• Головна
  • На Маковія починають відлітати ластівки
09:50, 14 серпня 2018 р.
Надійне джерело

На Маковія починають відлітати ластівки

На Маковія починають відлітати ластівки

14 серпня церква відзначає свято Походження (Ізнесення) дерева животворного Христа, більше відоме в народному побуті як Перший Спас (тобто скорчене від слова спаситель (рятівник) – одне з найменувань Ісуса Христа), Спас на воді, або Мокрий Спас; Медовий спас. Згідно з джерелами християнських богословів, це свято прийшло з Візантії у ІХ ст., полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю для «відвертання хвороби», для очищення міста від злих духів, які приносили, за давнім уявленням, епідемії страшних хвороб.

Найбільш поширена назва цього свята в Україні – Маковія, що теж має церковне походження. Цього дня церква відзначає також пам'ять семи мучеників братів Маккавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма й Маркелла, матері їх Соломії та їх учителя Єлеазара, які в 166 році до н.е. очолили повстання за віру в єдиного Бога й були за це жорстоко покарані. Під впливом асоціації незнайомого слова Маккавей зі знайомим мак виник народний варіант назви свята – Маковія, і все у цей день було пов’язане з цією рослиною, адже мак для українців - символ плодючості.

В Київські державі цей звичай перетворився на хресні ходи до рік, водоймищ, озер, де вода освячувалася, і після цього всі купалися та купали худобу, щоб очиститися і запобігти хворобам. Увіходженню цього свята в побут селянського населення Русі сприяло те, що воно збігалося з початком важливих сільськогосподарських робіт – сівби озимини: «Перший Спас – перший засів». Перед сівбою освячували насіння, щоб краще родило.

У церквах правили молебні про дарування врожаю, про щедрі дощі. До церкви несли святити воду, осінні квіти та мак. Після посвяти квіти й голівки маку кладуть за образи й зберігають там до весни. Навесні цей мак розсіювали по городу, а засушені квіти на Благовіщення дівчата вплітали у волосся – «щоб не випадало».

Крім звичайного городнього маку, святили ще й дикий мак-видюк, що за повір’ям, застосовують від відьом. Треба лише обсипати посвяченим диким маком дім – і можна вже нічого не боятися.

Це свято збігається в часі ще й із другим вирізуванням стільників із вуликів. Тільки після освячення першого меду в церкві ним можна було розговлятися.

На Полтавщині свято Маковія пам’ятне ще тим, що на нього в родинах готують обрядову страву «шулики»: печуть прісні коржі, затирають мак і розбавляють медову ситу, яку заливають у макітру або велику череп’яну миску. Коржі обов’язково слід ламати руками і потім дрібними шматочками разом з тертим маком кидати у медову ситу, перемішуючи. Цією смачною стравою у минулому дуже любили ласувати діти селян, для яких солодощі траплялися порівняно рідко.

Від Маковія починається двотижневий Успенський піст – Спасівка. Але він був найменшим і не дуже обтяжливим з усіх багатоденних постів для селян, бо на городах і в садах уже дозрівали плоди, які значно збагачували харчування.

В народі кажуть: Перший Спас – це проводи літа; Перший Спас – перша сівба озиминих; з Першого Спасу – холодні роси. У цей час починають відлітати ластівки. Отже, ластівка весну починає, осінь накликає.

Коваленко О.В.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#першийспас #медовийспас #маковія #мак #свято #мед #шулики #піст
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...