• Головна
  • Не працювати та одягати новий одяг: завтра християни святкуватимуть Благовіщення
10:34, 6 квітня 2020 р.
Надійне джерело

Не працювати та одягати новий одяг: завтра християни святкуватимуть Благовіщення

Завтра, 7 квітня, українці відзначатимуть одне із найбільших християнських свят - Благовіщення. Цього дня пекли та святили проскури, йшли до церкви, однак в умовах карантину християни молитимуться вдома. 

Проскури після освячення з'їдали натщесерце, крихти давали домашнім тваринам, висипали на город. Саме благовіщенські проскури вважалися цілющими.

Після свята починали садити городи, обробляти землю, що відпочивала усю зиму. Цього дня зустрічали весну, танцювали, співали веснянки, топтали ряст. Вважали, що "Благослов зиму руйнує", "Як Благовіщення зустрінеш – так рік і проведеш".

Гарна прикмета - побачити ряст і стати на нього босими ногами: «Як знайдеш у цей день ряст , то зірви, кинь під ноги, топчи й промовляй: «Топчу, топчу ряст, дай, Боже, діждати і на той рік топтати!». «Топтати ряст» — означає жити, «не топтати рясту» — вмерти.

Дозволено вживати рибу та вино, адже Благовіщення завжди припадає на період Великого посту, що вважається найбільш строгим з усіх постів.

Цього дня не можна працювати, бо "на Благовіщення пташка гнізда не в'є". Не займалися роботою у полі та вдома, їжу готували напередодні. 

Чого не можна робити в свято:

- позичати з дому речі, гроші.

- одягати новий одяг, бо не носитиметься довго;

- обрізати дерева і працювати на землі;

- стригтися, робити зачіски;

- сваритися, лихословити.

Якщо погода на Благовіщення тепла, то на Великдень буде холодно. Гарна погода – буде гарний врожай. Дощ – до гарного врожаю жита та грибів.

Якщо літають ластівки – скоро буде теплішати, та й узагалі весна буде теплою.

Як спекти проскури вдома: класичний рецепт

У чистий металевий посуд вливаємо трошки свяченої води (100-150 г), даємо до неї близько 0,5 кг борошна вищого гатунку, дрібку солі і заливаємо все кип'ятком, що маса була по густоті як манна каша чи густа сметана.

Коли тісто буде теплим додаємо до нього дріжджі (10-15 г), розведені теплою водою.

Все вимішати, накрити рушником, залишити на годину в теплому місці. Після добре вимішуємо з борошном тісто. Воно має бути тугішим ніж на вареники. Знову відставити на 40 хвилин чи годину.

Після цього тісто розкачати на товщину десь 3 см, вирізати нижні частини проскури більші за діаметром, потім із залишків вирізаємо поменші в діаметрі кола  товщиною близько 3-4 мм. Верхи і низи розкласти на дошці і накрити вологим рушником. Нехай стоять десь 20-30 хв.

Тоді робимо вже самі проскури. Беремо нижню частину, змащуємо її теплою водою, тоді на верхній частині проскури витискаємо печатку, змащуємо її знизу також теплою водою і складаємо дві частини разом.

Проколюємо голкою (або зубочисткою) проскури зі словами “Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного”, викладаємо їх на форму для випікання (бажано змащену справжнім воском), але можна й випікати у звичайній духовій шафі та випікаємо десь 20 хв. при температурі 200-220 градусів.

Коли вийняли з духовки, розкладаємо готові проскури у приготованому місці, накриваємо сухим рушником, тоді вологим, тоді знову сухим, і зверху – покривалом, щоб вони дві години постояли.

Не працювати та одягати новий одяг: завтра християни святкуватимуть Благовіщення, фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#благовіщення #свято #традиції #проскури
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...