• Головна
  • Стоматклініки закриють: програму прийнято, не зважаючи на протести населення. ТЕКСТ ДОКУМЕНТУ
09:29, 12 жовтня 2018 р.
Надійне джерело

Стоматклініки закриють: програму прийнято, не зважаючи на протести населення. ТЕКСТ ДОКУМЕНТУ

Стоматклініки закриють: програму прийнято, не зважаючи на протести населення. ТЕКСТ ДОКУМЕНТУ

На сесії міської ради депутати таки затвердили "реформу" стоматологічних поліклінік. Як писали раніше, на практиці це означає закриття трьох поліклінік, звільнення 130 медичних працівників без надання місця роботи. Буде створено  новий стоматологічний центр на Київській, де лікуватимуть тільки пільговиків. Адже міський голова пояснює, що з 2019 року держава не фінансуватиме стоматологічне лікування працездатного дорослого населення.

Як повідомлялось, днями кременчужани протестували проти цієї програми. Люди перекривали міст через Дніпро. Мітингували під мерією і на самій сесії.

Але все прийнято. А що насправді це за програма? Викладаємо текст документу.

1.Паспорт Програми

Назва Програми: Комплексна програма розвитку комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр» на 2018-2021 роки.

1.Ініціатор розроблення Програми: Кременчуцька міська рада Полтавської області.

2.Важливість розроблення Програми виникла через необхідність впровадження нових підходів щодо організації роботи стоматологічної служби та її фінансового забезпечення, підвищення ефективності використання бюджетних коштів танадання своєчасної, доступної, кваліфікованої та ефективної стоматологічної допомоги населенню міста Кременчука.

3.Розробник Програми – управління охорони здоров’я виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

4.Виконавець Програми – управління охорони здоров’я виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, комунальне некомерційне медичне підприємство «Кременчуцький міськийстоматологічнийцентр».

5.Керівник Програми – начальник управління охорони здоров’я виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.

6.Термін реалізації Програми: 2018-2021 роки.

7.Обсяги фінансування Програми: щорічно з розподілом по роках.

2. Загальні положення

Комплексна Програма розвитку комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр» (далі – Програма), розроблена на підставі Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

У Програмі визначено напрями та цілі розвитку комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр», проведено аналіз надання медичних та інших послуг. Програмою визначено основні завдання, вирішення яких сприятимуть забезпеченню надання кваліфікованої стоматологічної допомоги населенню міста Кременчука та іншим особам за рахунок розвитку існуючих медичних послуг та впровадження нових методів та технологій у галузі охорони здоров’я.

Комунальне некомерційне медичне підприємство «Кременчуцький міський стоматологічний центр» було створено на підставі рішення ХХХІ сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання «Про реорганізацію Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки № 1, Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки № 2, Кременчуцької міської стоматологічної поліклініки № 3 шляхом злиття» від 09.08.2018 р. для вдосконалення надання стоматологічної допомоги населенню міста Кременчука та іншим верствам населення в інтересах соціально-економічного розвитку м. Кременчука.

3. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма

У програмі визначено напрями та цілі розвитку комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр».

Нині одним з наймасовіших видів медичного обслуговування є стоматологічна допомога, загальна структура потреби населення в якій щорічно збільшується.

Порожнина рота є істотним відображення стану загального здоров’я людини. Впродовж 2017 року в Україні зафіксовано більше ніж 43 мільйони звернень по стоматологічну допомогу. При цьому кожен другий українець потребував санації порожнини рота. За даними статистики,72% відвідують державні установи, 28 % відвідують приватні клініки.

Не зважаючи на проведені заходи по санації населення і декретованої категорії громадян, потреба в наданні стоматологічної допомоги залишається високою. Серед дорослого населення вона складає до 80%, а у осіб віком старше 60 років досягає 100%, що в декілька разів вище, ніж в європейських країнах. Показово, що серед мобілізованих в АТО і призовників потреба в санації порожнини рота складає більше 95%. Якщо у людини зуби відсутні і немає можливості займатися лікуванням та протезуванням, тоу неї немає шансів забезпечити повноцінне харчування. Це означає, що порушуються абсолютно усі функції організму людини.

За останні 25 років стоматологічна допомога досягла значного прогресу в плані впровадження ринкових принципів, новітніх технологій лікування та зубного протезування стоматологічних захворювань. Стоматологічна допомога стала високовартісною. В той же час значно ослабла увага до розвитку доступної стоматології, істотно зменшилась профілактична складова (серед декретованої групи населення). Велика кількість пільговиків потребують захисту з боку міської влади в забезпеченні невідкладної стоматологічної допомоги та гарантованого мінімуму надання стоматологічної допомоги, що не в змозі забезпечити приватні стоматологічні заклади.

