У Полтавському краєзнавчому музеї зберігається більше тисячі знахідок із Кременчуччини

Завідувачка науково-дослідницького експозиційного відділу археології Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Ірина Мельникова під час своєї доповіді на науковій конференції «Старожитності й давня історія Кременчука» розповіла про старожитність Кременчуччини в археологічній збірці у Полтаві.

Всього в археологічній збірці Полтавського краєзнавчого музею нараховується більше п’ятдесяти п’яти тисяч музейних предметів. Кременчуцький регіон донедавна представляла відносно невелика кількість археологічних знахідок, зокрема це матеріали з археологічних розвідок та випадкові знахідки, що надійшли до музею щеминулого століття.

Щодо матеріалів досліджень за допомогою стаціонарних розкопок, то вони представлені лише двома колекціями. Одна з них це науково-рятівні дослідження полтавського музею за 1990 рік – багатошарове поселення Барбара ІІ на околицях Горішніх Плавнів. Друга колекція це матеріали частково зруйнованого та дослідженого кургану поблизу села Кириленки – розкопки 1989 року.

На початку XXI століття у формуванні та науковому укомплектуванні археологічної збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського визначальним фактором стало значне збільшення обсягів наукових і науково-рятівних археологічних досліджень на території Полтавщини, зокрема на території Кременчуцького наддніпрянського Полтавського регіону.

Важливе місце в музейній колекції займають численні знахідки із багаторічних широкомасштабних досліджень археологічних пам’яток на півдні Полтавщини, а це територія Кременчуцького району.

Через значне розширення площі гірничо-видобувних робіт у цьому регіоні відкрилися нові широкі перспективи для здійснення тут суцільних обстежень і систематичних науково-рятівних археологічних досліджень. З 2002 року почалися ці дослідження і кожного року проводилися Полтавською археологічною експедицією центру археології та досліджень пам’яток археології Полтавського обласного та ДПНДСОАСУ інституту археології НАН України під керівництвом Олександра Борисовича Супруненка.

За відносно короткий період обстежили значні площі, відкрили чимало археологічних об’єктів, провели розкопки ряду поселенських та поховальних пам’яток різних історичних епох від кам’яного віку до новітнього часу. Окрім того, отримали важливу інформацію про давню історію краю, зібрали велику кількість артефактів, які відзначаються науковою цінністю, різноманітністю та оригінальністю. Чимало з переданих до музею знахідок відносяться до числа рідкісних і унікальних.

Попри це разом із цим укомплектування археологічною колекції здійснювалося не лише за допомогою матеріалів наукових експедицій та розвідок, які проводилися в Кременчуцькому районі, а й через прийняття археологічних артефактів від державних і громадських установ, а також від місцевих краєзнавців і приватних осіб.

Зокрема надходження великих колекцій по кількості та значимості своїй значних – знахідки з розмивів берегів Кременчуцького водосховища зі зборів місцевих краєзнавців-колекціонерів Баранова та Тараненка.

За останні п’ятнадцять років археологічна колекція Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського матеріалами з Кременчуччини поповнилася на 1 224 одиниці зберігання. Це все матеріали, що вже науково опрацьовані, документально оформлені та зайняли своє місце у фондах.

На сьогодні робота продовжується, бо колекції надійшли дуже великі. Наразі у роботі знаходяться п’ять колекцій, які перебувають на тимчасовому зберіганні, – це 86 одиниць. Загальна кількість одиниць матеріалів із Кременчучини, що наразі знаходиться у музеї, становить 1 310 одиниць.

Значна частина матеріалів, які поступили з нашого регіону, вже не тільки опрацьована, а й засвітилась на виставках. Поки що ця колекція не зайняла місце в постійній експозиції музею, проте на цих матеріалах побудували часткову експозицію виставки, присвяченій сторіччю відділу археології Полтавського музею.

Це була виставка «Археологічні скарби Полтавщини: нові відкриття, нові знахідки». До того ж, дві окремі виставки, що складаються з матеріалів Кременчуччини, це: «Давньо Угорський слід на теренах історичної Полтавщини» та «Кочівницькі старожитності Золотоординського часу на території Полтавщини».

