Сьогодні Міжнародний день Дніпра. Екологи розповіли чому воняє річка - Дніпро вмирає

Щорічно в першу суботу липня відзначається свято третьої за величиною річки Європи - Міжнародний день Дніпра.

За всю історію річка мала багато назв. Греки здавна називали Дніпро Борисфеном, що означає "поточна з півночі". Турки звали її Узи або Узу. Слов'яни використовували поетичну назву Славутич. Ну а сучасна назва Дніпро походить від давньоіранського слова, що означає "велика вода".

Дніпро по праву вважається колискою нашого народу, адже саме звідси починається описана історія України-Русі. З давніх-давен річка мала надзвичайно велике значення як для простих людей так і для держави. Вона забезпечувала водою і рибою а також служила важливим торговим каналом який з'єднував ці землі з усім чорноморським регіоном. Саме за порогами Дніпра, на острові Хортиця, діяла знаменита Запорозька Січ.

У наш час індустріалізації та урбанізації гирло річки було суттєво змінено різними каналами і греблями. Щодня в Дніпро викидаються тисячі тонн промислових відходів і каналізаційних стоків. Все це призводить до сильного забруднення головної водної артерії країни. Причому екологічна ситуація погіршується з кожним роком.

Саме з метою пропаганди серед людей бережливого ставлення до Дніпра, збереження екологічної і культурної спадщини Славутича і засноване це свято. Символічно, що День Дніпра відзначається напередодні давнього українського свята Івана Купала, адже традиції святкування Купала передбачають ритуальне обмивання у відкритих водоймах як символ очищення.

Дніпро

На жаль, реалії стану Дніпра невтішні. Прогулянка по коліно у воді посередині Дніпра в Києві стала реальністю. Це може зробити будь-хто. Куди подівся оспіваний класиками «широкий і могутній» Дніпро? Громадськість б'є на сполох через жахливий стан головної водної артерії України. Екологічний стан річки Дніпро опинився під серйозною загрозою.

Найдавніша річка Європи катастрофічно міліє. У столичній акваторії з'явилося 56 мілин, які незабаром можуть стати островами. До слова, нові острови вже визирають з води між мостами Метро і Патона.

Однією з причин обміління річки є втрата нею власної течії. Так само це відбилося і на якості річкової води.

- Дніпро перегородили греблями для отримання електроенергії. Найбільша річка Європи втратила власний перебіг і не в змозі змити все те, що потрапляє в неї разом з побутовими і виробничими стоками і сливами. Але ж по берегах Дніпра стоять мегаполіси, металургійні і хімічні гіганти. Вода в каскаді Дніпровських водосховищ нагадує коктейль зі всієї таблиці Менделєєва – кАже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – Береги хаотично забудовуються, знищуючи природні нерестовища, заплавні луки, протоки, острови. Дніпро позбавляють можливості самому очистити свої води. Земснаряди в гонитві за миттєвою вигодою розривають на частини річку, змінюючи ландшафт дна, конфігурацію берегової лінії та русло Дніпра. Екологічний стан річки Дніпро опинився під серйозною загрозою. Тільки в спогадах класиків Дніпро залишився «широким і могутнім». Він вже не реве, а стогне. Дніпро, як річка вмирає!

Дніпро – крім широкої водної гладі, яка надихала поета Тараса Шевченка і художника-передвижника Миколи Ге, а також інших художників, письменників і артистів, на твори, складається і з сотень річок що в нього вливаються. Вони як вени повинні своїми водами давати життя Дніпру. Не має сенсу лікувати головну аорту – Дніпро – при цьому забувши про малі річки, що наповнюють його. А ось з ними справді біда. Ні хто не займається ними. Вони міліють і зникають.

Дніпро

За роки Незалежності в країні зникло більше 10 тисяч малих річок. Безгосподарність і непрофесіоналізм у використанні водних ресурсів призводить до їх масового забруднення. Українські медики стверджують, що різке зростання числа захворювань людей останнім часом безпосередньо пов'язаний з якістю питної води.

В річки потрапляють різні стоки і сливи. Поля підійшли впритул до водойм і після рясних дощів вся хімія з них змивається у водойми. По дренажних каналах вони потрапляють в малі річки, в яких пестициди і інша хімія випалюють все живе. І течуть ці отруєні води в Дніпро, де осідають на дні.

