• Головна
  • У Полтавському краєзнавчому музеї зберігається більше тисячі знахідок із Кременчуччини
15:30, 30 серпня 2018 р.
Надійне джерело

У Полтавському краєзнавчому музеї зберігається більше тисячі знахідок із Кременчуччини

У Полтавському краєзнавчому музеї зберігається більше тисячі знахідок із Кременчуччини

Завідувачка науково-дослідницького експозиційного відділу археології Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Ірина Мельникова під час своєї доповіді на науковій конференції «Старожитності й давня історія Кременчука» розповіла про старожитність Кременчуччини в археологічній збірці у Полтаві.

Всього в археологічній збірці Полтавського краєзнавчого музею нараховується більше п’ятдесяти п’яти тисяч музейних предметів. Кременчуцький регіон донедавна представляла відносно невелика кількість археологічних знахідок, зокрема це матеріали з археологічних розвідок та випадкові знахідки, що надійшли до музею щеминулого століття.

Щодо матеріалів досліджень за допомогою стаціонарних розкопок, то вони представлені лише двома колекціями. Одна з них це науково-рятівні дослідження полтавського музею за 1990 рік – багатошарове поселення Барбара ІІ на околицях Горішніх Плавнів. Друга колекція це матеріали частково зруйнованого та дослідженого кургану поблизу села Кириленки – розкопки 1989 року.

На початку XXI століття у формуванні та науковому укомплектуванні археологічної збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського визначальним фактором стало значне збільшення обсягів наукових і науково-рятівних археологічних досліджень на території Полтавщини, зокрема на території Кременчуцького наддніпрянського Полтавського регіону.

Важливе місце в музейній колекції займають численні знахідки із багаторічних широкомасштабних досліджень археологічних пам’яток на півдні Полтавщини, а це територія Кременчуцького району.

Через значне розширення площі гірничо-видобувних робіт у цьому регіоні відкрилися нові широкі перспективи для здійснення тут суцільних обстежень і систематичних науково-рятівних археологічних досліджень. З 2002 року почалися ці дослідження і кожного року проводилися Полтавською археологічною експедицією центру археології та досліджень пам’яток археології Полтавського обласного та ДПНДСОАСУ інституту археології НАН України під керівництвом Олександра Борисовича Супруненка.

За відносно короткий період обстежили значні площі, відкрили чимало археологічних об’єктів, провели розкопки ряду поселенських та поховальних пам’яток різних історичних епох від кам’яного віку до новітнього часу. Окрім того, отримали важливу інформацію про давню історію краю, зібрали велику кількість артефактів, які відзначаються науковою цінністю, різноманітністю та оригінальністю. Чимало з переданих до музею знахідок відносяться до числа рідкісних і унікальних.

Попри це разом із цим укомплектування археологічною колекції здійснювалося не лише за допомогою матеріалів наукових експедицій та розвідок, які проводилися в Кременчуцькому районі, а й через прийняття археологічних артефактів від державних і громадських установ, а також від місцевих краєзнавців і приватних осіб.

Зокрема надходження великих колекцій по кількості та значимості своїй значних – знахідки з розмивів берегів Кременчуцького водосховища зі зборів місцевих краєзнавців-колекціонерів Баранова та Тараненка.

За останні п’ятнадцять років археологічна колекція Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського матеріалами з Кременчуччини поповнилася на 1 224 одиниці зберігання. Це все матеріали, що вже науково опрацьовані, документально оформлені та зайняли своє місце у фондах.

На сьогодні робота продовжується, бо колекції надійшли дуже великі. Наразі у роботі знаходяться п’ять колекцій, які перебувають на тимчасовому зберіганні, – це 86 одиниць. Загальна кількість одиниць матеріалів із Кременчучини, що наразі знаходиться у музеї, становить 1 310 одиниць.

Значна частина матеріалів, які поступили з нашого регіону, вже не тільки опрацьована, а й засвітилась на виставках. Поки що ця колекція не зайняла місце в постійній експозиції музею, проте на цих матеріалах побудували часткову експозицію виставки, присвяченій сторіччю відділу археології Полтавського музею.

Це була виставка «Археологічні скарби Полтавщини: нові відкриття, нові знахідки». До того ж, дві окремі виставки, що складаються з матеріалів Кременчуччини, це: «Давньо Угорський слід на теренах історичної Полтавщини» та «Кочівницькі старожитності Золотоординського часу на території Полтавщини».

Такими виставками і популяризуються знахідки Кременчуччини, а ще вони постійно зберігаються в Полтавському краєзнавчому музеї.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#доповідь #науковаконференція #краєзнавчиймузей #археологічназбірка #кременчуччина #знахідки #колекції #виставки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...