• Головна
  • "Строк придатності" Дніпровських ГЕС давно минув, - Національна екологічна рада
13:50, 19 травня 2020 р.
Надійне джерело

"Строк придатності" Дніпровських ГЕС давно минув, - Національна екологічна рада

"Строк придатності" Дніпровських ГЕС давно минув, - Національна екологічна рада

Національна екологічна рада України стривожена станом, в якому перебувають греблі Дніпровського каскаду, до якого входять 6 ГЕС - Київська (м. Вишгород),
Канівська (м. Канів), Кременчуцька (м. Світловодськ), Середньодніпровська (м. Кам'янське), Дніпровська (м. Запоріжжя), Каховська (м. Нова Каховка).

Свого часу у нашій країні, щоб вирішити водогосподарські проблеми, було прийнято рішення про дамбування річок і будівництво на них величезних водосховищ. У результаті будівництва гребель на річці Дніпро вийшов Каскад Дніпровських водосховищ. Вони мілководні, малопроточні та забруднюються надміру. Водосховища чимдалі все більше перетворюються на водний коктейль, що містить в собі всю таблицю Менделєєва.

- Водосховища - це бомба уповільненої дії. Адже дамбам доводиться стримувати гігантську силу води. І хоча ГЕС на каскаді будували з використанням на той період сучасних технологій, проте у кожної з них є свій термін придатності. І він уже давно минув, – стверджує доктор економічних наук Віталій Скоцик.

- Питання міцності всіх побудованих дамб на Дніпрі не тільки злободенне, а й життєво важливе для мільйонів людей, що живуть вздовж берегів річки. Рівень наслідків можливої надзвичайної ситуації не лише для регіону, але й для всієї України може бути катастрофічним - йдеться про відселення десятків тисяч людей і мільярдні збитки. Наприклад, у разі гіпотетичного прориву дамби Київського моря однозначно відбудеться руйнація Канівської, Кременчуцької й інших гребель каскаду, - додає він.

Який термін придатності ГЕС? 50 - 100 років? Києву 1500 років і сьогодні він виявився в заручниках тимчасової рукотворної бетонної споруди, від якої залежить подальша його доля.

У 1939 році був побудований Дніпрогес. Тоді це була найсучасніша в СРСР гідроелектростанція. Він став третім за потужністю у світі. Роки йдуть, а Дніпрогес повільно, але неминуче, втрачає міцність.

Багато разів учені зверталися з тривожними листами до уряду. Але лише в 1997 році було офіційно задокументовано появу тріщин у більше ніж двох десятках бетонних елементів. А раніше їх намагалися просто не помічати.

Після цього впродовж п'яти років виділялися кошти на реконструкцію, але їх вистачило не на укріплення самої ГЕС, а на обладнання машинних залів. На тому реконструкція у 2002 році і закінчилася.

А другий її етап так і не розпочався. Офіційний експлуатаційний ресурс дамби Дніпрогесу, згідно з вимогами стандартів технічного нагляду, було вичерпано у 2007 році.

Якщо катастрофа станеться, то за її наслідки не відповідатиме ніхто. У Дніпрогесу немає єдиного господаря, відповідальність лежить на кількох державних суб'єктах, між ними поділені обов’язки. А, як відомо, колективна відповідальність веде до повної безвідповідальності.

Сьогодні, замість капітальних ремонтних робіт, місцева влада обмежила в'їзд вантажного транспорту на греблю. Це добре в даній ситуації, але не вирішує самої проблеми.

Із Канівською ГЕС теж не все добре. Висновки свідчать про те, що спорудження Канівської ГЕС не відповідає міжнародним нормам гідрологічної безпеки. Тому більш детальна її перевірка виявила критичний стан греблі.

Канівська ГЕС була побудована у 1972 - 1975 роках. Її будували ударними темпами. Під час будівництва були використані експериментальні технології складу бетонів і включення золи - винесення ТЕЦ у гідротехнічний бетон, що, як з’ясувалося з часом, було фатальною помилкою.

Вода всі ці роки вимивала золу, на її місці утворилися порожнечі. Оцінити весь масштаб пошкоджень дуже важко, так як порожнини знаходяться всередині конструкцій. Інженери не виключають, що в аварійному стані знаходиться весь фронт греблі.

Сьогодні гребля стримує натиск 2,5 кубічних кілометрів води, що є гігантським навантаженням на ГЕС.

Учені Національної екологічної ради України підрахували, що прорив греблі Канівської ГЕС призведе до затоплення значної частини Черкаської області, утворення непрохідних боліт на цій території, а також - до збільшення тиску на греблю Кременчуцького водосховища й її прориву.

Тобто, дамби почнуть складатися і руйнуватися за принципом доміно - одна за іншою. Також небезпечний і викид на поверхню донних відкладень з акумульованими в них радіоактивними речовинами - стронцієм-90 і цезієм-137, що скупчилися на дні Канівського водосховища після Чорнобильської катастрофи.

Для того ж, щоб обстежити стан гребель Дніпровського каскаду наприкінці літа 2016 року Україну відвідала делегація інженерних військ США (USACE). Місія, з якою вони приїхали тоді до нашої країни, мала життєво важливе значення. Їхні дослідження вмістилися на 175 сторінках звіту.

За сухістю фраз стояв крик: «Терміново все кинути! І розпочати укріплення дамби! Інакше - катастрофа неминуча!». Крайній безпечний термін роботи дамб позначений у доповіді 2020 роком.

Якщо не будуть проведені терміново ремонтні роботи, то судноплавство по Дніпру буде зупинене, а ризик техногенних катастроф стане неконтрольованим і непередбачуваним. І це стосується об'єктів у Києві, Каневі, Кременчуці, Кам'янському, Запоріжжі, Новій Каховці, тобто вздовж усього Дніпровського каскаду, стан гребель і шлюзів було оцінено як критичний.

За матеріалами пресслужби Національної екологічної ради України

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#гес #греблія #дніпро #водосховища #екологія #катастрофа
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...