Як працює сімейний лікар, його обов`язки. Чітка відповідь фахівця

Як працює сімейний лікар, його обов`язки. Чітка відповідь фахівця, Щербак Виктория

Платити не доведеться

- Уляна Супрун говорила, що питання про виїзд на будинок лікар вирішує з пацієнтом. Що під цим мається на увазі: час, фінанси?

- Мова йде про час. Адже коли надходить дзвінок від хворого, лікар веде прийом у себе в кабінеті. Доктор пояснює звонящему, коли у нього планові виклики, і обговорює, коли він може відвідати пацієнта. Пріоритет, звичайно ж, мають маленькі діти, потім дорослі з високою температурою, потім активні виклики, тобто ті, за якими лікар був вчора або позавчора.

- Сьогодні не потрапиш до профільного лікаря без звернення до сімейного? А якщо у людини різка алергія або він вивихнув ногу?

- Давайте розділимо: є екстрена допомога, невідкладна і планова. Алергія або травма - це екстрена або невідкладна допомога. Телефонуйте 103 і опишите свій стан диспетчеру.

Що стосується негострих станів, то сімейний лікар дійсно координатор потоку пацієнтів. Сам пацієнт не завжди може розуміти, якої допомоги потребує. Адже як він думає: болить в області грудей, значить, серце. А це може бути і міжреберна невралгія або міозит, а можливо, і плеврит. Якщо сімейний лікар підтвердить кардиальную патологію, то відразу ж дасть направлення до кардіолога. Якщо виявиться, що проблема входить в рамки його компетенції, то сам робить призначення.

Такий підхід дає можливість захистити вузьких фахівців від недоцільного використання робочого часу.

- Правда, що всі, хто не підписав декларації, повинні платити за візит до лікаря?

- Ми керуємося нормативно-правовими актами, законами. Перш за все ст. 49 Конституції про право кожного на можливість безкоштовної охорони здоров'я. Функціонери від охорони здоров'я так само, як і лікарі, не можуть дати такої вказівки, що якщо людина не підписав декларацію, то буде приходити в поліклініку платно.

Але до пацієнтів теж є питання: скоро рік, як працює реформа в сфері сімейної медицини, чому не знайшли час для підписання декларації?

- Чи повинен сімейний лікар давати пацієнтові свій мобільний телефон? Раптом консультація знадобиться ввечері?

- Хороше запитання, наболіле, але поки, до загального жалю, так і не вирішене до кінця. Ці нюанси потрібно було опрацювати на етапі впровадження реформи сімейної медицини та, можливо, навіть узаконити, виключивши поле для спекуляцій.

Зараз можу тільки навести приклад з досвіду нашої клініки. У нас робочий день лікаря до 18.00 годин. Після 18.00 і до 21.00 працює контактний центр, в якому на телефонні дзвінки відповідають оператори з медичною освітою і досвідом роботи в медичній сфері. Вони завжди зв'язуються з лікарем, з яким бажає поговорити пацієнт, і просять дозволу. Звичайно, лікар завжди піде на те, щоб дізнатися, що турбує людину, дати йому пораду, а іноді просто навіть заспокоїти.

Але ми не повинні забувати, що лікарі - не роботи, які здатні працювати цілодобово без відпочинку. Вони мають таке ж право на відпочинок і сон, як всі люди. З цієї точки зору, можливо, не варто давати пацієнтам телефон, треба чітко розмежувати роботу і особистий час.

- Які діагнози має право ставити сімейний лікар?

- Чому ми маємо вузьких фахівців: пульмонолога, кардіолога, гастроентеролога? Одна людина не може знати все. Сімейний лікар завжди працює в тісній зв'язці з колегами вузького профілю. Він може поставити попередній діагноз, запідозривши ту чи іншу патологію. Але свій діагноз він повинен обов'язково підтверджувати лабораторними та інструментальними методами діагностики. А також обов'язково направляти на консультацію до вузького спеціаліста для остаточної верифікації діагнозу.

- Якщо потрібні уколи, сімейний лікар може дати напрямок в маніпуляційний кабінет? Чи будуть вони платними?

- Так, сімейний лікар має право, і це одна з його функціональних обов'язків, давати направлення в фізіотерапевтичні, маніпуляційні кабінети, денні стаціонари. Ці послуги не платні, вони закладені в бюджет лікувально-профілактичного закладу.

Раніше була установка: піднялася температура, сидите вдома, викликайте лікаря. Тепер інша - йдіть до лікарні самі. Але ж таким чином збільшується небезпека поширення вірусів.

- Теж питання неоднозначне. У нас дуже низька соціальна відповідальність і низька медична культура населення. Піднялася температура - вип'ю таблетку анальгіну, посиджу вдома, це, напевно, ГРВІ. Тобто людина сама собі ставить діагноз. А ще дуже модно проводити консультації у "доктора Гугл". У підсумку через 3-4 дня отримуємо важкі ускладнення. І не завжди людину вдається врятувати.

У випадку виникнення скарг хворий зобов'язаний звернутися до лікаря. У реєстратурі сидять медичні працівники. Вони повинні чітко опитати пацієнта: коли почалося захворювання, як протікає, які симптоми, і прийняти рішення - записати до лікаря на прийом або лікар прийде додому.

З приводу контакту між інфекційними хворими і умовно здоровими людьми ... На жаль, ми маємо такий спадок медицини СРСР, як коридорна система, коли вузькі фахівці сидять разом з терапевтами або лікарями сімейної медицини. У цивілізованих країнах цей простір розділено, контакти між пацієнтами мінімізовані. Поліклініки, амбулаторії сімейної медицини, які зараз будуються, уже враховують ці фактори ризику.

сімейний лікар обов`язки питання відповіді
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
559 просмотров в мае
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Комментарии