Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська про литовські корені в Кременчуці та Україні

3 липня відбулося засідання міжнародного круглого столу в рамках проекту Литовського громадського телебачення «Національна експедиція». Було дуже цікаво послухати спеціалістів з тематики історії Литовської держави – кандидата історичних наук, директора Полтавського краєзнавчого музею Олександра Супруненка; доктора історичних наук, професора Дмитра Вирського; відомого колекціонера-нумізмата, професора Полтавського національного університету Леоніда Булаву, про що вже повідомили місцеві ЗМІ.

Для підтвердження будь-яких історичних фактів дослідникам необхідні матеріальні або письмові джерела. У нашому музеї знахідок, які б чітко вказували на своє литовське походження, практично нема. Тим більше нема оригінальних писемних пам’яток. Тому я звернулася до нематеріальних свідчень. А саме – до прізвищ людей та назв населених пунктів з коренем «литв-». 

Мої замітки не претендують на науковість, а отримані дані не можуть вважатися репрезентативними. Поставтеся до них з певною часткою гумору. Як мовиться, посміхніться – Вам це личить!

Прізвища з коренем «литв-/литов-» належать до розповсюджених слов’янських родових імен і утворені від особистого прізвиська.
У слов’ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько у доповнення до імені, одержаного при хрещенні. Річ у тім, що церковних імен було порівняно небагато, і вони часто повторювалися. А воістину невичерпний запас прізвиськ дозволяв легко виділити у суспільстві окрему людину. Це назвисько могло вказувати на професію, особливості характеру або зовнішності, національність або місцевість, звідки людина прибула. Прізвисько «литвин» (на Полтавщині також «литвак» або «литвяк») могло належати нащадку литовців, хоча так само називали й білорусів та українців, котрі тривалий час мешкали у складі багатонаціональної Литовської, а потім Польсько-Литовської держави.

У козацьких реєстрах 17 – поч. 18 ст.ст. зустрічаються козак Литовець і козак Литовченко.

Я переглянула декілька тематичних довідників з прізвищами: Словники архітекторів, письменників, композиторів, художників України, «Мистецтво України. Біографічний довідник», «Словник Героїв Радянського Союзу», «Словник Героїв Соціалістичної Праці», довідник А. П. Коваль «Знайомі незнайомці», а також телефонний довідник Кременчука двадцятирічної давності, коли у багатьох квартирах кременчужан іще були стаціонарні телефони.

Ось результат. Серед більш-менш відомих українських письменників, архітекторів, композиторів прізвища з основою «литвин» я не знайшла.
Відомих художників України на прізвище «Литвиненко» - п’ятеро, «Литвин» - четверо, «Литовченко» - троє, «Литвинов» - двоє, «Литвинчук» - один, усього 15. Причому один Литовченко і двоє Литвиненків – уродженці Кременчука. Ім’я Олександра Литовченка носить дитяча художня школа.

литовські корені в Кременчуці

Валентин Литвиненко – відомий майстер книжкової графіки

литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

Про те, який вигляд мав Кременчук після Другої світової війни, ми знаємо завдяки замальовкам Лідії Литвиненко:


литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

Серед Героїв Радянського Союзу прізвищ із коренем «литв-» – 28, а саме: Литвин – два, Литвиненко – вісім, Литвинов/Литвинова – тринадцять, Литовченко – дві, Литвинчук, Литвинюк, Литвищенко – по одному.
Серед Героїв Соціалістичної Праці (тут я брала лише українців) – 20 прізвищ з коренями «литв-/литов-», а саме: Литвин – чотири, Литвиненко – шість, Литвинов/Литвинова – сім, Литовченко – два, Литвинцев – одне.
І, нарешті, прізвища кременчужан. Я й сама здивувалася: з коренями «литв-/литов-» їх набралося аж 270!

Прізвищ Литвинов/Литвинова – тридцять п’ять, Литвин – тридцять чотири, Литовченко – тридцять два. Прізвища Литвак, Литвишко, Литвищенко, Литвяк, Литовка, Литовський зустрічаються набагато рідше – по одному-три рази. А рекордсмен серед «литовських» прізвищ Кременчука – Литвиненко. Їх сто сорок одне.

Серед носіїв прізвища Литвиненко є відомі в місті особистості: Литвиненко Анатолій Кузьмич – колишній голова Кременчуцького міськвиконкому, а нині генеральний директор Асоціації роботодавців; Литвиненко Микола Миколайович – начальник госпіталю для ветеранів війни, Заслужений лікар України; Литвиненко Володимир Іванович – директор медичного коледжу, Почесний громадянин міста; Литвиненко Валерій Миколайович – колишній начальник управління охорони здоров’я та багато інших. Навіть на засіданні круглого столу була табличка з прізвищем Литвиненко!

Прізвисько «литвин», доповнене суфіксами «-енко», «-ович», «-чук», «-ський» та іншими, спочатку приєднувалося до спадкового імені, а з часом повністю замінило його як у побуті, так і в офіційних документах.

Тепер щодо назв населених пунктів. Це села Литва, Литвин, Литвиненки, Литвиненків хутір, Литвинець, Литвинівка, Литвяки, Литовка, Віта Литовська – всього на Середній Наддніпрянщині, Правобережній Україні та західних землях їх нараховується близько 25. У Кременчуцькому районі є хутір Литвиненки.

