На Кременчуцькій верфі будували кораблі для Чорноморської річкової флотилії

Директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой під час своєї доповіді «Кременчуцька верф XVIII сторіччя» на науковій конференції «Старожитності й давня історія Кременчука» повідомив про те, що наприкінці XVIII століття в південній частині України існує понад двадцять шість суднобудівних центрів, серед яких, побудованих на території Середнього Подніпров’я, і Кременчуцька верф.

На Кременчуцькій верфі будували кораблі для Чорноморської річкової флотилії

До того, як побудувати великий Чорноморський флот, існувала Чорноморська річкова флотилія, що базувалася в пониззі Дніпра. Більшу частину кораблів або суден цієї річкової флотилії останньої чверті XVIII століття будували і на Кременчуцькій верфі.

Верфи середньої частини (центрального суднобудівного району) будували склади лісу, що спускався з півночі України. На цій території був свій ліс, який також використовували для будівництва човнів. До того ж, це була найбільш близька до моря допорогова частина країни, де можна було щось нормальне збудувати, а потім обережно спустити Дніпровськими порогами та далі використовувати. Отож, головною задачею верфей цієї зони було оперативне будівництво човнів для потреб російської армії та флоту.

Російсько-турецька війна 1787-1791 років

Під час війни 1787-1791 років народилася Чорноморська гребна флотилія. У цей час у гирлі Дніпра перебувало близько тринадцяти суден, які мали обороняти південні кордони від турецького флоту, що набагато переважав російський флот.

За документами, ці судна були недоукомплектовані ні людьми, а ні гарматами – більшість з них була не в змозі вийти з місця дислокації, не то що вести бій, хоч і прийняла перший бій русько-турецької війни.

Звістка про цю подію застала Григорія Потьомкіна саме у Кременчуці. Сюди він визвав з Херсону своїх генералів, які керували тодішньою Чорноморською гребною флотилією, та наказав врятувати ситуацію, збудувавши хоча б двадцять п’ять козацьких човнів, аби до весни зробити хоч-якусь видимість боєздатності російського флоту на Чорному морі.

Козацькі човни, що отримали назву «чайка», котрі будували козаки у XVI-XVIII століттях якнайкраще підходять для бойових дій у гирлі Дніпра чи Дніпро-Бузькому лимані. Ці човни будувалися досить невеликими людськими ресурсами та дуже швидко – одна козацька чайка будувалася від двох тижнів до місяця-півтора місяця.

Будівництво козацьких чайок на Кременчуцькій верфі та розвиток суднобудування

За документальними свідченнями, навесні 1787 року в Кременчуці було вже зроблено близько шістдесяти таких «чайок».

Як відмітив Михайло Мордовськой, Кременчук на фоні зростаючих амбіцій Катеринослава (Дніпра), що був тоді заснований, Херсону, Миколаєва та інших центрів мав прекрасну можливість для розвитку із розвитком суднобудування. Місцеві керманичі розуміли, що це великий шанс для потужного та динамічного розвитку міста.

У 1787 році у наше місто приїжджає Михайло Фалєєв, аби командувати та керувати Кременчуцькою верф’ю. З Херсону на будівництво прибували команди робітників, майстрів, разом з якими були і досвідчені кораблебудівники. Окрім того, на будівництві були задіяні теслі з навколишніх сіл. Тому роботи йшли досить ударними темпами та швидко зростала верф, а поруч із нею збільшувалися кораблі. Отож, Кременчук став одним із провідних центрів суднобудування на території України та на Дніпрі.

Вже 25 березня до Херсону повинні були відправити човни, котрі замовив Потьомкін, проте через запізнення рекрутської команди поставка затрималася до початку квітня. Тоді відправили вже тридцять три судна до Херсону, замість двадцяти п’яти. До 24 травня до Херсону сплавили: чотири катери, вісімнадцять човнів останньої закладки з куршеями, а 26 травня вниз Дніпром відправилося ще сім човнів.

Козацькі човни, що будувалися в Кременчуці, були з невеличкими майданчиками для артилерії, щоб можна було вести артилерійський вогонь. Це було непритаманне козацьким човнам, але все було передбачено, а артилерія встановлювалася в Херсоні.

До кінця 1791 року з нашого міста до Херсону відправили сто двадцять – сто тридцять суден різних типів, серед яких чотирнадцять воєнних човнів, побудованих у 1788 році, два бомбардирських катери, чотири бригантини тощо.

У 1787 році у Кременчуці та Кам’янці розпочали будівництво щогл для кораблів. Для цього сюди вислали учня «щоглового художества» та просили направити теслярів з Катеринослава (Дніпра). Цього року до Севастополя направили вісімдесят щогл із цього району – з кам’янецьких магазинів сорок п’ять, а інші – з Кременчука.

Ясський мирний договір і закінчення історії Кременчуцької верфі

Вся історія Кременчуцької верфі закінчується дуже швидко. Підписання Ясського мирного договору поставило логічну крапку в існуванні майже всіх верфей на Дніпрі. Адже після підписання ця територія вже приєдналася до російських територій і опинилася далеко у тилу. Окрім того, всі верфі на Дніпрі виконали свою місію, побудувавши досить велику Дніпровську гребну флотилію на Чорному морі (Чорноморську), тому вже були непотрібні.

