Що треба знати благодійникам аби не натрапити на шахраїв

На що слід звернути увагу, коли вас просять допомогти? Ці рекомендації фонду "Таблеточкі" особливо актуальні у випадках, якщо ви не знайомі або мало знайомі з фондом чи сторінкою допомоги, які хочете підтримати.

Більшість шахрайських зборів ведеться адресно для хворих людей, часто дітей, з постійним нагадуванням: людина страждає/помирає, кошти потрібні негайно, будьте милосердними! Нікому не хочеться відчувати провину у стражданнях інших, і рахунки злодіїв поповнюються грошима. Тиск на жалість — улюблений метод комунікації шахраїв. Їхня мета — щоб благодійник не замислювався про можливість обману і не ставив раціональні запитання.

Важливо: заклики терміново допомогти не завжди означають шахрайство. Родині і волонтерам дійсно страшно за життя близької людини, і намагаються привернути увагу людей.

Шахраї використовують багато способів отримати кошти. Ось кілька поширених схем, за якими вони працюють:

Використовують фото людини, знайдене в мережі, додають до нього ім’я, історію та скан-копії документів іншої людини.

Просять гроші на допомогу людині, яка дійсно хворіла, але померла.

Відкривають збір для людини, якій більше не потрібна допомога (наприклад, вона вилікувалась кілька років тому або переїхала до іншої країни). Такі історії інколи стосуються і донорства крові, коли в мережі поширюється інформація про хворого, якому терміново потрібна кров. Під час перевірки виявляється, що потреба вже давно неактуальна. Такі прохання на перший погляд безпечні, але до них можуть додаватись номери телефонів або посилання на сайти шахраїв, і це вже — ризик для тих, хто відгукнеться на прохання.

Збирають кошти для людини, якій справді потрібна допомога, але ні вона, ні її рідні не знають про цей збір.

Нижче наводимо поради, як не потрапити на гачок зловмисників.

ПЕРЕВІРТЕ ІНФОРМАЦІЮ

Скористайтесь пошуком всередині Facebook. Введіть ім’я того, хто потребує допомоги, можна разом з діагнозом. Ви можете побачити дописи, в яких згадується ця людина. Інколи вже на цьому етапі стає зрозуміло, що інформація на сторінці допомоги не збігається з дійсністю, наприклад, є старі дописи про збір коштів і його закриття або про смерть людини.

З’ясуйте, кому належить фото людини, для якої просять допомоги. Відкрийте фото, скопіюйте посилання на нього. В Google оберіть пошук за фото і введіть скопійоване посилання. Результати пошуку можуть показати, що це фото вже використовувалось колись для зборів та/або належить іншій людині.

Введіть в Google ім’я, місто, діагноз людини і уважно перегляньте результати пошуку. Бувають випадки, коли інформації немає. Це не обов’язково означає шахрайство. Якщо збір розпочатий нещодавно, жоден з фондів не відкрив адресний збір, а дописи із соціальних мереж не відображаються в пошукових системах через налаштування сторінок, то Google дійсно нічого не покаже. В цьому випадку є інші способи перевірити чесність збору.

СТАВТЕ ЗАПИТАННЯ

Якщо ви хочете уточнити інформацію, яка має бути загальнодоступною, наприклад, про призначені препарати або звіти, радимо писати коментарі, а не особисті повідомлення: важливо, щоб і інші благодійники бачили відповіді. Якщо збір непрозорий, відповіді можуть бути агресивними чи маніпулятивними, вас можуть звинувачувати у байдужості, можуть також видаляти коментарі.

Наводимо кілька запитань для поширених ситуацій.

В якій лікарні і якому відділенні перебуває людина, хто лікуючий лікар? Наприклад, якщо шахраї використовують старі, хоч і справжні, документи, може виявитись, що зазначений у них лікар вже не працює. Щоб перевірити інформацію, зателефонуйте до лікарні.

Якщо йде збір на ліки: Чи мають бути ці препарати в лікарні? Якщо так, чи є підтвердження, що на момент лікування людини певний препарат відсутній і його треба купити?

Багато препаратів закуповуються за бюджетні кошти і пацієнти отримують їх безкоштовно, але інколи ліки закінчуються швидше, ніж встигає надійти наступна партія, а часу чекати немає. Відсутність препарату може підтвердити лікар (написати про це, наприклад, на зворотному боці рецепта), і цю інформацію можна перевірити: 1) на сайті лікарні чи обласного департаменту охорони здоров’я, де є актуальні дані по залишках на складах; 2) попросити фото інформаційного стенду лікарні, де зазначені наявні медикаменти.

