10:13, 20 травня 2020 р.
Надійне джерело
Комунальний головний біль: уряд дав жителям квартир ще пів року
Що чекає на українців, які проживають в багатоквартирних будинках? Дехто називає нововведення комунальним колапсом, адже усі проблеми будинку: старі мережі, сміття, прибирання території, подача тепла чи відсутність води - стануть головним болем для кожного мешканця багатоповерхівки.
Хто обслуговуватиме будинок й за яку ціну мають вирішити самі мешканці, інакше потім доведеться розплачуватися не лише нервами. Так, наприклад, за неопломбований лічильник можуть нарахувати до 50 тис. гривень за опалення за три місяці.
Таких випадків буде чимало, поки громадяни не візьмуться за упорядкування свого помешкання, адже квартира та будинок не можуть існувати одне без одного.
У червні мешканцям будинків планували надіслати ще 12 платіжок. Так, розділять оплату за холодну воду розділять на такі компоненти: холодна вода, абонентська плата (за друк платіжок), повірка лічильника, обслуговування лічильника. Так само розділять плату й за гарячу воду та опалення.
Однак через карантин та відтермінування комунальної реформи на пів року, поки що громадяни платитимуть по-старому.
У перспективі скільки буде платіжок залежатиме від форми управління будинком, тобто хто його обслуговуватиме. З цим теж треба визначитися до 1 травня. Тут треба пам'ятати, що світло, вода, тепло - це одне, а от мережі, ліфти, сміття, котельні, насоси, лічильники, електромережі - то інше.
У Кременчуці зареєстровано усього 220 ОСББ, а всі інші будинки не визначилися з управителями. Усього багатоповерхівок в місті - 1362.
На визначення моделі договірних відносин з постачальниками комунальних послуг у кременчужан є ще певний час.
У квітні Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (проект реєстр. №3275), яким, зокрема, переноситься кінцева дата переукладення договорів співвласників багатоквартирних будинків з виконавцями комунальних послуг.
Отже, співвласники багатоквартирних будинків мають обрати модель договору на комунальні послуги (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) не до 1 травня 2020 року, як було визначено в Законі України «Про житлово-комунальні послуги», а протягом п’яти місяців з дня заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Співвласники багатоквартирних будинків, незалежно від обраної ними форми управління будинком, зобов’язані прийняти рішення щодо кожного виду комунальної послуги, а виконавці комунальних послуг – укласти із ними договори про надання комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
"Якщо нічого не робити до опалювального сезону, то мешканцям доведеться самим готувати будинок до зими, реагувати на аварійні ситуації, обслуговувати мережі, бо ніхто не буде зобов'язаний їх обслуговувати", - каже Марія Осипчук, юристка.
Жеки чи приватні компанії мають право відмовитися від будинку й таке трапляється часто, адже підіймати тарифи їм не можна, а от обслуговувати будинки за низьку плату компанії не хочуть.
Тож варіантів вирішення комунальних проблем є три:
1. Укласти індивідуальний договір, однак ціни в такому випадку ринкові.
2. Колективний договір. Його підписує весь будинок, за яким визначається людина або компанія, яка буде обслуговувати будинок. На зборах мешканців визначаємо, хто буде укладати договір, передавати мешканцям платіжки, повідомляти про борги.
3. Статус колективного споживача. Він підходить лише для ОСББ. У цьому будинку все вирішуватимуть на зборах. Якщо створювати ОСББ, то на це принаймні піде як мінімум 45 діб.
Якщо непереукласти договори з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електроенергії та природного газу), обравши одну з моделей договірних відносин, то з кожним мешканцем підпишуть індивідуальний договір, що не передбачатиме плату за обслуговування внутрішньобудинкових мереж.
Це значить, що усі ремонти та техобслуговування ляжуть на плечі мешканців. Вони повинні будуть проводити ремонти самостійно чи залучати відповідних фахівців за власний кошт.
Такі новації передбачені законом №2189 - VIII «Про житлово-комунальні послуги».
Співвласники будинку будуть обирати серед таких варіантів:
- управління багатоквартирним будинком самими співвласниками;
- управління багатоквартирним будинком з залученням управителя;
- управління багатоквартирним будинком за допомогою об'єднання співвласників (ОСББ).
Важливо! Утримання будинку - це не комунальна послуга!
Комунальні послуги надаватимуться, а от якщо прорве трубу, то це вже проблеми мешканців, що не визначилися з тими компаніями, які будуть ремонтувати мережі в будинку.
Крім того, якщо співвласники багатоквартирного будинку не визначаться з керуючою компанією, то органи місцевого самоврядування повинні будуть оголосити конкурс на управителя будинку.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:49
7 жовтня
12:00
7 жовтня
У Кам’янському продають легендарний завод: які потужності має
Новини компаній
17:00
4 жовтня
15:40
4 жовтня
Оголошення
12:11, 5 жовтня
08:27, 26 вересня
12:15, 5 жовтня
4
live comments feed...