Щорічно в міські стоматологічні поліклініки міста звертається для лікування (огляду) близько 98000 чоловік, що складає до 230000відвідувань при пропускній спроможності до 320 000 відвідувань.

Згідно статистичних даних, на обліку в міських стоматологічних поліклініках №1, 2, 3 знаходиться 61456 чоловік пільгової категорії населення. Це ветерани війни, учасники бойових дій, учасники АТО, ветерани праці, військової служби та органів внутрішніх справ, громадяни похилого віку (діти війни), особи з інвалідністю, почесні донори, сім’ї загиблих, вагітні та інші, з них на черзі на безкоштовне зубопротезування стоїть 5938 чол.

Проблема для всіх стоматологічних поліклінік – великі накладні витрати на утримання закладу, а саме значний штат адміністративно-господарської, інженерно-технічної та бухгалтерсько-економічних служб.У спадок від радянської системи Семашко місту дісталась розгалужена мережа стоматологічних поліклінік, яка включає 4 відокремлених підрозділи та мережу стоматологічних кабінетів, розташованих в поліклінічних відділеннях лікарень, на підприємствах, у навчальних закладах. За останні 20 років у місті розпочали роботу понад 100 стоматологічних кабінетів приватної практики, в яких працює понад 120 лікарів-стоматологів. За орієнтовними підрахунками, медичну допомогу у приватних стоматологів отримують від 35 до 40% кременчужан.

У нормативних актах Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я України стоматологічна допомога дорослому населенню не включена до переліку державних гарантій медичного обслуговування населення, окрім невідкладної стоматологічної допомоги згідно Постанови КМУ від 11.07.2002 р. № 955 «Про затвердження Програми подання громадянам гарантованої державою безоплатної медичної допомоги». З іншого боку, міська влада повинна забезпечити доступність до базового переліку надання стоматологічної допомоги пільговим категоріям кременчужан, які складають понад третину дорослого населення Кременчука.

Наявнийштат 1,2 та 3 стоматологічних поліклінік складає 341,75 ставок, а саме:

лікарі – 105,0 посад;

середній медперсонал – 96,25 посад;

молодший медперсонал – 52,25 посад;

бухгалтерсько-економічна служба – 18,25 посад;

адміністративно-господарський персонал – 70,0 посад.

Фонд заробітної плати складає понад 15,0 млн. грн. на рік.

Великі за площами приміщення також потребують значних витрат на комунальні послуги. Загальна площа всіх стоматологічних поліклінік становить 2637 м2. Витрати на комунальні послуги за 2017 рік склали 831,8 тис. грн., за 6 місяців 2018 року – 604,2 тис. грн.

На 2018 рік на стоматологічні поліклініки для оплати комунальних послуг виділено 1 215, 2 тис. грн. Середньорічні витрати по комунальним послугам на 1 м2 площі становлять:

1 215,2 тис. грн. / 2637 м2 = 460 грн.

Фінансові показники діяльності стоматологічних поліклінік

міста Кременчука за 2017 р. – 6 міс. 2018 р.

(в тис. грн.)

Загальний фонд

Спеціальний фонд

Платні послуги

Благодійні внески

Всього:

2017 р.:

Виділено

коштів

Надійшло коштів

Надійшло коштів

Надійшло коштів

СТОМАТ 1

7 938,6

2 539,4

1 463,1

4 002,5

СТОМАТ 2

3 248,9

1 001,7

471,4

1 473,1

СТОМАТ 3

3 424,5

1 847,0

539,7

2 386,7

Всього:

14 612,0

5 388,1

2 474,2

7 862,3

6 міс. 2018 р.:

Виділено

коштів

Надійшло коштів

Надійшло коштів

Надійшло коштів

СТОМАТ 1

4 901,9

1 755,0

893,7

2648,7

СТОМАТ 2

1 994,4

514,1

385,0

899,1

СТОМАТ 3

2 065,8

897,6

343,0

1 240,6

Всього:

8 962,1

3 166,7

1 621,7

4 788,4

4. Мета Програми

Згідно зі статутом, основною метою діяльності комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр» є медична практика, спрямована на збереження, поліпшення та відновлення стоматологічного здоров’я населення, здійснення іншої діяльності у сфері охорони здоров’я, необхідної для належного забезпечення профілактики, діагностики і лікування захворювань порожнини рота, розвиток медичної бази шляхом технічного забезпечення.