Через малу проточність головної річки країни, забруднення та солоність її води прирівнюють до морських лиманів. У Каховському та Кременчуцькому водосховищі можна зустріти рибу голку і навіть дрібних медуз. Змінюється екосистема річки.

- Велику шкоду Дніпру в столиці і області наносять земснаряди. Вони повинні розчищати фарватер річки від піщаних наносів і поглиблювати замулені озера, даючи їм друге життя. Але все залежить від того, в чиїх руках вони знаходяться – каже Олександр Чистяков – Сьогодні їх використовує бізнес в своїх суто особистих цілях. Начебто робиться добра справа, поглиблюється річка. Ось тільки «розчищення» відбувається тільки там, де є пісочний ресурс. А після таких піратських робіт залишаються понівечені природа і річки. Це явно не природоохоронні заходи з порятунку річки, а банальний злодійський видобуток піску на продаж.

Головну річку України перетворюють в піщаний кар'єр. Споживацьке ставлення до річки призвело до того, що земснаряди працюють не на благо річки і суспільства, прибираючи наноси, а виходячи з корисливих цілей, видобуваючи пісок на продаж. В результаті між мостом Метро і мостом Патона на середині річки, стало настільки мілко, що вже з води визирає "новий" острів". І він, на жаль, не самотній.

Каскад Дніпровських водосховищ – це найбільші внутрішні водойми України. Свого часу – близько півстоліття тому – їх створили, прагнучі досягти значних результатів в кількох сферах: виробництві електроенергії, поліпшенні умов судноплавства, зарегулюванні стоку, рибному господарстві та ін.

Дніпро

- Як не дивно, за всю історію існування дніпровських водосховищ, а найстаршому з них в 2017 році виповнилося 85 років, їх розміри ніколи не уточнювалися – розповідає Віктор Вишневський – доктор географічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту водних проблем і меліорації НААН України. Супутникові знімки дають підставу вважати, що в даний час розміри водосховищ суттєво зменшуються. Їх детальний аналіз дозволив встановити, що фактична площа дніпровських водосховищ зараз стала набагато менше, ніж вважається. Зараз в умовах нормального підпірного рівня вона така: Київське – 823,7 км2, Канівське – 513,7, Кременчуцьке – 2090,1, Камянське – 526,1, Дніпровське – 300,0, Каховське – 2131,2 км2. Коли ж розвиток вищої водної рослинності досягає свого максимуму, ця площа істотно зменшується. Особливо це стосується Київського і Канівського водосховищ, які є верхніми в каскаді.

Віктор Вишневський з болем констатує: Проблеми Дніпра стають все більш помітними і не бачити їх неможливо. Крок за кроком виповнюється мрія міських чиновників: столичної землі стає все більше, а річки все менше. З літака на Дніпро боляче дивитися: річка роздроблена і поділена мілинами на окремі фрагменти.

Восени вода природним шляхом прибуває в усі річки України, проте з Дніпром цього не сталося. Зараз він повністю розділений на окремі рукава. Прибуттю води заважає кілька причин.

Головна причина такої ситуації - це не клімат, а зневоднення річки через хижацьке водокористування. Підприємства безконтрольно забирають з нього воду, скидаючи неочищені стоки. В 2017 році в Дніпро було скинуто близько 2 млрд. кубометрів стоків, з яких майже половина неочищених або недостатньо очищених вод.

Є й інша причина руйнування Дніпра – хімічне забруднення. З одного боку, це речовини, які скидають підприємства, з іншого боку – побутовий сектор, адже більшість людей користується в господарстві миючими засобами що містять фосфати, які не тільки шкодять здоров'ю, але і служать добривом для водоростей, які в результаті посилено розмножуються і швидко відмирають, провокуючи падіння рівня кисню у водному середовищі. Це призводить до загибелі риби та до загнивання води.

Однак є ще одна обставина, яка повинна бути під жорстким контролем, - це масова забудова прибережної смуги яка призводить до зарегульованості стоку і зупиняє перебіг, від чого річка міліє. До зміни гідрологічного режиму течії Дніпра сприяє і хаотична робота земснарядів у всьому басейні річки. Істотно допомогти у вирішенні проблеми обміління річки може зміна українського водного законодавства.

