• Головна
  • Історія розвитку виробництва тютюну у Кременчуці
факти
15:40, 12 березня 2018 р.

Історія розвитку виробництва тютюну у Кременчуці

факти
Історія розвитку виробництва тютюну у Кременчуці, фото-1

Тривалий час тютюн в Росії відносився до «богомерзького зілля». Як розповідає історія середини XVII століття, в Москві, якщо помічали людину, що нюхає тютюн, йому виривали ніздрі. Скасував заборону на це зілля з-за кордону вже Петро I, але був нюанс, згідно з його указом від 1697 року тютюновий дим дозволялося вдихати і видихати тільки через курильні трубки.

Цікаво, що до початку XIX століття в Росії віддавали перевагу традиційному куриву, а ні нюхальному тютюну. У 1812 році в столиці імперії налічувалося тільки шість крамниць-майстерень, які працювали на привізній сировині і виробляли кришений тютюн для куріння.

Порівняно швидко трубка і сигара стали невід'ємною частиною аристократичного побуту, але були страшно далекі від народу. Так тривало до середини XIX століття, на той період масове виробництво цигарок зробило справжню нікотинову революцію. Як і в багатьох інших революціях півпровини в цьому ... немає, ні євреї - на думку антисемітів, вони лише споювали російський народ, а ось на куриво його підсадили ... караїми. Причому, якщо можна так висловитися, українського походження.

У 1842 році почала свою роботу одна з найбільших фабрик Росії по виробництву тютюну по вулиці Біржовий в Кременчуці. Фінансовий оборот за рік досягав 400 тис. рублів.  Для порівняння: пристойний будинок коштував кілька сот рублів. Фабрики цієї великої караїмської сім'ї були також в Києві, Вільнюсі та Мелітополі, а фірмові магазини, крім найбільших міст імперії, відкрилися в Парижі і Берліні.

Караїми стали обживати Кременчук в 1840-х роках, і саме вони стали піонерами тютюнової промисловості. Кременчук в той час явно був ліпше губернської Полтави в усіх напрямках - налічувалося велика кількість промислових підприємств, велика транспортна розв'язка, та й за чисельністю населення місто обігнав столицю губернії. Караїмів було всього лише 205 осіб станом на 1871 рік, але вони називали себе відособленою громадою, що мала авторитет (перша кенаса утворилася в 1852 році).

На кінець ХIX століття в власності караїмів перебувало три найбільших фабрик Росії по виробництву тютюну. Все це належало братам Соломону Когену і Мойсею з Євпаторії, а також Ісааку Дурунча і Мордехаю Шишманову (сестра якого - Естер - була дружиною Соломона Когена).

Коген, що приїхав до Києва з Криму, був, як сказали б сьогодні, талановитим маркетологом. Він швидко створив імідж «цигарки», як сучасного і просунутого продукту, на противагу патріархальної, провінційної і міщанської «понюшки тютюну». Тож недивно, що до кінця століття кияни диміли, як паровози - сигарета стала способом життя.

Втім, толк в маркетингу знала і сім'я Дурунча. Як розповідає історія, Амалія Львівна, молода дружина сина Садуки Дурунча, стала живою рекламою цигарок свекра, зробивши куріння модним серед молодих жінок свого кола. Правда, коли лікар відкрив сім'ї всі наслідки куріння для жіночого організму, було прийнято рішення про випуск сигарет з мінімальним вмістом нікотину. Коштували вони недешево і продавалися в фірмових жерстяних коробках, де була зображена східна красуня, за словами очевидців, як дві краплі води, схожа на Амалію Львівну.

Коген не стояв на місці і тільки примножував свої обороти і доходи. У 1887 році став восьмим у рейтингу отримання чистого прибутку серед київських підприємців, випередивши «цукрових королів» Бродського, Терещенка, Зайцева та інших.

Соломон був не чужий благодійності, заснувавши в рідній Євпаторії ремісниче училище на 40 учнів, пожертвувавши 150 тисяч рублів школі для караїмських дівчат і, нарешті, профінансувавши будівництво караїмської кенаси в центрі Києва за проектом знаменитого Владислава Городецького.

Як тільки не стало Соломона Когена, його брат і племінник продовжили його бізнес. Уже в 1913 році щодня проводилося до 2 млн. сигарет. Тільки на вул. Хрещатик працювало чотири їх фірмові магазини.

Кінець, втім, був не за горами - прийшли більшовики. Вони відібрали у Коген все їхнє майно і зруйнували караїмський цвинтар на Звіринці, де був похований Соломон, і відібрали у київських караїмів кенасу, побудовану на кошти тютюнового магната. В даний час фабрика в Києві досі займається виробництвом сигарет і є власністю Imperial Tobacco.

У Кременчуці неминучий кінець відтягнули робочі, так цінували власника фабрики - Іллю Дурунча, що захистили його будинок і майно від більшовицьких погромів і експропріації. Чи надовго - інше питання.

Примітно, що долі кременчуцьких і київських караїмів знову переплелися вже в 1930-і, коли в будівлі київської кенаси, перетвореної новою владою в будинок народів Сходу, розміщувалася єврейська капела «Евоканс», створена уродженцем Кременчука Ехошуа Павловичем Шейнін.

Ці загравання з національними меншинами швидко зійшли нанівець. Пам'ять про Коген практично стерта, але не менш сумно склалися і долі нащадків клану Дурунча. Йдеться про дуже різних людей - хтось працював в шахті, а хтось став білим офіцером, але практично всі вони повністю асимілювалися, і пішли від традицій предків. У Києві на сьогоднішній день близько 150 караїмів, приблизно 700 осіб проживають в Криму, що стосується Кременчука, то в місті залишилося буквально кілька людей, які ідентифікують себе з цим народом.

Як і в Києві, караїмський цвинтар в Кременчуці (втім, як і єврейське, і старообрядницьке) було зруйновано за часів нарад, хоча окремі караїмські пам'ятки до середини 1970-х ще можна було виявити в районі артилерійських складів. Сьогодні ніщо не нагадує про існування громади, хіба що Кременчуцька тютюнова фабрика, яка перебуває на тій же вулиці, що свого часу караїмська суспільство, так старий двоповерховий будинок, на вул. Небесної Сотні (колишньої Зелено-Костянтинівській), на першому поверсі якого знаходилася тютюнова лавка Садук Дурунчі.

Історія розвитку виробництва тютюну у Кременчуці, фото-2
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тютюн #історія #виробництво_тютюна #Кременчук
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...