До того ж, з появою Миколаєва та Севастополя основні потужності для будівництва Чорноморського флоту перейшли туди. Оскільки Чорноморський флот перестав потребувати саме гребних річкових суден, тепер їм були необхідні великі кораблі для введення бою на Чорному морі.

Кременчуцька верф після підписання Ясського миру перетворилася на звичайну пристань зі складами для кримської солі. Сюди причалювали байдаки з Київщини, привозили північний крам, а звідси відправляли на північ сіль. Ця пристань проіснувала до XX століття.

Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
81 просмотр в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
В Кременчугское отделение полиции №2 (Горишние Плавни) обратились жители одной из многоэтажек города. В квартире обнаружили тело их 87-летней соседки с признаками избиения. Правоохранители, проведя оперативные мероприятия, по подозрению в совершенном задержали 56-летнего родственника умершей. Как сообщает пресс-центр Кременчугского отдела полиции, мужчина во время конфликта с женщиной избил ее. Подозреваемый уже ранее попадал в поле зрения полицейских. Уг...
Общество
Как сообщает Полтавское областное управление лесного и охотничьего хозяйства, уже совсем скоро наступят долгожданные новогодние и рождественские праздники. Так, гражданам нужно обращаться к лесникам, если они хотят украсить свой дом хвойной экологически чистой елкой. Ведь лесники предлагают широкий выбор елок по доступным ценам. В Кременчуге и районе елки можно приобрести по следующим адресам: - в Кременчуге по улице Шевченка, 41; - в селе Садки по улице П...
Общество
Відповідно до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про тимчасову заборону використання салютів, феєрверків та піротехнічних засобів під час проведення масових заходів» забороняється використовувати салюти, феєрверки та піротехнічні засоби. Також забороняється продаж піротехнічних виробів неповнолітнім. Організатори, власники закладів, громадяни, котрі порушують порядок використання феєрверків та торгівлі піротехнічними засобами, несуть в...
Власть
В субботу, 22 декабря, в 18 часов на площади Победы состоится ярмарка проектов «Общественный бюджет Кременчуга-2018». Все кременчужане смогут ознакомиться с общественными инициативами горожан и с содержанием лучших проектов, представленных на Общественный бюджет. В этот день также будет работать пункт сопровождения для голосования на рецепции горисполкома для тех, кто еще не проголосовал за проекты. По материалам пресс-центра Кременчугского горисполкома.
Общество
16 грудня в нічному клубі «Joss» відбувся фінал конкурсу таланту та краси «Міс Ай Лав Кременчук-2018». Організували цей захід громадський рух «Ай Лав Кременчук» та сайт 05366.com.ua за підтримки KIA PARTS. Конкурс проходив у трьох номінаціях: -         «Міс Міні Ай Лав Кременчук» (категорія до 14 років); -         «Міс Юність Ай Лав Кременчук» (категорія з 14 до 18 років); -         «Міс Ай Лав Кременчук» (категорія 18+). Також із 1 до 16 грудня тривало...
Новости компаний
Шведсько-українська ІТ-школа Beetroot Academy в Україні 4 роки. Тут викладають практикуючі розробники та дизайнери, серед партнерів – регіональні та міжнародні ІТ-компанії, а навчання проходить у дружній атмосфері. Влітку 2018 року Beetroot Academy підписала договір партнерства зі Швецією. Через три роки за підтримки Швеції в Україні буде вже 20 академій. У лютому у Beetroot Academy починається новий семестр. Що таке Beetroot Academy Засновники школи – шве...
Общество
Месяц назад в Кременчуге подросток, гуляя с друзьями по карьеру, сорвался вниз. Работникам ГСЧС удалось спасти парня. После этого случая кременчугские волонтеры, которые с 2014 года помогают украинской армии, и неравнодушные жители Украины, которые откликнулись на идею волонтеров, решили подарить спасателям Кременчуга тактические носилки. Эти носилки изготовлены из прочного и эластичного пластика. С помощью них можно полностью зафиксировать человека с трав...
Происшествия
Минулої суботи в селі Недогарки Кременчуцького  району  в своєму помешканні повісилася 45-річна жінка. Наступного дня, 16 грудня, в Кременчуці по проспекту Полтавському повісився 49-річний чоловік. Як повідомляють у прес-центрі Кременчуцького відділу поліції, під час поверхневого огляду тіл правоохоронці слідів насильства не виявили. Тіла направили на судово-медичну експертизу.
Общество
Як повідомляє РТМ Кременчуцької ТЕЦ, відсьогодні в мережну воду, що циркулює в закритій системі теплопостачання, вводитиметься барвна речовина. Потрібно це для виявлення нещільності у трубопроводах і установах. Триватиме такий захід десять днів. Тому, якщо кременчужани виявлять пофарбовану воду, їм потрібно повідомити про це за телефонами: 74-71-50; 76-05-52; 76-25-72.