщо співвласники не обрали жодної з перелічених моделей надання комунальних послуг, за умовами якого виконавець відповідає за якість послуги на вході до будинку, а  також не обслуговує внутрішні мережі у будинку.

Договір про надання комунальних послуг та договір про надання послуг з управління будинком укладається на рік, але автоматично продовжуватиметься, якщо співвласників будинку все влаштовує.

Співвласники можуть ініціювати дострокове розірвання договору про надання послуг з управління, якщо управитель не справляється із покладеними на нього обов’язками.

Окрім цього, співвласники можуть відмовитись від послуг управителя та самостійно обрати собі іншого, якщо його обрав на конкурсі орган місцевого самоврядування, але попередивши про це попереднього управителя за два місяці.

За законом житлово-експлуатаційні контори можуть бути управителями, але це залежить від волі та активності співвласників, якщо вони бажають самостійно обрати іншого управителя, погодити із ним перелік робіт, послуг та ціну, то закон дає таким співвласникам всі можливості для реалізації цього бажання.

Закон вступить в силу з наступного дня з моменту його опублікування за умови, якщо президент підпише цей закон. Попри це введений в дію він буде через шість місяців від цієї дати, крім окремих норм, що будуть введені в дію з 1 січня 2019 року.

Економічна правда
закон нововведення житловокомунальніпослуги договори споживачі управителі співвласники постачальники
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
148 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
11, 12 та 13 грудня на території Полтавщини очікується погіршення погодних умов. 11 грудня прогнозуються дощ і мокрий сніг, пориви вітру 15-20 метрів/секунду.  12 грудня очікується дощ і мокрий сніг, місцями сильні опади до 10-15 сантиметрів, а також налипання снігу. 13 грудня в області можуть бути сніг і ожеледиця. Про це повідомляє обласний центр гідромтеорології.
Власть
Як повідомив начальник департаменту житлово-комунального господарства Іван Москалик, на Раківці наступного року планують розпочати реалізацію проекту будівництва теплових потужностей. У проекті бюджету Кременчука на 2019 рік передбачається шістнадцять мільйонів гривень на будівництво теплогенеруючих  потужностей у мікрорайоні Раківка. Ці кошти спрямують на винос магістральної теплової мережі та корегування проектної документації про будівництво нової сучас...
Общество
У Кременчуці сюжет для новин знімав канал НТН. Автори сюжету поспілкувалися з кременчужанами на тему, чи страшно їм їздити чрез міст. Так, виявилося, що керівник ремонтної групи, яка проводила ремонт асфальтного покриття сам з острахом перетинає міст. Береженого і Бог береже, тому чоловік зайвий раз не катається по мосту. Кременчужани, які живуть у Крюкові взагалі змушені ледь не щодня їздити через міст. Теж саме і з маршрутниками, які поєднують транспортн...
Спорт
Кременчуцькі спортсмени продовжують здобувати медалі різного ґатунку на топових турнірах. 8 грудня в Запоріжжі відбувся Відкритий Всеукраїнський турнір з дзюдо на призи президента ЗОФД Еріха Барца. Участь у цих змаганнях взяли майже сімсот спортсменів з України та команда з Хорватії. Кременчук на турнірі гідно представили спортсмени спортивного клубу «Кремень Дзюдо». Результати кременчуцьких спортсменів такі: 1 місце посів Олександр Шульженко у ваговій ка...
Происшествия
В Интернете появилось полезное видео для тех, кто желает растаможить автомобиль и не знает как это сделать. Пользователь zpsanek разместил видео, на котором снято полный процесс растамаживания автомобиля. И показывает он весь процесс так сказать, не отходя от кассы. В видео он отвечает на все вопросы, возникающие при растамаживании. «В Украине 25 ноября вступили в силу новые правила очистки автомобиля от таможенных пошлин. Однако далеко не все владельцы ма...
Власть
Міська цільова програма лікування онкологічних та гематологічних захворювань діятиме і наступного року. Цю програму прийняли торік у Кременчуці на підтримку містян, хворих на онкологічні та гематологічні захворювання, а також для запровадження заходів із  раннього виявлення та попередження цих хвороб. Лікування на різні види раку є вартісним. Тому ця програма передбачає забезпечення за рахунок коштів міського бюджету безкоштовними препаратами для проходжен...
Власть
У проекті міського бюджету на наступний рік на харчування хворих у закладах охорони здоров’я Кременчука передбачаються видатки у розмірі 11,5 мільйонів гривень. На забезпечення безкоштовним харчуванням дітей до двох років із малозабезпечених сімей спрямують 120 тисяч гривень. А ось 11 мільйонів 380 тисяч гривень виділять на харчування пацієнтів у стаціонарних відділеннях міських закладів охорони здоров’я. За попередніми підрахунками, 291 тисяч 741 пацієнті...
Общество
Сьогодні активісти з числа учасників АТО та Революції Гідності прийшли на комісію з питань бюджету. Вони вимагали внести першим до порядку денного сесії міської ради важливе питання. Мова про розслідування справи «Антимайдану». Вони наполягали на тому, щоб правоохоронці міста виступили на початку сесії, зі звітом про стан справи. Секретар міської ради Юрій Гриценко почав пояснювати, що правоохоронці і так будуть з загальним звітом виступати. Тож пропонував...
Власть
Як повідомив керівник управління охорони здоров’я Максим Середа, наступного року для кардіоцентру лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» планують придбати ангіографічне обладнання. Проект міського бюджету на 2019 рік передбачає 10 мільйонів гривень на придбання ангіографічного обладнання для оснащення карідоцентру.  Також з державного бюджету на ці цілі повинні виділити 10 мільйонів гривень. До міністерства охорони здоров’я України вже направили від...