• Головна
  • Банк може заблокувати рахунок за переказ у понад 5 тис. грн: що передбачає новий закон про "відмивання" коштів
15:18, 28 квітня 2020 р.
Надійне джерело

Банк може заблокувати рахунок за переказ у понад 5 тис. грн: що передбачає новий закон про "відмивання" коштів

Банк може заблокувати рахунок за переказ у понад 5 тис. грн: що передбачає новий закон про "відмивання" коштів

З 28 квітня вступає в силу закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" №361-IX.

Новий закон розширить і перелік контрольованих операцій, і список тих, хто буде ці операції моніторити, йдеться на сайті Міністерства фінансів.

Закон збільшив граничні суми фінансових операцій, які підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу. У поле зору потраплять:

  • всі закордонні та внутрішні грошові перекази і фіноперації з готівкою — внесення, переказ, отримання на суму від 400 тис. грн;
  • грошові перекази без відкриття рахунку, в тому числі міжнародні, на суму від 30 тис. грн. Ініціатору такого переказу доведеться представити повну інформацію про себе та одержувача.
  • ставки і виграші в лотерею, казино тощо;
  • моніторити будуть суми від 30 тис. грн;
  • операції з віртуальними активами, в тому числі, криптовалютами. Клієнт зобов'язаний надати вичерпну інформацію про походження та призначення своїх віртуальних активів.

Як пояснив Національний банк України, відповідно до цього закону передбачені 2 основні вимоги:

  • здійснити ідентифікацію та верифікацію платника;
  • супроводити переказ коштів необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.

Згідно з Законом, ці вимоги не поширюються на такі операції:

  • сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
  • перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
  • зняття коштів з власного рахунку.

Таким чином, при готівкових переказах понад 5 тис. грн необхідна ідентифікація особи, яка робить цей переказ. Рахунок можуть заблокувати до надання клієнтом пояснень походження цих коштів. Грошові операції з надходження на карту коштів два рази по 4 тис. грн, банк може пропустити, а може заморозити рахунок та попросити надати роз’яснення походження даних коштів (це повернення боргу, матеріальна допомога від рідних, оплата за роботу чи проданий товар, дохід і т. д.). На підставі пояснень клієнта банк може розблокувати кошти, або заблокувати як такі, що не мають підтвердження законності походження.

Фінрозвідка зможе заморожувати активи лише на підставі підозри в тому, що вони пов'язані з фінансуванням тероризму, причому для цього не потрібно навіть рішення суду.

Якщо рахунок заблокують

Для клієнта блокування рахунку означає неможливість користуватися грішми впродовж всього терміну, доки їх "чистоту" будуть перевіряти. Безумовно, в законі встановлені граничні терміни блокування, але їх можна подовжувати до нескінченності. Наприклад, без попереднього повідомлення клієнта банк може заблокувати рахунок на 2 робочих дні. Одночасно він зобов'язаний надіслати інформацію до Держфінмоніторингу, а той може продовжити санкції ще на 7 днів і при цьому повідомити відповідний контролюючий орган про можливий кримінальний злочин.

Власники активів, що потрапили в таку ситуацію, в умовах нашої дійсності виявляться повністю безправними. Телефонний дзвінок в банк точно не допоможе розібратися в ситуації, якщо, звичайно, банкіри будуть діяти згідно з буквою закону.

Рішення про заморожування активів і застосування інших санкцій можуть бути оскаржені в адміністративному порядку.

Для цілого ряду справ визначені спеціальні вимоги – розгляд трьома суддями. А це ще додатковий час. Адже зараз і одного суддю для розгляду справи в адмінсуді потрібно чекати довго, що вже говорити про те, щоб зібрати трьох.

Деякі справи можуть розглядатися в закритому режимі, наприклад, позов СБУ про внесення особи до переліку осіб, причетних до фінансування тероризму.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#банки #гроші #перекази #закон
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...