• Головна
  • Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська про литовські корені в Кременчуці та Україні
16:25, 5 липня 2018 р.

Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська про литовські корені в Кременчуці та Україні

3 липня відбулося засідання міжнародного круглого столу в рамках проекту Литовського громадського телебачення «Національна експедиція». Було дуже цікаво послухати спеціалістів з тематики історії Литовської держави – кандидата історичних наук, директора Полтавського краєзнавчого музею Олександра Супруненка; доктора історичних наук, професора Дмитра Вирського; відомого колекціонера-нумізмата, професора Полтавського національного університету Леоніда Булаву, про що вже повідомили місцеві ЗМІ.

Для підтвердження будь-яких історичних фактів дослідникам необхідні матеріальні або письмові джерела. У нашому музеї знахідок, які б чітко вказували на своє литовське походження, практично нема. Тим більше нема оригінальних писемних пам’яток. Тому я звернулася до нематеріальних свідчень. А саме – до прізвищ людей та назв населених пунктів з коренем «литв-». 

Мої замітки не претендують на науковість, а отримані дані не можуть вважатися репрезентативними. Поставтеся до них з певною часткою гумору. Як мовиться, посміхніться – Вам це личить!

Прізвища з коренем «литв-/литов-» належать до розповсюджених слов’янських родових імен і утворені від особистого прізвиська.
У слов’ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько у доповнення до імені, одержаного при хрещенні. Річ у тім, що церковних імен було порівняно небагато, і вони часто повторювалися. А воістину невичерпний запас прізвиськ дозволяв легко виділити у суспільстві окрему людину. Це назвисько могло вказувати на професію, особливості характеру або зовнішності, національність або місцевість, звідки людина прибула. Прізвисько «литвин» (на Полтавщині також «литвак» або «литвяк») могло належати нащадку литовців, хоча так само називали й білорусів та українців, котрі тривалий час мешкали у складі багатонаціональної Литовської, а потім Польсько-Литовської держави.

У козацьких реєстрах 17 – поч. 18 ст.ст. зустрічаються козак Литовець і козак Литовченко.

Я переглянула декілька тематичних довідників з прізвищами: Словники архітекторів, письменників, композиторів, художників України, «Мистецтво України. Біографічний довідник», «Словник Героїв Радянського Союзу», «Словник Героїв Соціалістичної Праці», довідник А. П. Коваль «Знайомі незнайомці», а також телефонний довідник Кременчука двадцятирічної давності, коли у багатьох квартирах кременчужан іще були стаціонарні телефони.

Ось результат. Серед більш-менш відомих українських письменників, архітекторів, композиторів прізвища з основою «литвин» я не знайшла.
Відомих художників України на прізвище «Литвиненко» - п’ятеро, «Литвин» - четверо, «Литовченко» - троє, «Литвинов» - двоє, «Литвинчук» - один, усього 15. Причому один Литовченко і двоє Литвиненків – уродженці Кременчука. Ім’я Олександра Литовченка носить дитяча художня школа.

литовські корені в Кременчуці

Валентин Литвиненко – відомий майстер книжкової графіки

литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

Про те, який вигляд мав Кременчук після Другої світової війни, ми знаємо завдяки замальовкам Лідії Литвиненко:


литовські корені в Кременчуці

литовські корені в Кременчуці

Серед Героїв Радянського Союзу прізвищ із коренем «литв-» – 28, а саме: Литвин – два, Литвиненко – вісім, Литвинов/Литвинова – тринадцять, Литовченко – дві, Литвинчук, Литвинюк, Литвищенко – по одному.
Серед Героїв Соціалістичної Праці (тут я брала лише українців) – 20 прізвищ з коренями «литв-/литов-», а саме: Литвин – чотири, Литвиненко – шість, Литвинов/Литвинова – сім, Литовченко – два, Литвинцев – одне.
І, нарешті, прізвища кременчужан. Я й сама здивувалася: з коренями «литв-/литов-» їх набралося аж 270!

Прізвищ Литвинов/Литвинова – тридцять п’ять, Литвин – тридцять чотири, Литовченко – тридцять два. Прізвища Литвак, Литвишко, Литвищенко, Литвяк, Литовка, Литовський зустрічаються набагато рідше – по одному-три рази. А рекордсмен серед «литовських» прізвищ Кременчука – Литвиненко. Їх сто сорок одне.

Серед носіїв прізвища Литвиненко є відомі в місті особистості: Литвиненко Анатолій Кузьмич – колишній голова Кременчуцького міськвиконкому, а нині генеральний директор Асоціації роботодавців; Литвиненко Микола Миколайович – начальник госпіталю для ветеранів війни, Заслужений лікар України; Литвиненко Володимир Іванович – директор медичного коледжу, Почесний громадянин міста; Литвиненко Валерій Миколайович – колишній начальник управління охорони здоров’я та багато інших. Навіть на засіданні круглого столу була табличка з прізвищем Литвиненко!

Прізвисько «литвин», доповнене суфіксами «-енко», «-ович», «-чук», «-ський» та іншими, спочатку приєднувалося до спадкового імені, а з часом повністю замінило його як у побуті, так і в офіційних документах.

Тепер щодо назв населених пунктів. Це села Литва, Литвин, Литвиненки, Литвиненків хутір, Литвинець, Литвинівка, Литвяки, Литовка, Віта Литовська – всього на Середній Наддніпрянщині, Правобережній Україні та західних землях їх нараховується близько 25. У Кременчуцькому районі є хутір Литвиненки.

Говорити про точне місце і час виникнення прізвищ та географічних назв, похідних від слова «литва», звичайно ж, неможливо. Адже процес формування прізвищ був доволі тривалим, а географічні назви виникали, як правило, вже на основі прізвищ. Але в цілому такі родові імена і топоніми є дуже цікавою пам’яткою слов’янської писемності та культури.

А конкретно для Кременчука вони зайвий раз підкреслюють спільну історію литовського та українського народів.

Ілюстрація 1 – з відкритих джерел, решта – з фондів музею.

Директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#литовськікорені #литва #історія #музей #прізвища #коріньлитв
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...