Покращення якості медичної допомоги можливо лише шляхом впровадження нових інноваційних методів лікування, закупівлі сучасного медичного обладнання та матеріальній мотивації праці медичних працівників. Досягнення даної мети можливо лише за умови щорічного збільшення частки позабюджетних надходжень щонайменше на 25%.

В умовах реформування медичної галузі держави необхідно досягти раціонального використання наявних фінансових, матеріальних та кадрових ресурсів при обов'язковому збереженні доступності малозабезпечених верств населення до кваліфікованої стоматологічної допомоги.

5. Шляхи розв’язання проблем

Досягнення визначеної мети Програми можливе шляхом:

-оптимізації організації та механізму фінансування системи надання медичної стоматологічної допомоги, спрямованої на розв’язання реальних потреб населення;

-підвищенням якості кадрового забезпечення та рівня професійної підготовки фахівців з питань профілактики і раннього виявлення захворювань порожнини рота, діагностики та лікування;

-забезпечення надання кваліфікованої стоматологічної допомоги;

-використання сучасних методів ведення та лікування стоматологічних хворих, своєчасне реагування на потреби населення;

-збереження та оновлення матеріально-технічної бази, мінімізація ризиків збою роботи установи та дотримання належного санітарно-гігієнічного режиму роботи медичного закладу;

-підвищення ефективності санітарно-освітньої роботи з широким використанням сучасних технологій та засобів масової інформації;

-забезпечення соціального захисту працівників закладу.

Необхідно створити нову структуру комунального некомерційного медичного підприємства «Кременчуцький міський стоматологічний центр» на базі існуючих стоматологічних поліклінік, яка буде виглядати наступним чином:

головний (центральний) підрозділ на базі стоматологічної поліклініки № 1 та компактні відділення у центральній частині міста, на Молодіжному та Раківці.

6. Напрями діяльності

При впроваджені нових підходів щодо організації роботи стоматологічної служби міста необхідно зберегти доступність до стоматологічних послуг пільгової категорії населення (інваліди, люди похилого віку, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасники війни і бойових дій, ветерани праці з інвалідністю, пенсіонери за віком та інші).

Найбільшою за площею та кількістю обслуговуємого населення на сьогоднішній час є Кременчуцька міська стоматологічна поліклініка № 1, що знаходиться за адресою вул. Київська, 14.

Томувартоорганізувати центральневідділення на базі стоматологічної поліклініки № 1, в якому буде сконцентровано кадровий потенціал, краще сучасне обладнання з усіма додатковими стоматологічними службами– кабінет невідкладної стоматологічної допомоги, що працює в нічний час та святкові і вихідні дні, ортопедичне відділенняіз зуботехнічною лабораторією, ливарним та полірувальним кабінетами, рентгенологічний та фізіотерапевтичний кабінети, стерилізаційна та автоклавна). Щорічно стоматологічна допомога на дому надається 1000 – 1100 кременчужанам (понад 2400 виїздів), тому обов’язково потрібно зберегти функцію безоплатного виїзного медобслуговування на дому інвалідів І групи, які втратили здатність до пересування.

Доцільно створити невеликі, але функціональнівідділення у такому складі:

·Відділення «Молодіжне» - розташовується у приміщенні консультативно-діагностичного центру КНМП «Лікарні інтенсивного лікування» (просп. Л. Українки, 80);

·Відділення «Придніпровське» - розташовується у приміщенні стаціонару КМП «Лікарня «Придніпровська» (пров. Павлівський, 1/4);

·Відділення «Крюківське» - розташовується у приміщенні ЦПМСД № 2 (вул. Г. Манагарова, 9).

У даних відділеннях будуть постійно працювати чергові лікарі, які будуть надавати медичну допомогу маломобільним верствам населення.

В даний час площа відділення Крюківського складає 286 м2. Для раціонального використання площі цього відділення, доцільно перевести дану службу у ЦПМСД № 2, за адресою: вул. Г. Манагарова, 9. Зуботехнічну лабораторію плануєтьсярозмістити в центральному відділенні (по вул. Київська, 14). Повністю вивільниться приміщення по вул. Набережна лейтенанта Дніпрова, 46 площею 286 м2 для інших потреб мешканців м. Кременчука.Зуботехнічні лабораторії зі стоматполіклінік № 2 і 3 теж доцільно розташуватив центральному відділенні (по вул. Київська, 14), так як тільки там наявні ливарний та полірувальний кабінети.

