Три причини орендодавцю відмовлятися від укладання офіційного договору з квартирантами

В Україні орендодавці не полюбляють офіційні стосунки з орендарем.

Звідси виникають проблеми у комунальних установах та ОСББ. Відтак у них немає даних про реальну кількість людей, що реально проживають в тих чи інших будинках. З цієї причини вони не можуть розрахувати адекватну кількість ресурсів, як приклад, багатоквартирні будинки часто мають проблеми з вивозом сміття. Соціологічні дослідження Центру прав людини ZMINA, вказують на те, що близько половини їхніх “непрописаних” мешканців живуть у громадах понад п’ять років.

У  Мінрегіонбуді стверджують, що станом на серпень 2019 року, в Україні офіційно здають в оренду житло лише 5–10% від загального ринку. Тобто, 90% його перебуває в тіні.

Важливо зрозуміти, як держава буде відстежувати людину та її реальну адресу. За кордоном працює механізм повідомлення.

Якщо такий механізм запрацює В Україні - повідомлення адреси проживання (замість чинної “прописки”), то стає питання того, аби власник житла не заперечував, аби орендар повідомляв, що живе в його квартирі. 

З досвіду країн Європи, США, Канади та Австралії зрозуміло, що в їхніх повідомних системах реєстрації місця проживання (яку громадські організації пропонують впровадити в Україні) немає проблем з укладанням договорів оренди. Сторони розуміють, що договір оренди, як контрацептив, захищає обидві сторони від небажаних наслідків.

В законодавстві цих країн чітко визначають, що сам договір уже є свідченням того, що власник не проти, аби винаймач зареєструвався за його адресою. Водночас винаймач буде автоматично знятий з реєстрації, коли перестане орендувати житло за цим договором.

І хоча в Україні договір оренди теж дає право зареєструватися в житлі лише на час його дії, є причини, за якими люди не поспішають їх укладати. 

1. Звичка

У Радянському Союзі держава суворо обмежувала суму орендної плати розміром комунальних платежів, тому договорів оренди майже не існувало. Вища орендна плата вважалася “нетрудовими доходами” і була поза законом.

Орендар мав право на прописку, а прописана особа отримувала право на житло.

17 років, як вже діє Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання”, де формулювання “прописка” замінено на “реєстрацію місця проживання”. Реєстрація місця проживання більше не дає винаймачу права претендувати на частку орендованого житла. Але люди по звичці бояться, що винаймач спочатку зареєструється, а потім зможе “забрати квартиру” чи залишиться жити навічно.

Хоча, відповідно до статті 26 Правил реєстрації місця проживання, власник житла може зняти особу з реєстрації без суду, якщо строк дії договору оренди припинено. Права власника житла також захищає стаття 826 Цивільного кодексу України. У ній ідеться, що винаймача можна виселити на підставі рішення суду.

Тобто в Україні є прописані процедури і правила, які захищають майнові права власників. Але стереотипи - непохитна річ.

2. Діти

Існує цілком обґрунтований страх укласти договір, якщо винаймачі вже мають або можуть завести дітей. Законодавство свідчить, що якщо вони зареєстровані в житлі, то можуть зареєструвати в ньому і свою дитину. І тоді власник житла втратить можливість вільно користуватися своїм майном (наприклад, продати його), поки дитина не досягне повноліття.

Щоб уникнути цього, орендодавець просто відмовляє в реєстрації місця проживання молодим парам, тим більше якщо у них є маленька дитина. У прагненні захистити майнові права дітей законодавець фактично переклав відповідальність за добробут дитини на власника житла, у якому вона живе (навіть якщо він їй не родич).

Громадські організації вважають, що мобільні люди повинні мати змогу реєструвати свою реальну адресу проживання без проблем. Водночас власник не має наражатися на жодні додаткові ризики.

3. Податкова

Я не хочу, щоби до мене потім з податкової прийшли, – заявляють орендодавці. Результати загальнонаціонального соціологічного дослідження, показують, що 95% опитаних українців категорично проти реєстрації винаймачів у своєму житлі. Водночас 76% з них не зробили б цього саме через страх мати справи з податковою.

Щодо податку, то згідно кодексу України, ФОП ІІІ групи, який має відповідний КВЕД про здавання житла в оренду, платить лише 5% з доходу плюс 918,06 грн на місяць єдиного соціального внеску. Це за умови, що площа житла під оренду не перевищує 100 кв. м.

Звісно, тут варто зазначити авторську думку. У Кременчуці, наприклад, вартість квартири сягає від 2000 грн + комунальні послуги, якщо дуже повезе. Малосімейки можуть здавати за 1500 грн+ комуналка. Середнє доступне житло наразі - не по карману для молодої сім'ї, яка не може собі дозволити зайву тисячу гривень щомісяця викидати на вітер.

У разі, якщо власник житла сплачує податки, він закладає вартість житла у ціну. Так як, більшість дешевого житла, яке здають в оренду - у занедбаному стані, з косметичним ремонтом, або навіть без нього, то підвищення орендної плати на вартість податку спричинить втрату орендарів. 

Існує проблема,  коли немає різниці, чи людина здає отримане у спадок житло, собівартість якого дуже низька. Чи коли бізнесмен має кілька житлових площин і здає житло в оренду по високим цінам, адже у квартирі ремонт і техніка. 

 Ще влітку цього року старий склад Мінрегіонбуду заявляв, що впроваджуватимуть зміни в трьох форматах:

муніципальне орендне житло, замовником якого стане місцева влада і яке надаватимуть молодим сім’ям, працівникам соціальної та бюджетної сфер, молодим фахівцям; орендне житло, яке перебуватиме на балансі центральних органів державної влади, зокрема відомств, і надаватиметься їхнім співробітникам на час роботи або служби; комерційне орендне житло, яке будуватимуть приватні компанії і здаватимуть в оренду офіційно.

