Як відрізнити якісне молоко від підробки з пальмовою олією. Відео

В Україні скорочується поголів'я корів, фермери зменшують господарства, бо годувати рогату худобу для молока не вигідно.

На 1 листопада 2020 року поголів’я великої рогатої худоби (ВРХ) в Україні становило 3,26 млн голів (на 6,1% менше, ніж на 1 листопада 2019 року). У тому числі сільськогосподарські підприємства утримували близько 1,01 млн голів ВРХ (на 5,6% менше), господарства населення — близько 2,25 млн голів (на 6,4% менше). Зокрема, корів в Україні на 1 листопада 2020 року налічувалося 1,75 млн голів (на 5,9% менше, ніж на 1 листопада 2019 року): 0,42 млн – у сільгосппідприємствах (на 4,3% менше) і 1,33 млн у господарствах населення (на 6,4% менше). Оці такі дані Державної служби статистики.

Але на полицях в супермаркетах молочної продукції більшає. В той час деякі виробники додають у пастеризоване молоко рослинні жири: кокосові, пальмові.

А ще роблять так зване відновлюване молоко із сухого. До такої технології вдаються деякі виробники, коли надої в корів зменшуються.

Однак на полицях 40% молочної продукції - це імпортні товари із Польщі, Греції тощо.

Втім, наша продукція не гірша, але є фальсифікат. Якщо в продукті понад 50% рослинних жирів, то це молокоподібний товар.

Технологиня Ольга Лоза каже, що на якість молока дійсно впливає зменшення його виробництва на фермах. Вона розповідає як виявити молоподібні продукти. Додати в придбане молоко йод. Якщо розчин посиніє, то у ньому є рослинні домішки (крохмаль). 

Це простий тест, який можна зробити вдома, але є ще ряд інших хімічних домішок, які не виявить йод. Їх наявність можна перевірити тільки у лабораторії.

Й це сода, аміак, амонійні солі, фосфати, аміак, амонійні солі, формалін, пероксид водню.

Для подовження терміну зберігання сирого коров’ячого молока додають нітрати, формалін, антибіотики тощо.

Для збільшення густини та масової частки жиру мішають мило господарське, миючі і пральні рідини та порошки.

Як ще фальсифікують молоко?

  • Додаванням води, крейди, вапна, гіпсу.
  • Додаванням білкових субстанцій: знежиреного молока; сухого молока (незбираного або знежиреного); сухої сироватки; лужних розчинів казеїну.
  • Додаванням біополімерів рослинного походження: крохмалю; картопляного відвару; борошна.
  • Термічним обробленням молока: кип’ятіння; нагрівання до температури вище 80–90 °С.
  • Додаванням анормального молока: маститного молока; молозива; стародійного молока.
  • Додаванням рослинних жирів. Додаванням антибіотиків: тетрацикліну; хлорамфеніколу (левоміцитину); пеніциліну; широкого спектру дешевих антибіотиків.

Перелічені способи фальсифікації та хімічні речовини–фальсифікатори не є повністю вичерпними.

 Про це відомо із навчального посібника «Фальсифікація молока. Методи визначення. Практичні рекомендації» Чагаровського О. П.