Які саме препарати потрібні? (У випадках, якщо вказано, що терміново потрібні дорогі ліки, але немає чіткого переліку препаратів). Потреба має підтверджуватись призначенням лікаря.

Якщо немає звітів або вони представлені у вигляді картинки без документального підтвердження: Де у відкритому доступі в мережі можна ознайомитись з виписками з рахунків і чеками (для зборів від імені фізосіб) або актуальним фінансовим звітом з усіма надходженнями і витратами (для фондів)?

Фонди і волонтери, які працюють чесно, у відповідь дадуть посилання на потрібну інформацію. Якщо робота не прозора, коментарі з такими питаннями можуть видаляти або писати звинувачення на кшталт «у вас немає серця», «людина може померти, а ви запитуєте про звіти» тощо. Також можливі відповіді про технічні проблеми з комп’ютером, телефоном, банківським рахунком, через що неможливо надати звіт.

Якщо кошти збирають від імені фізосіб: До яких фондів зверталась родина, які фонди допомагають? Шахраї зазвичай агресивно висловлюються на адресу благодійних організацій та безпідставно звинувачують їх, відмовляючись звертатись до будь-яких фондів. Але буває і так, що можуть навмисно називати відомі фонди з розрахунком на те, що ім’я організації приспить вашу пильність. В такому випадку можна запитати у цих фондів, чи є зазначена людина їхнім підопічним.

Важливо: Якщо ви вирішили поспілкуватись з родиною особисто, намагайтесь не телефонувати. Краще напишіть повідомлення, на нього зручніше відповісти. На початку вкажіть, звідки ви дізнались про потребу в допомозі і поясніть, чому пишете і що саме хочете уточнити. Коли людям дійсно важлива допомога, вони з розумінням і повагою ставляться до запитань благодійників.

ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЧЕСНІСТЬ БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ?

Якщо ви вирішили підтримати фонд, але недостатньо знайомі з його роботою, перевірте наступне:

Фонд має сайт, його назва збігається з назвою організації.

Фонд веде сторінки в соціальних мережах, регулярно робить публікації, відповідає на коментарі і повідомлення (наприклад, у Facebook можна побачити, наскільки швидко сторінка відповідає на повідомлення).

Написати фонду можна не лише в соціальних мережах — є електронна пошта та офісний номер телефону.

Фінансові звіти є у відкритому доступі на сайті і регулярно оновлюються. Фонд швидко надає посилання на звіт на прохання будь-якої людини.

Фонд має банківські реквізити (також для зручності благодійників може надаватись номер картки, яка оформлена на засновника або керівника фонду).

В Україні станом на 2018 рік зареєстровано близько 18 тисяч благодійних організацій. З них лише 90 надали податкову звітність за запитом Українського форуму благодійників. За посиланням є карта благодійності України — на ній зазначені всі фонди, які звітували про свою діяльність: ufb.org.ua/rating/blago-list.

ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО СКРИНЬКИ?

Кидаючи гроші у скриньку, натрапити на шахраїв дуже просто. Але це не означає, що потрібно уникати такої допомоги. Головне — пам’ятати кілька правил.

Чесні благодійні фонди ніколи не просять волонтерів або співробітників збирати кошти на вулицях, вокзалах, в метро та іншому транспорті.

Збір у скриньки від імені фонду може відбуватись на заходах: ярмарках, благодійних концертах, виставках тощо. Поруч з такою скринькою буде волонтер або співробітник фонду.

Також стаціонарні скриньки фонду можуть встановлюватись у приміщеннях юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців на підставі письмового договору (в аптеках, торгових центрах, кав’ярнях тощо).

Волонтери жодного надійного фонду не отримують відсоток від зібраної суми або будь-яку іншу матеріальну винагороду. Не бійтеся ставити запитання про оплату.

Скринька має бути з прозорого міцного матеріалу, опломбована і заклеєна з усіх боків, мати печатку фонду і підпис керівника, також має бути логотип фонду.