Вивільнені приміщення стоматологічних поліклінік № 1 (відділення Крюківське), 2 і 3 загальною площею 1541 м2 (площі 286 м2,610 м2 та 645 м2 відповідно) будуть використовуватися для потреб населення міста.

7. Результати проведеної реорганізації

1.Збережеться 30-хвилинна доступність (в межах радіусу 3 кілометрів) для надання стоматологічної допомоги маломобільній групі населення в усіх районах міста Кременчука. Основною базою для надання стоматологічної допомоги переважній більшості населення міста Кременчука буде визначено центральне відділення на вул. Київській, яке має найкращу доступність з будь-якої точки міста та найкращу наближеність до транспортної інфраструктури Кременчука (до 200 м розташовані зупинки громадського транспорту – тролейбусів, автобусів, маршрутних таксі).

2.При проведенні заходів щодо вивільнення певної частини площі при реорганізації стоматологічної служби міста, орієнтовна економія коштів по оплаті комунальних послуг (в тарифах 2018 року) складе:

– 639,9тис. грн. – при вивільнені площ (1391 м2) в стоматологічних поліклініках № 1, 2 і 3 (460 грн. × 1391 м2 / 1000 =639,9тис. грн.).

3.Чисельність штату центру складе:

Всього ставок

в т.ч.:

Лікувальнийприйом

Ортопедичнийприйом

лікарськийперсонал

67,5

51,5

16,0

середній медперсонал

58,5

38,0

20,5

молодший медперсонал

32,0

25,5

6,5

бухгалтерсько-економічна служба

11,0

8,5

2,5

адмін.-господарський персонал

27,0

17,0

10,0

Всього:

196,0

141,5

55,5

Тобто, повинно бути скорочено 145,75 посад. Скороченню в результаті оптимізації штатів будуть підлягати 138 працівників. В першу чергу скороченню підлягатимуть працівники пенсійного віку – 13лікарів, 17 осіб середнього медичного персоналу, 16 осіб молодшого медичного персоналу, 14 осіб іншого персоналу і 12 осіб адміністративно-господарського персоналу. Усього 72 особи пенсійного віку.

19 лікарям та 16 сестрам медичним працездатного віку буде запропоноване гарантоване працевлаштування у дитячій стоматологічній поліклініці та інших медичних закладах міста.

Оптимізація кількості всіх категорій працюючих надасть можливість перерозподілити додатково вивільнені кошти для забезпечення безоплатної стоматологічної допомоги пільговим категоріям кременчужан на суму 8 490,0 тис. грн.

І. Доходи

При плануванні доходної частини стоматологічного центру слід розрахувати фінансовий план всіх лікарів-стоматологів на рік, а саме:

лікувальний та хірургічний прийом

Місячний фінансовий план 1,0 ст. лікаря-стоматолога по госпрозрахунку (терапевта і хірурга):

38 грн. × 5 УОП × 20,8 роб. дн. = 3 952 грн.,

де38 грн. – середня вартість 1 УОП (згідно розрахунку фінансового плану лікарів-стоматологів затвердженого у 2017 році);

5 УОП – навантаження на 1-го лікаря-стоматолога в умовних одиницях праці в день згідно наказу МОЗ України від 10.08.2011 р. № 499 «Про деякі питання організації роботи лікарів стоматологічного профілю» (вираховуючи час на лікування пільгової категорії населення);

20,8 робочих днів – середня кількість робочих днів в місяць (250 робочих дня на рік / 12 міс. = 20,8 робочих днів).

За рік при роботі всіх 44,0 ставок посад лікарів-стоматологів (терапевтів і хірургів) власні надходження по стоматологічному центру складуть:

3 952 грн. × 44,0 ст. × 10,8 міс. =1 878,0 тис. грн.,

де 10,8 міс. – середня кількість місяців роботи лікарів-стоматологів (з урахуванням щорічної відпустки, лікарняних листків, відряджень, курсів підвищення кваліфікації та інше).

Всього доходів по лікувальному прийому –1 878,0 тис. грн.

ортопедичний прийом

У зв’язку з втратою чинності наказу МОЗ України від 28.12.2002 р. № 507 «Про затвердження нормативів надання медичної допомоги та показників якості медичної допомоги» та відсутністю нової нормативної бази, розрахунок навантаження на 1 посаду лікаря-стоматолога-ортопеда взято згідно затвердженого протоколу про нормативи навантаження по Кременчуцькій міській стоматологічній поліклініці № 1 і складає на місяць 126 умовних одиниць праці (УОП).