На сьогодні, на жаль, Національна програма оздоровлення басейну Дріпра  існує тільки на папері.

- Без системного планування, без створення чітко визначеної водної політики, без посилення контролю і підвищення планки штрафних санкцій  за екологічні правопорушення, а саме за скиди забруднювальних речовин у поверхневі води, без будівництва і модернізації очисних споруд, ми не врятуємо унікальну долину Дніпра і не налагодимо здорове життя і гідний відпочинок у столиці – каже Олександр Чистяков.

А поки йдуть дебати з чиновниками Дніпро гине. У нього немає часу чекати. В Україні величезні водні простори – площа наших прісних водойм становить 1 100 400 га. В цілому налічується 63 тис. річок, 40 тис. озер, 1100 водосховищ і 400 тис. ставків. Начебто чимало. У той же час на карті Європи наша країна відзначена як маловодна, тому що наші водні ресурси через забруднення не придатні до забору з них  питної води.

Згідно із законодавством, штрафи і суми збитку за порушення природоохоронного законодавства є несуттєвими для порушників (від 136 грн.). Без істотного підвищення розмірів штрафів за порушення природоохоронного законодавства не змінити ситуацію і не врятувати навколишнє середовище. Сьогодні штраф, в прямому сенсі слова, є насмішкою для тих, хто в величезних масштабах розкрадає річку.

Дніпро

Зовсім недавно річка Дніпро була судноплавна. Але останнім часом великотоннажні судна вже давно забули шлях до Києва.

ЄБРР і ЄІБ мають намір інвестувати до € 50 млн на розвиток річки Дніпро.

-Нещодавно відбулося обговорення "Дніпро в європейському фарватері" організоване за підтримки посольства Королівства Нідерландів та Мінінфраструктури України. На ньому були обговорені варіанти розвитку річки як транспортної артерії - розповідає народний депутат Андрій Вадатурський, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, глава міжфракційного депутатського об'єднання "За розвиток річок України" - найбільша річка України зможе досягти міжнародних стандартів навігації за підтримки політики сусідства ЄС і реалізації Угоди про асоціацію.

Згодом р. Дніпро може стати частиною Транс'європейської транспортної системи E40 - Рейн-Дунай-Чорне море, А7- Дніпро-Прип'ять, Балтійське море. Цю ідею підтримує Європейська комісія.

- Так само не потрібно забувати, що Каскад Дніпровських водосховищ - це великий рибогосподарський комплекс – говорить Олександр Чистяков – На наш стіл промисловий вилов у внутрішніх водоймах дає більш 18 000 тонн риби. Забудова прибережної території, знищення природних нерестовищ, забруднення води – все це дуже сильно позначається на рибопродуктивності наших водойм. Не треба забувати, що вода – це рідне середовище для риби. У нездоровому середовищу не може вирости здорова риба. Вкрай необхідно, щоб ми не втратили рибогосподарські можливості наших великих водних просторів, почати ставитися до них дбайливо.

Цвіте, міліє, заростає і гниє. Дніпро вже навіть не хворіє, він - вмирає, кажуть екологи. Щодня зростає рівень його забруднення. Річка втрачає здатність самоочищатися. Однак не хочеться закінчувати статтю на трагічній ноті. Люди багато можуть, якщо захочуть. Громадськість ініціює створення робочої групи зі створення Програми порятунку Дніпра і щодо цивілізованої господарської діяльності на головній річці країни.

Громадські активісти не тільки констатують плачевний стан головної річки України, а й дають чіткі експертні рекомендації, як припинити варварське ставлення, яке межує зі злочином по відношенню до Дніпра, і почати відроджувати його колишню велич.

-Ми просто злочинно розпоряджаємося нашими природними багатствами. Україні давно вже потрібно було розробити нову водну політику! Прісну воду необхідно визнати стратегічним ресурсом країни і підходити до її використання з усією відповідальністю! - каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – Без розуміння цього нас може очікувати похмура перспектива. У той же час не покидає віра, що розум і щира любов до свого краю переможуть жадібність чиновників які намагаються нажитися на нашому здоров'ї, а воно безпосередньо залежить від майбутнього вітчизняних водойм. І настане час, коли прийде в кожен дім чиста, кришталева, здорова, жива вода!

