• Головна
  • Винахід української школярки рятує життя: прилад виявляє метастази на ранніх стадіях. Відео
08:24, 23 листопада 2019 р.

Винахід української школярки рятує життя: прилад виявляє метастази на ранніх стадіях. Відео

Винахід української школярки рятує життя: прилад виявляє метастази на ранніх стадіях. Відео

Українська школярка розробила метод виявлення метастазів меланоми на ранній стадії та стала винахідником приладу для такої інноваційної діагностики. Дівчина працювала волонтером в Маріупольському міжрайонному онкологічному диспансері та зайнялася науковою роботою й дослідженнями.

Ольга Харасахал - випускниця хіміко-біологічного факультету Маріупольського технічного ліцею, зараз навчається в Національному медичному університеті ім. А. А. Богомольця та мріє стати лікарем як її мама.

Ользі як призеру престижного міжнародного наукового конкурсу Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) в США, де її проект отримав четверте місце, пропонували навчатися в Америці, однак дівчина вирішила співпрацювати з колегами закритого науково-дослідного центру дистанційно.

"Мій проект - це інноваційна методика ранньої діагностики метастазів меланоми, однією з найбільш небезпечних злоякісних пухлин. Найчастіше вона виникає на шкірі і може продукувати стрімко прогресуючі метастази майже в усі органи людини", - зазначила Ольга в коментарях "Фактам".

Її методика дозволяє за аналізом крові виявити початок процесу утворення метастазів при меланомі і спрогнозувати розвиток хвороби. Тому лікар може поставити достовірний діагноз та підбирати й оперативно змінювати лікування, випереджаючи розвиток метастазів у пацієнта.

Ольга також розробила не лише технологію застосування методики, а й створила прилад для дослідження крові пацієнтів - апарат для вакуумної рідинної фільтрації крові.

"Дослідний зразок був виготовлений на вітчизняному підприємстві за кошти моїх батьків. Зараз працюю над тим, щоб запатентувати свій винахід. Собівартість мого приладу - близько 30 тисяч гривень. А його імпортного аналога, який використовують в американській методиці діагностики Cell SEARCH®, - близько одного мільйона доларів", - ділиться дослідниця.

Наразі жодна лікарня поки не може собі дозволити собі придбати таку дорогу технологію чи ні обладнання для її застосування. Оскільки собівартість одного аналізу за методом Cell SEARCH® - дві тисячі доларів, а от собівартість методу Ольги - 20 доларів.

У листопаді 2015 року дівчина була стала волонтером онкодиспансері після відвідування конференції в Приазовському державному технічному університеті, де завідувач хірургічного відділення маріупольського онкологічного диспансеру запрошував до співпраці волонтерів.

Там дівчина працювала з кров'ю, цитологічними зразками та змогла на практиці вивчити різні види меланоми. У своїй першій науковій роботі проводила паралелі між типами меланоми і їх біологічною поведінкою.

Потім загорілася ідеєю створити аналогічне американському обладнання для діагностики крові, яке б було дешевшим та практичнішим.

Дівчина стала призером на всеукраїнському конкурсі Intel Еко-Україна - 2019, а її проект відібрали для участі на міжнародному конкурсі наукових і мистецьких проектів Intel ISEF в Фініксі (США).

На конкурсі Intel Еко-Україна - 2019 Ольга представила дослідження за два роки. Протягом цього часу вона обстежила кров 152 пацієнтів маріупольського онкодиспансеру, а результати її клінічних досліджень показали високу ефективність винаходу.

До речі, четверте призове місце, яке зайняв проект Ольги - це перша перемога для українців в області медицини і біології на Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) за 15 років.

Дівчина вивчила чимало літератури, в тому числі й американські підручники та наукові праці по цитології, біохімії, молекулярній генетиці, онкології, а також використовувала в теоретичній частині своєї роботи дані порталу хромосомного банку США. Окремо вивчала американські стандарти управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів.

Конструкція цього апарату і принцип його роботи в цілому не нові. Але метод діагностики, який запропонувала Ольга, принципово відрізняється від попередніх тим, що дозволяє вловити показову хімічну реакцію на тій стадії, коли певні клітини крові виробляють певні хімічні речовини. Тобто метод Ольги дає можливість спрогнозувати появу метастазів, чого ще ніхто не пропонував.

У Аргоннській лабораторії в Америці Ользі запропонували навчання в магістратурі та продовження роботи з перспективою зробити методику єдиним міжнародним стандартом. На сьогодні такого стандарту діагностики меланоми в світі немає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#лікарня дослідження кров апарат методика меланома конкурс наука
Високі оцінки користувачів за Достоверность
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...