Згідно затвердженого розрахунку фінансового плану, який проведено на підставі розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 24.04.2017 року № 237 «Про затвердження тарифів на платні послуги», середня вартість 1 УОП складає 261,95 грн.

Фінансовий план 1,0 ставки лікаря-стоматолога-ортопеда на місяць складає:

261,95 грн. × 126 УОП = 33 006 грн.

За рік при роботі 15,0 ставок лікарів-стоматологів-ортопедів надходження по відділенню складатимуть:

33 006 грн. × 15,0 ст. × 10,8 міс. =5 347,0 тис. грн.,

де 10,8 міс. – середня кількість місяців роботи лікарів-стоматологів (з урахування щорічної відпустки, лікарняних листків, відряджень, курсів підвищення кваліфікації та інше).

Всього по ортопедичному прийому доходів 5 347,0 тис. грн.

Всього доходів по стоматологічному центру – 7 225,0 тис. грн.

(1 878,0 тис. грн. + 5 347,0 тис. грн. = 7 225,0 тис. грн.)

ІІ. Витрати

№ п/п

Напрямки витрат

Сума на рік, тис. грн.

1.

Потреба коштів на заробітну плату з нарахуваннями

Для визначення потреби в коштах на оплату праці по стоматологічному центру взято фонд оплати праці з нарахуваннями, який виділено стоматологічним поліклінікам № 1, 2 і 3 на 2018 рік, а саме 15 297,6 тис. грн., в т.ч.:

стоматологічна поліклініка № 1 – 8 235,0 тис. грн.;

стоматологічна поліклініка № 2 – 3 459,9 тис. грн.;

стоматологічна поліклініка № 3 – 3 602,7 тис. грн.

При кількості штатних посад по цим закладам 249,75 ставок, середньомісячна заробітна плата з нарахуваннями 1 штатного працівника на 2018 рік становить:

15 297,6 тис. грн. / 249,75 ст. / 12 міс. = 5 104 грн.

Мінімальна заробітна плата у 2019 р. складатиме 4 173 грн., у 2018 р. становить 3 723 грн. Коефіцієнт підвищення зарплати на 2019 рік становитиме:

4 173 грн. : 3 723 грн. = 1,121.

Середньомісячна заробітна плата з нарахуваннями 1 штатного працівника на 2019 рік становитиме:

5 104 грн. × 1,121 = 5 722 грн.

Фонд заробітної плати з нарахуваннями на 2019 рік складе:

1) з урахуванням диференціації посадових окладів висококваліфікованих працівників:

5 722 грн. × 1,3 × 146 пос. × 12 міс. = 13 032,4 тис. грн.

2) оплата праці інших працівників:

5 722 грн. × 50 пос. × 12 міс. = 3 433,2 тис. грн.

Всього: 13 032,4 + 3 433,2 = 16 465,6 тис. грн.

16 465,6

2.

Витрати на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю

Орієнтовно щомісячна потреба коштів (канцелярські товари, миючі засоби для прибирання і прання, бланки медичних форм та звітності, паливно-мастильні матеріали, запчастини до автотранспорту, господарські та електротовари, м’який інвентар, посуд, передплата періодичних видань та інше) складає 35,0 тис. грн., а на рік необхідно:

35,0 тис. грн. × 12 міс. = 420,0 тис. грн.

420,0

3.

Витрати на придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів

Орієнтовно щомісячна потреба коштів на 1,0 лікарську ставку (дезінфекційні засоби, перев’язувальні матеріали, стоматологічні матеріали, рентгенплівка та розчини для проявки, лікарські засоби, хірургічні, стоматологічні та ендодонтичні інструменти, анестетики та інші вироби медичного призначення) складає 5 054,7грн., а на 11 місяців роботи(без врахування відпустки) необхідно:

5 054,7 грн. × 11 міс. × 63,5 ст. = 3 530,6 тис. грн.

3 530,6

4.

Витрати на оплату послуг (крім комунальних)

Орієнтовно щомісячна потреба коштів (проведення медичних оглядів, страхові послуги, оплата оренди, послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування медичного обладнання, транспортних засобів, комп’ютерної техніки, утилізація відходів, послуги зв’язку та Інтернету, утримання будинків та споруд, обслуговування програмного забезпечення та інше) складає 35,0 тис. грн., а на рік необхідно:

35,0 тис. грн. × 12 міс. = 420,0 тис. грн.

420,0

5.