Дніпро

Прес служба Асоціації рибалок України

Дніпро деньдніпра річка забруднення обміління екологія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
1358 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
У Кременчуці психологи проводять роботу з працівниками ДСНС. Психологом проведене заняття з особовим складом 15 ДПРЧ 2 ДПРЗГУ ДСНС України в Полтавській області, повідомляють у прес-службі. 17.01.2020 відбулося практичне заняття з елементами тренінгових вправ на тему: „Надання психосоціальної підтримки в умовах надзвичайної ситуації.” з особовим складом 15 ДПРЧ 2 ДПРЗ. Навчання було сфокусоване на аспектах комунікацій, що відбуваються з державними органами...
Происшествия
Сьогодні, 17 січня, близько 11:30, по проспекту Лесі Українки в будинку 138 спалахнув вогонь у електрощитовій на 8-му поверсі. Про це повідомила пресслужба міськрайонного управління ДСНС. На лінію "101" найдішло повідомлення про загоряння на електощитовій. У результаті пожежі електрощитова згоріла повністю, а також було закопчено стелю та стіни  сходової  клітини на площі 10 метрів кв. Пожежники ліквідували вогонь за 30 хвилин. На місце прибули п'ятеро рят...
Общество
Ми писали про те, що ВР ухвалила Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року. Один з його пунктів передбачає застосування технологій ЗНО для оцінювання школярів й не лише 11-класників, а й тих, хто закінчує дев'ятий клас, тобто базову середню освіту. Для дев'ятикласників введуть державну підсумкову атестацію у формі незалежного оцінювання. Результати тестування будуть враховуватися для зарахування до ліцеїв, профтехучилищ чи ін...
Культура
У Кременчуці на Водохрещі традиційно проходитиме занурення у воду на річках Дніпро та Сухий Кагамлик. Хрещенські купання проходитимуть під наглядом медиків, водолазів, рятувальників і правоохоронців. У день свята Водохреща у місцях хрещенських купань будуть встановлені палатки для перевдягання та обігріву людей: біля «Річкового вокзалу» (р. Дніпро) та Свято-Преображенського собору (р. Сухий Кагамлик), на правобережжі міста в районі човнової станції «Демурі...
Общество
Наразі триває конкурс "Кристали", до участі в якому закликають школярів від 6-18 років. Для переможців конкурсу організатори підготували призи. Крім того, школярі старших класів зможуть отримати премію професора Гладишевського. Молодшим школярам слід зареєструватися до 1 лютого, а старшим до 20 березня. Крім вирощування кристалів учні мають подавати тези наукових досліджень на тему: "Кристали та Гаджети" як українською, так і англійською мовами на електрон...
Общество
У Кременчуці скандал навколо небіжчика. На сесії виконкому розбирали скаргу на кременчуцький морг. У вихідний день у мешканців села Піщаного сталося горе у сім'ї - помер родич. І все це - на Різдво, 7 січня. Тіло небіжчика повезли до Кременчуцького моргу на найманому автомобілі приватної фірми. Але у морзі тіло не прийняли.  Мотивували відсутністю довідки про смерть. Сталося так, що лікар, яких на весь районний центр надання медичної допомоги двоє, відмови...
Общество
Податкова звертає увагу платників податків на нові закони. Ключові новації законів «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» (закони №128-IX та №129-IX від 20.09.2019), а саме: - реєстратори ро...
Общество
"Кременчукводоканал" знову перегляне тарифи на воду для містян. Про це повідомляється на сайті підприємства.  Ще 10 січня на засіданні НКРЕКП розглянули питання про схвалення проєкту постанови НКРЕКП "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року №1141". Постанова передбачає наступні тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення на 2020 рі...
Новости компаний
Если хочешь, чтобы обувь служила долго, ухаживай за ней. Так многим из нас говорили родители. Уход заключался в сушке на батарее или со скомканной газетой, ежедневном намазывании обувным кремом и чистке от грязи. К сушке обуви стоит подойти со всей ответственностью, т.к. неправильная процедура не только испортит внешний вид обуви, но и значительно сократит срок службы. Наше решение в сушке обуви поразит вас. Супер-сушилка для обуви Shoes Drying – настоящая...