У Полтавському краєзнавчому музеї зберігається більше тисячі знахідок із Кременчуччини

Завідувачка науково-дослідницького експозиційного відділу археології Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Ірина Мельникова під час своєї доповіді на науковій конференції «Старожитності й давня історія Кременчука» розповіла про старожитність Кременчуччини в археологічній збірці у Полтаві.

Всього в археологічній збірці Полтавського краєзнавчого музею нараховується більше п’ятдесяти п’яти тисяч музейних предметів. Кременчуцький регіон донедавна представляла відносно невелика кількість археологічних знахідок, зокрема це матеріали з археологічних розвідок та випадкові знахідки, що надійшли до музею щеминулого століття.

Щодо матеріалів досліджень за допомогою стаціонарних розкопок, то вони представлені лише двома колекціями. Одна з них це науково-рятівні дослідження полтавського музею за 1990 рік – багатошарове поселення Барбара ІІ на околицях Горішніх Плавнів. Друга колекція це матеріали частково зруйнованого та дослідженого кургану поблизу села Кириленки – розкопки 1989 року.

На початку XXI століття у формуванні та науковому укомплектуванні археологічної збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського визначальним фактором стало значне збільшення обсягів наукових і науково-рятівних археологічних досліджень на території Полтавщини, зокрема на території Кременчуцького наддніпрянського Полтавського регіону.

Важливе місце в музейній колекції займають численні знахідки із багаторічних широкомасштабних досліджень археологічних пам’яток на півдні Полтавщини, а це територія Кременчуцького району.

Через значне розширення площі гірничо-видобувних робіт у цьому регіоні відкрилися нові широкі перспективи для здійснення тут суцільних обстежень і систематичних науково-рятівних археологічних досліджень. З 2002 року почалися ці дослідження і кожного року проводилися Полтавською археологічною експедицією центру археології та досліджень пам’яток археології Полтавського обласного та ДПНДСОАСУ інституту археології НАН України під керівництвом Олександра Борисовича Супруненка.

За відносно короткий період обстежили значні площі, відкрили чимало археологічних об’єктів, провели розкопки ряду поселенських та поховальних пам’яток різних історичних епох від кам’яного віку до новітнього часу. Окрім того, отримали важливу інформацію про давню історію краю, зібрали велику кількість артефактів, які відзначаються науковою цінністю, різноманітністю та оригінальністю. Чимало з переданих до музею знахідок відносяться до числа рідкісних і унікальних.

Попри це разом із цим укомплектування археологічною колекції здійснювалося не лише за допомогою матеріалів наукових експедицій та розвідок, які проводилися в Кременчуцькому районі, а й через прийняття археологічних артефактів від державних і громадських установ, а також від місцевих краєзнавців і приватних осіб.

Зокрема надходження великих колекцій по кількості та значимості своїй значних – знахідки з розмивів берегів Кременчуцького водосховища зі зборів місцевих краєзнавців-колекціонерів Баранова та Тараненка.

За останні п’ятнадцять років археологічна колекція Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського матеріалами з Кременчуччини поповнилася на 1 224 одиниці зберігання. Це все матеріали, що вже науково опрацьовані, документально оформлені та зайняли своє місце у фондах.

На сьогодні робота продовжується, бо колекції надійшли дуже великі. Наразі у роботі знаходяться п’ять колекцій, які перебувають на тимчасовому зберіганні, – це 86 одиниць. Загальна кількість одиниць матеріалів із Кременчучини, що наразі знаходиться у музеї, становить 1 310 одиниць.

Значна частина матеріалів, які поступили з нашого регіону, вже не тільки опрацьована, а й засвітилась на виставках. Поки що ця колекція не зайняла місце в постійній експозиції музею, проте на цих матеріалах побудували часткову експозицію виставки, присвяченій сторіччю відділу археології Полтавського музею.

Це була виставка «Археологічні скарби Полтавщини: нові відкриття, нові знахідки». До того ж, дві окремі виставки, що складаються з матеріалів Кременчуччини, це: «Давньо Угорський слід на теренах історичної Полтавщини» та «Кочівницькі старожитності Золотоординського часу на території Полтавщини».

Такими виставками і популяризуються знахідки Кременчуччини, а ще вони постійно зберігаються в Полтавському краєзнавчому музеї.

