• Головна
  • Три причини орендодавцю відмовлятися від укладання офіційного договору з квартирантами
09:18, 19 листопада 2019 р.
Надійне джерело

Три причини орендодавцю відмовлятися від укладання офіційного договору з квартирантами

Три причини орендодавцю відмовлятися від укладання офіційного договору з квартирантами

В Україні орендодавці не полюбляють офіційні стосунки з орендарем.

Звідси виникають проблеми у комунальних установах та ОСББ. Відтак у них немає даних про реальну кількість людей, що реально проживають в тих чи інших будинках. З цієї причини вони не можуть розрахувати адекватну кількість ресурсів, як приклад, багатоквартирні будинки часто мають проблеми з вивозом сміття. Соціологічні дослідження Центру прав людини ZMINA, вказують на те, що близько половини їхніх “непрописаних” мешканців живуть у громадах понад п’ять років.

У  Мінрегіонбуді стверджують, що станом на серпень 2019 року, в Україні офіційно здають в оренду житло лише 5–10% від загального ринку. Тобто, 90% його перебуває в тіні.

Важливо зрозуміти, як держава буде відстежувати людину та її реальну адресу. За кордоном працює механізм повідомлення.

Якщо такий механізм запрацює В Україні - повідомлення адреси проживання (замість чинної “прописки”), то стає питання того, аби власник житла не заперечував, аби орендар повідомляв, що живе в його квартирі. 

З досвіду країн Європи, США, Канади та Австралії зрозуміло, що в їхніх повідомних системах реєстрації місця проживання (яку громадські організації пропонують впровадити в Україні) немає проблем з укладанням договорів оренди. Сторони розуміють, що договір оренди, як контрацептив, захищає обидві сторони від небажаних наслідків.

В законодавстві цих країн чітко визначають, що сам договір уже є свідченням того, що власник не проти, аби винаймач зареєструвався за його адресою. Водночас винаймач буде автоматично знятий з реєстрації, коли перестане орендувати житло за цим договором.

І хоча в Україні договір оренди теж дає право зареєструватися в житлі лише на час його дії, є причини, за якими люди не поспішають їх укладати. 

1. Звичка

У Радянському Союзі держава суворо обмежувала суму орендної плати розміром комунальних платежів, тому договорів оренди майже не існувало. Вища орендна плата вважалася “нетрудовими доходами” і була поза законом.

Орендар мав право на прописку, а прописана особа отримувала право на житло.

17 років, як вже діє Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання”, де формулювання “прописка” замінено на “реєстрацію місця проживання”. Реєстрація місця проживання більше не дає винаймачу права претендувати на частку орендованого житла. Але люди по звичці бояться, що винаймач спочатку зареєструється, а потім зможе “забрати квартиру” чи залишиться жити навічно.

Хоча, відповідно до статті 26 Правил реєстрації місця проживання, власник житла може зняти особу з реєстрації без суду, якщо строк дії договору оренди припинено. Права власника житла також захищає стаття 826 Цивільного кодексу України. У ній ідеться, що винаймача можна виселити на підставі рішення суду.

Тобто в Україні є прописані процедури і правила, які захищають майнові права власників. Але стереотипи - непохитна річ.

2. Діти

Існує цілком обґрунтований страх укласти договір, якщо винаймачі вже мають або можуть завести дітей. Законодавство свідчить, що якщо вони зареєстровані в житлі, то можуть зареєструвати в ньому і свою дитину. І тоді власник житла втратить можливість вільно користуватися своїм майном (наприклад, продати його), поки дитина не досягне повноліття.

Щоб уникнути цього, орендодавець просто відмовляє в реєстрації місця проживання молодим парам, тим більше якщо у них є маленька дитина. У прагненні захистити майнові права дітей законодавець фактично переклав відповідальність за добробут дитини на власника житла, у якому вона живе (навіть якщо він їй не родич).

Громадські організації вважають, що мобільні люди повинні мати змогу реєструвати свою реальну адресу проживання без проблем. Водночас власник не має наражатися на жодні додаткові ризики.

3. Податкова

Я не хочу, щоби до мене потім з податкової прийшли, – заявляють орендодавці. Результати загальнонаціонального соціологічного дослідження, показують, що 95% опитаних українців категорично проти реєстрації винаймачів у своєму житлі. Водночас 76% з них не зробили б цього саме через страх мати справи з податковою.

Щодо податку, то згідно кодексу України, ФОП ІІІ групи, який має відповідний КВЕД про здавання житла в оренду, платить лише 5% з доходу плюс 918,06 грн на місяць єдиного соціального внеску. Це за умови, що площа житла під оренду не перевищує 100 кв. м.

Звісно, тут варто зазначити авторську думку. У Кременчуці, наприклад, вартість квартири сягає від 2000 грн + комунальні послуги, якщо дуже повезе. Малосімейки можуть здавати за 1500 грн+ комуналка. Середнє доступне житло наразі - не по карману для молодої сім'ї, яка не може собі дозволити зайву тисячу гривень щомісяця викидати на вітер.

У разі, якщо власник житла сплачує податки, він закладає вартість житла у ціну. Так як, більшість дешевого житла, яке здають в оренду - у занедбаному стані, з косметичним ремонтом, або навіть без нього, то підвищення орендної плати на вартість податку спричинить втрату орендарів. 

Існує проблема,  коли немає різниці, чи людина здає отримане у спадок житло, собівартість якого дуже низька. Чи коли бізнесмен має кілька житлових площин і здає житло в оренду по високим цінам, адже у квартирі ремонт і техніка. 

 Ще влітку цього року старий склад Мінрегіонбуду заявляв, що впроваджуватимуть зміни в трьох форматах:

муніципальне орендне житло, замовником якого стане місцева влада і яке надаватимуть молодим сім’ям, працівникам соціальної та бюджетної сфер, молодим фахівцям; орендне житло, яке перебуватиме на балансі центральних органів державної влади, зокрема відомств, і надаватиметься їхнім співробітникам на час роботи або служби; комерційне орендне житло, яке будуватимуть приватні компанії і здаватимуть в оренду офіційно.

Це сприяло б укладанню договорів і якщо між орендодавцем і орендарем виникне конфлікт, вони зможуть спокійно вирішити його в суді.

Які ще вигоди матимуть сторони, якщо ринок оренди стає цивілізованим? Людина з договором оренди зможе повідомити адресу проживання без додаткового залучення власника, який, зі свого боку, знатиме про таке повідомлення. Але і майнових ризиків жодних для власника за цим не стоятиме. Орендар, у свою чергу, зможе повноцінно реалізувати свої права (наприклад, виборчі), а також користуватися державними сервісами там, де реально живе. Нова система дасть можливість фактично, прозоро та інклюзивно ставати мешканцями територіальних громад і користуватися інфраструктурою та привілеями нарівні з іншими членами. Водночас майно винаймача також буде захищеним.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#житло #оренда #кременчук
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...