За матеріалами фонду "Tabletochki.ua"

допомога благодійність шахраї поради
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
40 просмотров в феврале
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Полтавщина може стати пілотним регіоном для впровадження системи єдиного колл-центру за аналогією 911. Про це під час прес-конференції повідомив голова облдержадміністрації Олег Синєгубов. «Хочемо стати пілотною областю, де буде введена система єдиного кол-центру "112" за аналогією 911. Не перший раз в Україні її намагаються ввести. Вважаю, що нам таку систему ввести вдасться», - сказав Олег Синєгубов. Також на автодорогах області будуть встановлені компле...
Общество
В Україні фіксують щодня 100 інфарктів та 40 тисяч таких випадків на рік. Ще десять років тому інфаркт - це був вирок, а кожен третій помирав.  "У разі інфаркту час - це золото. Адже для пацієнта максимальний час, щоб вижити та залишитися здоровим після інфаркту - це 120 хвилин. За цей час хворому треба зробити стентування", - каже лікар-кардіолог. Рятувальний стент "Інфаркт - це закупорювання триміліметрових судин серця. Якщо хоч якась із них закривається...
Общество
Народні гуляння або Колодій розпочнуться вже сьогодні на площі Перемоги. До вашої уваги розклад заходів на три дні гулянь. Ми писали про традиції святкування Колодія або Масляної на Україні. П'ятниця 28 лютого: 16.00 – майстер–клас з дегустацією млинців від ФОП Шаховцева Тетяна Сергіївна з 16.00 до 16.30 – млинці в асортименті від «Шашличного двору» 17.00 – дегустація сиру від «Сирного Раю» з 18.00 до 19.00 – дегустація солодких «Калач–мангал» від кафе Bas...
Общество
Кременчуцьке КП «Теплоенерго» закупило техніку за завищеною ціною. Про це написав правозахисник та громадський діяч Олег Биков у Фейсбуці. Мова йде про тендер на закупівлю двох фургонів аварійної майстерні на шасі автомобіля МАЗ-4371 (або еквівалент) на загальну суму 3 594 тис. грн. Тобто, виходить, що це десь 1 797 000 за один фургон. Переможця у тендері було обрано 21 січня 2020 року, ним став ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "АЛЬФАТЕКС». Угоду підписали 3 лютого. Якщо...
Общество
У березні кременчужани працюватимуть 21 день, а відпочиватимуть 10 вихідних. Вихідним днем буде 8 березня (Міжнародний жіночий день), а тому відпочиватимемо 7, 8 та 9 березня, оскільки у 2020 році 8 березня припадає на неділю. А от кременчуцькі школярі відпочиватимуть на канікулах не в останній тиждень березня, а з 13 по 21 квітня. Усього в 2020 році українці відпочинуть: У квітні три вихідних буде 18, 19 та 20 квітня, оскільки Великдень у 2020 році припад...
Общество
У березні Верховна Рада розгляне законопроект про медіа №2693 та 2693-1, що передбачає штрафні санкції за дискримінаційні висловлювання "на основі етнічного походження, громадянства, раси, релігії та вірувань, віку, статі, фізичних вад, стану здоров’я, сексуальної орієнтації тощо". Цей документ заборонить будь-які висловлювання критики ЛГБТ та вводить поняття "мова ворожнечі", на підставі якого в соцмережах блокують критику щодо якихось характеристик чи вп...
Общество
В "Укрзалізниці" узялися за профілактику поширення коронавірусу. На Південному вокзалі Полтави вже облаштовано спеціальний медпункт, де є все необхідне для тимчасової ізоляції хворих. Наразі усі пасажирам, що подорожують залізницею, будуть вимірювати температуру тіла. Медпункти розміщені 19 вокзалах, тобто на таких станціях: Київ-Пасажирський, Чоп, Хмельницький, Івано-Франківськ, Коломия, Суми, Херсон, Ужгород, Львів, Полтава-Південна, Вінниця, Жмеринка,...
Общество
Учора, 27 лютого, кухарі пілотних шкіл №5, 16 та 27 готували страви зі збірника Євгена Клопотенка.  Готували найбільш популярні серед дітей по всій країні, страви: болоньєз (ми приготували пасту Болоньєз); салат з буряка та сухариків (домашнього приготування, без домішок, барвників); суп з гарбузом та перловкою; курячі нагетси. Навчала кухарів шеф-кухар фірмового магазину Продуктова Мануфактура від ТМ "Ilona" Тетяна. Продукти були закуплені за рахунок маг...
Происшествия
До Кременчуцького відділу поліції звернулися рідні жінки, що веде бродячий спосіб життя - 68-річної Андрієнко Зінаїди. Востаннє її бачив син на автовокзалі 19 лютого. Наразі місце її перебування невідоме, мобільного телефону жінка не має. Прикмети зниклої: зріст 155-157, худорлява, волосся чорне, очі темні. Була одягнута у світлий пуховик з капюшоном та блакитну в’язану шапку, чорні брюки та чорні сапоги. Інформацію про розшукувану надати за адресою: вул....