Дитина і природа: як навколишнє середовище впливає на психіку

Дитина і природа: як навколишнє середовище впливає на психіку,  Близнюк Анна

Люди, дитинство яких минуло серед природи і якомога далі від мегаполісів, у дорослому віці менш схильні до психічних розладів. Так стверджують данські дослідники.

Крім того, контакт з природою позитивно впливає на весь організм, допомагає запобігти розвитку захворювань серцево-судинної системи, знижує артеріальний тиск та зменшує емоційне навантаження.

Дослідження впливу природи на людську психіку проводили науковці з Орхуського університету. Їх цікавило питання як впливає ступінь озеленення в місцях проживання людей у Данії на частоту виникнення в них принаймні 1 з 18 найбільш розповсюджених психічних розладів.

Відстежували зелені зони вчені по знімках супутника протягом 40 років. Також була розрахована зелена біомаса навколо будинку кожної людини.

А досліджувана група складалася з громадян, що народилися з 1985 по 2003 рр. та проживали на одному місці до 10 років. Усього понад 900 тис. осіб. Було враховано історії захворювань у їхніх сім’ях, рівень доходу та соціальний статус. Також враховувалися усі ризики.

Однак результати дослідження показали, що проживання в регіонах з низьким значенням вегетаційного індексу, тобто ступеню озеленення, пов’язане з більшим ризиком розвитку психічних захворювань у підлітковому та дорослому віці на 15-55%. Усі 18 розладів психіки підпадають під ці цифри, крім двох: олігофренії та шизо-афективного розладу.

До того ж, не впливає ступінь озеленення на розвиток межового розладу особистості, анорексії та біполярного розладу.

Найпомітніший зв’язок між нижчим ступенем озеленення та відносним ризиком розвитку психічних розладів спостерігався у столичному регіоні. Але в різних мікрорайонах у межах столиці не обов’язково прослідковувалася чітка динаміка.
А от у сільських місцевостях ризик захворюваності був нижчим від столичного, в залежності від площ насаджень.

Отже, вчені пояснюють результати більшою ймовірністю виникнення напружених ситуацій у міських умовах. Швидший темп життя та соціальний стрес у розвинених містах створює більшу потребу в рекреаційних місцях.

А контакт з природою може в такому випадку дати можливість відпочити, відновитися психологічно, пом’якшуючи наслідки від надто щільного та галасливого середовища.

Інша гіпотеза полягає у впливі зелених насаджень, особливо різноманітного рослинного фону і контактів з тваринами, які там водяться, на зміцнення імунітету, який також пов’язують з психічним здоров’ям.

діти здоровя психіка природа
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
71 просмотр в апреле
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии