Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська про литовські корені в Кременчуці та Україні

3 липня відбулося засідання міжнародного круглого столу в рамках проекту Литовського громадського телебачення «Національна експедиція». Було дуже цікаво послухати спеціалістів з тематики історії Литовської держави – кандидата історичних наук, директора Полтавського краєзнавчого музею Олександра Супруненка; доктора історичних наук, професора Дмитра Вирського; відомого колекціонера-нумізмата, професора Полтавського національного університету Леоніда Булаву, про що вже повідомили місцеві ЗМІ.

Для підтвердження будь-яких історичних фактів дослідникам необхідні матеріальні або письмові джерела. У нашому музеї знахідок, які б чітко вказували на своє литовське походження, практично нема. Тим більше нема оригінальних писемних пам’яток. Тому я звернулася до нематеріальних свідчень. А саме – до прізвищ людей та назв населених пунктів з коренем «литв-». 

Мої замітки не претендують на науковість, а отримані дані не можуть вважатися репрезентативними. Поставтеся до них з певною часткою гумору. Як мовиться, посміхніться – Вам це личить!

Прізвища з коренем «литв-/литов-» належать до розповсюджених слов’янських родових імен і утворені від особистого прізвиська.
У слов’ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько у доповнення до імені, одержаного при хрещенні. Річ у тім, що церковних імен було порівняно небагато, і вони часто повторювалися. А воістину невичерпний запас прізвиськ дозволяв легко виділити у суспільстві окрему людину. Це назвисько могло вказувати на професію, особливості характеру або зовнішності, національність або місцевість, звідки людина прибула. Прізвисько «литвин» (на Полтавщині також «литвак» або «литвяк») могло належати нащадку литовців, хоча так само називали й білорусів та українців, котрі тривалий час мешкали у складі багатонаціональної Литовської, а потім Польсько-Литовської держави.

У козацьких реєстрах 17 – поч. 18 ст.ст. зустрічаються козак Литовець і козак Литовченко.

Я переглянула декілька тематичних довідників з прізвищами: Словники архітекторів, письменників, композиторів, художників України, «Мистецтво України. Біографічний довідник», «Словник Героїв Радянського Союзу», «Словник Героїв Соціалістичної Праці», довідник А. П. Коваль «Знайомі незнайомці», а також телефонний довідник Кременчука двадцятирічної давності, коли у багатьох квартирах кременчужан іще були стаціонарні телефони.

Ось результат. Серед більш-менш відомих українських письменників, архітекторів, композиторів прізвища з основою «литвин» я не знайшла.
Відомих художників України на прізвище «Литвиненко» - п’ятеро, «Литвин» - четверо, «Литовченко» - троє, «Литвинов» - двоє, «Литвинчук» - один, усього 15. Причому один Литовченко і двоє Литвиненків – уродженці Кременчука. Ім’я Олександра Литовченка носить дитяча художня школа.

литовські корені в Кременчуці

Валентин Литвиненко – відомий майстер книжкової графіки

литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

Про те, який вигляд мав Кременчук після Другої світової війни, ми знаємо завдяки замальовкам Лідії Литвиненко:


литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

Серед Героїв Радянського Союзу прізвищ із коренем «литв-» – 28, а саме: Литвин – два, Литвиненко – вісім, Литвинов/Литвинова – тринадцять, Литовченко – дві, Литвинчук, Литвинюк, Литвищенко – по одному.
Серед Героїв Соціалістичної Праці (тут я брала лише українців) – 20 прізвищ з коренями «литв-/литов-», а саме: Литвин – чотири, Литвиненко – шість, Литвинов/Литвинова – сім, Литовченко – два, Литвинцев – одне.
І, нарешті, прізвища кременчужан. Я й сама здивувалася: з коренями «литв-/литов-» їх набралося аж 270!

Прізвищ Литвинов/Литвинова – тридцять п’ять, Литвин – тридцять чотири, Литовченко – тридцять два. Прізвища Литвак, Литвишко, Литвищенко, Литвяк, Литовка, Литовський зустрічаються набагато рідше – по одному-три рази. А рекордсмен серед «литовських» прізвищ Кременчука – Литвиненко. Їх сто сорок одне.

Серед носіїв прізвища Литвиненко є відомі в місті особистості: Литвиненко Анатолій Кузьмич – колишній голова Кременчуцького міськвиконкому, а нині генеральний директор Асоціації роботодавців; Литвиненко Микола Миколайович – начальник госпіталю для ветеранів війни, Заслужений лікар України; Литвиненко Володимир Іванович – директор медичного коледжу, Почесний громадянин міста; Литвиненко Валерій Миколайович – колишній начальник управління охорони здоров’я та багато інших. Навіть на засіданні круглого столу була табличка з прізвищем Литвиненко!

Прізвисько «литвин», доповнене суфіксами «-енко», «-ович», «-чук», «-ський» та іншими, спочатку приєднувалося до спадкового імені, а з часом повністю замінило його як у побуті, так і в офіційних документах.

Тепер щодо назв населених пунктів. Це села Литва, Литвин, Литвиненки, Литвиненків хутір, Литвинець, Литвинівка, Литвяки, Литовка, Віта Литовська – всього на Середній Наддніпрянщині, Правобережній Україні та західних землях їх нараховується близько 25. У Кременчуцькому районі є хутір Литвиненки.

Говорити про точне місце і час виникнення прізвищ та географічних назв, похідних від слова «литва», звичайно ж, неможливо. Адже процес формування прізвищ був доволі тривалим, а географічні назви виникали, як правило, вже на основі прізвищ. Але в цілому такі родові імена і топоніми є дуже цікавою пам’яткою слов’янської писемності та культури.