Це сприяло б укладанню договорів і якщо між орендодавцем і орендарем виникне конфлікт, вони зможуть спокійно вирішити його в суді.

Які ще вигоди матимуть сторони, якщо ринок оренди стає цивілізованим? Людина з договором оренди зможе повідомити адресу проживання без додаткового залучення власника, який, зі свого боку, знатиме про таке повідомлення. Але і майнових ризиків жодних для власника за цим не стоятиме. Орендар, у свою чергу, зможе повноцінно реалізувати свої права (наприклад, виборчі), а також користуватися державними сервісами там, де реально живе. Нова система дасть можливість фактично, прозоро та інклюзивно ставати мешканцями територіальних громад і користуватися інфраструктурою та привілеями нарівні з іншими членами. Водночас майно винаймача також буде захищеним.

житло оренда кременчук
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
146 просмотров в июле
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Криминал
Як повідомляють на сайті поліції, за добу від громадян надійшло 915 заяв і повідомлень. За добу на території області сталося 47 крадіжок (в тому числі 3 з квартир, 2 з житлових будинків) Як повідомили нам кременчужани, у червні у Кременчуці обікрали будинок на Крюкові і декілька будинків та гараж на Занасипі.  Щодо крадіжки на Крюкові, то у поліції підтверджують факт - потерпілі писали заяви. На першому Занасипу люди заяв у поліцію не писали. Хочуть знайти...
Маленькі крадії
З Юнацького відділу Кременчуцької Центральної бібліотеки для дорослих вкрали скриньку з грошима. Вона стояла на робочому столі і була призначена для збору благодійних коштів в рамках щорічної акції «Серце до серця», передається на сторінці «Юнацький Відділ» в соцмережі Facebook.    Як зазначається, скриньку поцупили вчора, 5 липня. Це зробили діти. Це побачила працівник бібліотеки, яка намагалася наздогнати дітей і забрати скриньку. Утім, дітлахи виявилися...
Криминал
Як повідомляють у прокуратурі, Крюківський районний суд Кременчука розглянув справу про "мінування" колцентру ГУНП. Суддя затвердив угоду про визнання винуватості, яку 50-річний кременчужанин підписав з прокурором. Ми писали, що пяний чоловік вирішив пожартувати та подзвонив на "102" й сказав, що підірве усіх. 8 червня 2020 року до помешкання "мінувальника" приїхали поліціянти та провели обшуки в його квартирі. Суд засудив 50-річного чоловіка за ч. 1 ст....
Зброя та наркотики
У нашому місті в автомобілі «Nissan» поліція знайшла холодну та вогнепальну зброю. Це сталося вчора, 5 липня, на вулиці Миру, передається на сторінці «Патрульна поліція Кременчука» в соцмережі Facebook. Як зазначається, увагу інспекторів автомобіль привернув тому, що порушував правила дорожнього руху (ПДР). За кермом перебував 39-річний водій. Під час спілкування з ним, патрульні почали підозрювати, що в автомобілі можуть бути незаконні речі. Під час огля...
Смерть у колодязі
У Полтавській області мешканця Гребінки знайшли на дні колодязя. Причини трагедії нині з’ясовуються, передає прес-служба поліції Полтавської області. Як зазначається, хлопцю було лише 19 років. Ознак насильницької смерті на його тілі - не виявлено. Колодязь, де знайшли юнака, давно покинутий і забутий. Він розташований на подвір’ї будинку знайомих загиблого.   Тіло виявив 31-річний власник будинку. Попередньо відомо, що загиблий випадково впустив у колодя...
Криминал
Досі справа про чотирьох поліцейських з Кременчука, які в 2018 році побили та пограбували перехожого, не завершена. В ній зявилися нові подробиці та кримінальні провадження проти колег, що намагалися допомогти підозрюваним. Така собі кругова порука у житті. Поки підозрювані знаходяться під домашнім арештом, у ДБР та прокуратурі відкрили нові провадження проти судмедексперта та патрульної. Підозрювані: Олексій Шкурапет та Клим Івко — інспектори роти № 3 Упр...
Магія чату
Місцеву мешканку у Кременчуці обманули на 13 500 гривень. Це сталося, коли вона вирішила «зняти причину (російською – порчу), написали в групі «ХК» в соцмережі Instagram.  Як зазначається, жінку обманули через Instagram. Їй обіцяли «зняти причину на відстані». За це вона повинна була заплатити 13 500 гривень.  Жінка перекинула невідомій людині такі кошти, але бажаної послуги – не отримала, або «порчу» так і не зняли.  У коментарях люди жартома пишуть, що «...
Вступ на магістратуру
Українці, які планують вступати на магістратуру, повинні проходити єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ). Цього року таке випробування склали 15 220 вступників, передає Міністерство освіти і науки України (МОН).    Як зазначається, цього року ЄФВВ складали ті, хто вступають на магістратуру на правничі спеціальності. Тривалість випробування – 200 хвилин.   Загалом, єдине фахове вступне випробування складається з двох блоків: тесту загальних навчальних пр...
Алкоголь VS Спека
У нашому місті інспектори Патрульної поліції блукають пляжами і розповідають місцевим мешканцям про спеку та теплові удари. Таким чином, поліція прагне, щоб літо не обернулося для кременчужан проблемами, передається на сторінці «Патрульна поліція Кременчука» в соцмережі Facebook.  Як зазначається, спека для здоров’я людини не менш небезпечна, ніж холод. Під час довгого перебування на сонці можуть виникнути не лише опіки, а й теплові удари і перегрівання. В...