доповідь науковаконференція краєзнавчиймузей археологічназбірка кременчуччина знахідки колекції виставки
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
33 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Власть
Нанесені депутатці Оксані Піддубній подряпини у поліції кваліфікували як нанесені навмисно легкі ушкодження. Про це повідомила депутат. Як повідомляє Піддубна, нею було подано заяву до поліції про відкриття кримінального провадження по факту нанесення легких тілесних ушкоджень Максимом Середою в.о.начальника управління охорони здоров’я м.Кременчука.  Подала Піддубна заяву у день сесії – 11 жовтня і вже 17 жовтня справу внесено до ЄРДР за ч.1 ст.125 Криміна...
Происшествия
На засіданні Ради з питань безпечної життєдіяльності населення Кременчука говорили про профілактику нещасних випадків серед дітей молодшого віку. Як повідомив заступник начальника міського департаменту освіти Валерій Лобода, в нашому місті найбільш поширеними нещасними випадками, котрі трапляються з дітьми, є: отруєння дітей різними хімічними речовинами та розчинами, грибами; під час відпочинку на воді; порушення правил дорожнього руху. Окрім того, в Креме...
Общество
Посиділи народні депутати Река А. О., Федорук М. Т., Курило В. С., Кишкар П. М., Мельник С. І., Мосійчук І. В., О. Р. Березюк, В. М. Кривенко, побалакали та вирішили, що забагато районів у Полтавській області, давайте проект закону розробимо і замість 25 зробимо 4 райони. Так і народився проект закону «Про створення, ліквідацію та зміну меж районів Полтавської області» Усі райони ліквідують у їх старому вигляді, а зроблять Полтавський, Кременчуцький, Лубен...
Происшествия
Як повідомляють у прес-центрі Кременчуцького міськвиконкому, сьогодні на засіданні Ради з питань безпечної життєдіяльності населення Кременчука говорили про стан, причини, а також попередження травмування та загибелі людей на пожежах. За інформацією представника Кременчуцького міськрайонного управління ГУ ДСНС України в Полтавській області Дмитра Майорова, у нашому місті почастішали пожежі. Цього року трапилося сто дев’ятнадцять пожеж, а минулого року – де...
Общество
Компанія «Місто для людей Кременчук» дотримується того, що підготовкою до нового опалювального сезону необхідно займатися заздалегідь і ґрунтовно.  Тому працівники цієї компанії почали готуватися до нового осінньо-зимового періоду 2018-2019 років, як тільки-но закінчився минулий опалювальний сезон. Стан теплових вузлів – один з головних етапів підготовки до опалювального періоду. Особливо там, де вже виникали проблемні ситуації на початку і під час опалюва...
Культура
Кременчужанка Альбина Пучина приняла участие в телепередаче на канале «Интер». Девочка показывает трюки от которых замирает сердце. Если вы думаете, что красивые и длинные ноги можно применять только в модельном бизнесе, то круто ошибаетесь. Альбина утирает нос чунга-чкукам, - заявляют ведущие телепроэкта «Круче всех». И вправду, девочка стреляет ногами. Да при всем этом – из лука. «Мы очень счастливы что побывали на шоу такого формата. Впереди еще много и...
Происшествия
Кременчуцький відділ поліції розшукує безвісно зниклого Цвень  Валерія Сергійовича, котрий народився 25 серпня 1988 року. Чоловік проживав у Кременчуці, проте 14 жовтня пішов з дому та не повернувся. Зниклий має світле волосся, середньої статури, на вигляд йому 30 років, а зріст його 180-185 сантиметрів. Якщо хтось знає, де знаходиться чоловік, то повідомте про це правоохоронцям за номерами телефонів: 74-29-28, 0997933504, 0688728558.
Спорт
Сьогодні о 19 годині в Херсоні в межах десятого туру чемпіонату Української хокейної ліги сезону 2018/19 хокейний клуб «Кременчук» зійдеться у матчі з «Дніпром». На сьогодні саме ці команди лідирують у турнірній таблиці. Це заздалегідь надає гостроти та інтриги поєдинку. Для херсонців ця зустріч може стати реваншем. Адже кременчужани нанесли єдину поразку дебютанту чемпіонату. Із 18:55 можна подивитися пряму трансляцію матчу на XSPORT за цим посиланням.
Общество
Дізнатися суму субсидії, яку тобі нарахували легко. Так само легко дізнатися все і про сусіда. Скільки грошей економить зять, або свекруха? Всі дані є на сайті Міністерства соцполітики. Тут можна ввести адресу та отримати результат - розмір призначеної субсидії за повний місяць опалювального або неопалювального періоду. Варто додати, що пошуку по призвіщу немає, також скриті дані про те, хто проживає за даною адресою.