А конкретно для Кременчука вони зайвий раз підкреслюють спільну історію литовського та українського народів.

Ілюстрація 1 – з відкритих джерел, решта – з фондів музею.

Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська.

литовськікорені литва історія музей прізвища коріньлитв
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
33 просмотра в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Скасовано незаконне рішення суду щодо депутата сільради, - про це повідомляє прокуратура Потавської області.  Натомість призначене реальне покарання. Мова про те, що депутат сільради, побив громадянина. Депутат однієї із сільських рад Глобинського району, поблизу будинку культури на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, спричинив тяжкі тілесні ушкодження мешканцю Глобинського району. Прокуратура направила до суду обвинувачення про скоєння умисного т...
Общество
Прокуратура  Полтавської області повідомляє пікантні подробиці втечі злочинця, який відбував покарання. Виявляється, він втік, коли не було ні охорони, ні працівників установи. В короткі строки завершено досудове розслідування та скеровано до суду обвинувальний акт. І дослівно, на сайті повідомляють: "Встановлено, що на початку вересня цього року, скориставшись відсутністю працівників та охорони установи виконання покарань,засуджений здійснив втечу та в по...
Общество
19 вересня, у другому читанні за основу і в цілому підтримано законопроект №1032.  Це по суті реформи прокуратури. Його підтримали 259 нардепів. Основними положеннями законопроекту є: -          Після атестації буде створено офіс генерального прокурора, обласні та окружні прокуратури. Генпрокурор отримає право ліквідовувати і реорганізовувати окружні та обласні прокуратури; Буде ліквідовано військові прокуратури, але водночас встановлення права генпрокуро...
Общество
19 вересня 2019 року представник Кременчуцького МРУ ГУ ДСНС України у Полтавській області зустрілась в одній із міських бібліотек з учнями 9-В класу ЗОШ №8 м. Кременчука. Поспілкувалися вони про основні причини виникнення пожеж у побуті та екосистемах, почули як правильно діяти при пожежі. Не менш цікавою була розповідь про небезпеку, яку становлять вибухонебезпечні предмети. Що робити коли виявив вибухонебезпечний предмет, або щось схоже на нього. Учні ви...
Общество
На сайті міськради вже опублікували план заходів, присвячених Дню міста Кременчука. Заходи проходитимуть в громадських місцях, вхід вільний. 20 вересня 1. Відкриття експозиції Кременчуцького краєзнавчого музею. 2. 16:00 - святкова програма «Моє місто в серці моєму!» - Парк «Крюківський». 21 вересня 1. 10:00 - проведення акції «Мир в Україні» в парку Миру. 2. 16:00-18:00 - майстер-клас індонезійського танцю у сквері ім. О Бабаєва. 3. 21.09 - 22.09 - чемпіон...
Общество
Як повідомляють в Департаменті інформаційної діяльності та комунакації з громадськістю Полтавської ОДА, в області функціонує чотири системи Gene-Xpert в лабораторіях в Полтаві, Кременчуці, Миргороді та Лубнах, які швидко виявляють туберкульоз. У Кременчуці за перше півріччя 2019 року було зареєстровано 20 випадків захворювання на 100 тисяч населення, у районі - 16, в Горішніх Плавнях - 24. Середній показник по області - 22. Епідпороговий - це більше 25. Т...
Происшествия
Як повідомляють у прес-службі поліції, сьогодні, близько 12 години, в селі Пустовіти Кременчуцького району сталася пожежа у житловому будинку. Після ліквідації вогню було виявлено труп 69-річного власника будинку. Ймовірно, вогонь пошкодив перекриття, оскільки обвалилася частина стіни та стеля. Обставини події встановлюються. На місці працюють працівники ДСНС та слідчо-оперативна група.
Общество
Раніше ми писали про те, що наші кременчужанки разом з полтавськими матусями збирають кошти на ремонт в Полтавському відділенні онкогематології, де лікуються й маленькі кременчужани. Ремонт у маніпуляційній та кімнаті для ігор вже завершено. Про це написала у Фейсбук Тетяна Ященко. «Наша пандова маніпуляційна - найкраща, світла, добра, гарна й зроблена із завзяттям та любов'ю. Тільки коли усі вірять й об'єднуються разом, тоді можна досягати нереальних ціле...
Спорт
Чемпіонат і Кубок кременчуцького району з мініфутболу/футзалу на базі СК «Шарада» сезону 2019/2020 оголошено відкритим. Усіх охочих запрошують взяти участь у відкритому турнірі, що буде проводитися на базі СК «Шарада», за адресою: Кременчук, вул. Набережна Лейтенанта Дніпрова, 111 (Раківка). Змагання включають в себе проведення Чемпіонату району (в два кола) і Кубка району: період проведення - жовтень 2019/березень 2020. Дні проведення - Сб/Нд (можуть бут...
Новости по теме
Депутат сільради сильно побив мешканця, і ледь не залишився без покарання
Коли в'язень тікав з тюрми, не було ні охорони, ні працівників на місці, - Прокуратура Полтавської області
Новий законопроект підтримано: у прокуратурі суцільні реформи
Рятувальники поспілкувалися зі школярами
Святкування Дня міста Кременчука: план урочистих заходів
У дев'яти районах Полтавщини зростає кількість хворих на туберкульоз
Справжня казка для хворих діток: в Полтавському відділенні онкогематології завершили ремонт
За умисне вбивство мешканцю Полтавщини загрожує до п’ятнадцяти років позбавлення волі
Двоє товаришів тільки наповнили каністри нафтопродуктами, як їх "накрили" правоохоронці
Не можна мити голову та ходити до лісу: 19 вересня відзначають «Михайлове чудо»