Витрати на відрядження

Орієнтовно річна потреба коштів на відрядження складає 3,0 тис. грн.

3,0

6.

Витрати на оплатукомунальних послуг та енергоносіїв

Середня вартість 1 м2 площі (в цінах 2018 року) по комунальним послугам складає 460 грн. Виходячи із вищенаведеного, з урахуванням підвищення на 15% на 2019 рік необхідно:

460 грн. × 1,15 × 1246 м2 / 1000 =659,1 тис. грн.,

де 1246 м2 – площа закладу по вул. Київська, 14 (1096 м2) та трьох відділень (150 м2)

659,1

7.

Оплата окремих заходів по реалізації державних програм

Орієнтовно річна потреба коштів (оплата курсів, семінарів, навчань та інше) складає 20,0 тис. грн.

20,0

8.

Оплата інших поточних видатків

Орієнтовно річна потреба коштів (сплата податків та зборів) складає 30,0 тис. грн.

30,0

9.

Виплата пенсій і допомоги

Орієнтовно річна потреба коштів (відшкодування по пільговій пенсії) складає 75,0 тис. грн.

75,0

10.

Придбання основного капіталу

Орієнтовно річна потреба коштів (компресори, стерилізатори, оргтехніка та інше) складає 200,0 тис. грн.

200,0

Всього витрат:

21 823,3

Надання стоматологічної допомоги пільговій категорії населення

В стоматологічних поліклініках не передбачено статистичними нормативами ведення обліку кількості прийнятих хворих пільгової категорії населення окремо від загальної кількості всіх прийнятих пацієнтів.

Всі лікувальні заклади міста (центри первинної медико-санітарної допомоги) надають інформацію для стоматологічної служби міста тільки про кількість пільгової категорії населення, яка знаходиться в них на обліку.

В 2018 році на обліку по місту знаходиться 61456 чоловік пільгової категорії населення. Середня вартість лікування (хірургічний, терапевтичний та парадонтологічний прийом) становить:

хірургічний прийом – 90 грн.;

лікування пульпіту – 396 грн.;

лікування періодонтиту – 367 грн.;

лікування захворювань парадонту – 108 грн.

Середньозважена вартість лікування одного випадку стоматологічного захворювання складає 240 грн.

Потреба в коштах для лікування хворих пільгової категорії населення при щорічному зверненні 45350 пільговиків становить:

240 грн. × 45350 чол. = 10 884,0 тис. грн.

Середня вартість надання невідкладної стоматологічної допомоги пільгової категорії населення – 203,00 грн. згідно базового переліку невідкладної стоматологічної допомоги:

видалення просте –89,00 грн.;

видалення складне – 199,00 грн.;

лікування альвеоліту – 172,00 грн.;

пульпіт – 290,00 грн.;

періодонтит – 305,00 грн.;

лікування ясен – 162,00 грн.

Середньорічна кількість випадків звернень за невідкладною допомогою – 4500 чол. Потреба в коштах на рік складає 4500 × 203 грн. = 913,5 тис. грн.

Середня вартість зубопротезування пільгової категорії населення – 1810,46 грн. Щорічно пільговим зубопротезуванням забезпечується 500 – 600 пільговиків при потребі не менше 5 000. Перерозподіл коштів за рахунок раціонального використання на оплату праці та енергоносії дозволить збільшити кількість осіб, які отримали пільгове зубопротезування у 2-3 рази. Потреба коштів на рік складатиме 1810 грн. × 1200 чол. = 2 172,0 тис. грн.

Середня вартість лікування пільгової категорії населення на дому становить 262 грн. Середньорічна кількість відвідувань на дому – 2400. Потреба коштів на рік складатиме 262 грн. × 2400 чол. = 628,8 тис. грн.

Загальна сума коштів міського бюджету, яка необхідна для покриття витрат на стоматологічне забезпечення пільгових категорій населення складає:

10884,0 + 913,5 + 2 172,0 + 628,8 = 14 598,3 тис. грн.

Загальна сума коштів згідно перспективного фінансового плану на 2019 рік, які може отримати підприємство, складає:

14 598,3 тис. грн. + 7 225,0 тис. грн. = 21 823,3 тис. грн.

Виконання фінансового плану дозволить спрямувати частину коштів на матеріальну мотивацію праці лікарів та середнього медичного персоналу, диференціацію посадових окладів висококваліфікованих працівників, освоєння нових технологій, закупівлю сучасних витратних матеріалів, тобто на розвиток підприємства.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#стоматологія #закриття #зуби #програма
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...