Такими виставками і популяризуються знахідки Кременчуччини, а ще вони постійно зберігаються в Полтавському краєзнавчому музеї.

доповідь науковаконференція краєзнавчиймузей археологічназбірка кременчуччина знахідки колекції виставки
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
33 просмотра в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Спорт
Как сообщает пресс-центр Кременчугского горисполкома, 30 декабря в нашем городе состоятся Новогодние велопробег и пробег. Любители спорта и активного отдыха собираются на эти спортивные мероприятия. Стартуют участники велопробега и пробега в 12:00 возле дворца культуры «Кредмаш», а финишируют у Главной елки города, расположенной на площади Победы. Маршрут мероприятий будет пролегать по центральной улице Кременчуга. Участники будут одеты в новогодние костюм...
Общество
С 18 декабря Новогодний грузовик Coca-Cola #БудьСантою путешествует по Украине. 27 декабря Новогодний грузовик приедет в Кременчуг. Так, кременчужане также смогут вдохновиться атмосферой праздника вместе со сказочными эльфами, полярными медведями и неповторимым Сантой. В этот день с 14 до 20 часов на площади Независимости будет стоять этот замечательный автомобиль, который стал символом Нового Года. Организаторы подготовили маленький сюрприз. Каждый, кто с...
Общество
Із 10 грудня у Кременчуцькому навчально-виховному комплексі №5 проходить «Новорічний Марафон». Участь у цьому заході беруть учні, батьки та вчителі початкових класів. У перший день марафону першокласники дарували кожному веселу «іграшку-усмішку» з побажаннями. Другого дня марафону учні початкових класів створювали власні креативні ялинки для алеї новорічних красунь. На третій день маленькі школярі разом із вчителями готували маски до святкового образу.  ...
Общество
Сегодня отмечается День Святого Николая. Этой ночью дети получают подарки под подушками, а поэтому они верят в чудо, которое совершается святым Николаем и учатся у святого быть милосердными. Святой Николай опекает воинов, водителей и путешествующих, а также помогает бедным в затруднении. Кроме того, этот святой считается покровителем детей, студентов, моряков, торговцев и лучников. В память о милосердии святого Николая, в этот день отмечается Международный...
Общество
Минулої неділі, 16 грудня, відбувся фінал конкурсу «Міс Ай Лав Кременчук-2018». Милі та веселі дівчата представляли номінацію «Міс Ай Лав Кременчук». Учасниці дуже красиві, граціозні та талановиті. Ось ці розкішні дівчата: Більше фотографій з місця події дивіться тут.
Общество
16 грудня відбувся фінал конкурсу «Міс Ай Лав Кременчук-2018». Юні та милі дівчата представляли номінацію «Міс Юність Ай Лав Кременчук». Учасниці дуже талановиті, креативні та завзяті.  Ось деякі з них: Більше фотографій з місця події дивіться тут.
Власть
Как сообщают в пресс-центре Кременчугского горисполкома, вчера к детям, которые воспитываются в приемных семьях, и детям погибших участников АТО пришли представители городской власти. Они, поздравив маленьких кременчужан и их родителей с наступающими Новогодними и Рождественскими праздниками, передали подарки от Святого Николая. Руководители Кременчуга пожелали детям здоровья и успехов во всех делах, а также чтобы они всегда были под защитой Святого Никола...
Общество
Минулої неділі відбувся фінал конкурсу «Міс Ай Лав Кременчук-2018». Ось деякі чарівні принцеси, котрі представляли номінацію «Міс Міні Ай Лав Кременчук». Учасниці дуже талановиті, грайливі та чудові. Більше фотографій з місця події дивіться тут.
Общество
Новогоднюю сказку создали в Кременчуге на площади Победы для местных жителей и гостей нашего города. Рождественский вертеп стал следующей замечательной страницей этой истории. Этот вертеп обустроили вблизи главной новогодней елки Кременчуга. По материалам пресс-центра Кременчугского горисполкома.