Говорити про точне місце і час виникнення прізвищ та географічних назв, похідних від слова «литва», звичайно ж, неможливо. Адже процес формування прізвищ був доволі тривалим, а географічні назви виникали, як правило, вже на основі прізвищ. Але в цілому такі родові імена і топоніми є дуже цікавою пам’яткою слов’янської писемності та культури.

А конкретно для Кременчука вони зайвий раз підкреслюють спільну історію литовського та українського народів.

Ілюстрація 1 – з відкритих джерел, решта – з фондів музею.

Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська.

литовськікорені литва історія музей прізвища коріньлитв
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
30 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Власть
С 2019 года украинский Национальный банк начинает постепенно превращать бумажные 1, 2, 5 и 10 гривен в монеты. В апреле прошлого года уже появились 1 и 2 гривны в виде монет, следующий этап – введение монет 5 и 10 гривен в течение 2019-2020 годов. Бумажные 1, 2, 5 и 10 гривен из оборота изыматься не будут, их просто перестанут печатать. Старые же будут заменять монетами, и через несколько лет эти купюры просто исчезнут, ведь они «живут» от 1 до 3 лет. Таки...
Происшествия
16 января по улице Воинов-Интернационалистов произошла авария – столкнулись автомобили ГАЗ-33076 и Рено Логан. Это произошло в районе дома №7. Выезжая из двора на главную улицу, водитель грузовика не пропустил двигавшуюся по ней иномарку, в результате чего произошло столкновение. За рулём Рено находился гражданин Великобритании. Никто из людей в результате аварии не пострадал, а вот автомобили получили механические повреждения. На дорогой иномарке британца...
Культура
В этот вторник в картинной галерее Натальи Юзефович, расположенной по улице Космическая, 9, заработала выставка произведений из фондовой коллекции «В портретах душа, история, время ...» Экспозиция состоит из 29 работ, освещающих творчество художницы, начиная с 1950-х годов. Портреты дополнены живописными пейзажами. Галерея работает ежедневно, кроме понедельника, с 10 до 17 часов. Вход свободный. Более подробную информацию можно узнать по телефону: 6-53-38....
Спорт
Сьогодні в Кременчуці на спортивному комплексі «Айсберг» о 18:30 відбудеться хокейний матч між ХК «Кременчук» і «Білий Барс». До сих пір не вщухли пристрасті після минулого матчу між цими клубами. Адже кременчужани тоді вели рахунок 3:0, проте білоцерківці не тільки зрівняли рахунок, а й вирвалися вперед. Наша команда змогла відновити паритет, але переможну шайбу за гостей закинув Арабов. До цього всі три матчі в сезоні «Кременчук» вигравав у «Білого Барса...
Общество
Глобальний туристичний пошуковик Momondo підготував список країн, для в’їзду в які українцям не знадобиться віза, а також країн, віза в які оформлюється за декілька хвилин вже при в’їзді в країну. Країни світу, для візиту в які в українців не вимагають візи: Азербайджан (до 90 днів) Албанія (до 90 днів) Антигуа і Барбуда (до 30 днів) (необхідна наявність зворотних квитків і докази платоспроможності) Аргентина (до 90 днів) Білорусь (до 90 днів) Боснія і Гер...
Общество
У комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький перинатальний центр II рівня» запрацював офіційний сайт. Тут кременчужани можуть дізнатися інформацію про лікувальний заклад, направлення його роботи, відділення, послуги, що надаються, а також необхідну контактну інформацію. З офіційним сайтом Кременчуцького перинатального центру II рівня можна ознайомитися за цим посиланням. За матеріалами прес-центру Кременчуцького міськвиконкому.
Власть
Цього року при народженні дитини батьки отримуватимуть 41 280 гривень. Ця сума не залежить від кількості дітей і виплачуватиметься у два етапи впродовж трьох років. Перший етап – одноразова допомога у розмірі 10 320 гривень, яка зараховується на банківський рахунок матері чи батька через один-два місяці після оформлення допомоги. Другим етапом є виплата 30 960 гривень рівними частинами по 860 гривень упродовж трьох років. До того ж, батьки отримуватимуть...
Власть
С 1 января украинские семьи с детьми до 3 лет могут получить из госбюджета компенсацию расходов на услуги няни. На это семье выделяется 1692 гривен ежемесячно. Чтобы получать эти деньги, нужно найти няню, заключить с ней официальный договор о трудоустройстве, подать заявление в отделение соцзащиты по месту жительства, а также заявление на перерасчет этих средств, - сообщает издание Обозреватель. Специальных требований к няне государство не ставит. Теоретич...
Общество
У програмі радіо NRJ «Люди з Кремня» побував письменник, шоумен, музикант, актор театру імпровізації «Чорний Квадрат» Олексій Курилко. Хоч «Чорний Квадрат» і театр імпровізації, проте текст народжується, а після цього його потрібно закріплювати. Більшість спектаклів написав саме Олексій Курилко. А ось інколи спектаклі народжувалися імпровізаційно.    Як говорить Олексій Курилко, актор імпровізації повинен у собі поєднувати: актора, драматурга та режисера....