• Головна
  • Україна перетвориться в "чорнобиль"? Екологи благають уряд не чіпати радіоактивно забруднену Прип'ять
10:37, 30 липня 2020 р.
Надійне джерело

Україна перетвориться в "чорнобиль"? Екологи благають уряд не чіпати радіоактивно забруднену Прип'ять

Україна перетвориться в "чорнобиль"? Екологи благають уряд не чіпати радіоактивно забруднену Прип'ять

На річці Прип'ять починаються днопоглиблювальні роботи, не зважаючи на крики та благання екологів не чіпать природу в Зоні відчужання, адже наслідки будуть катастрофічні.

У Національній екологічній раді України кажуть, що витівки Міністерства інфраструктури призведуть до поширення радіації по всій акваторії Дніпра.

Й поки в міністерстві готуються до запуску туристичного маршруту водним транспортом Київ-Мозир-Київ, екологи доводять абсурдність їх дій.

Від вибуху реактора АЕС забруднена територія більше 200 тисяч км², в тому числі й річка Прип’ять та Київське водосховище. Там всюди радіоактивні речовини - ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90 та інші.

Фон послабився саме через те, що трав'яний покрив, а на річці Прип'ять донні відкладення закрили собою радіоактивні речовини.

Під час робіт піднімуть весь радіоактивний коктейль, що піде вниз за течією в Київське водосховище, а з нього далі по каскаду Дніпровських водосховищ, аж до Чорного моря.

У світі на даний момент немає очисних споруд, здатних очистити воду від радіоактивного забруднення. Так само дніпровська вода використовується для поливу сільгоспугідь. Поля опиняться під загрозою радіаційного забруднення. Вітри перенесуть верхній шар ґрунту на багато сотень кілометрів.

З локальної 30-кілометрової зони відчуження перетвориться уся країна в "Чорнобиль". До того ж, радіоактивно забруднені рослини, зерно ніхто не куплятиме. Єкспорт припиниться.

Природоохоронна громадськість вважає неприпустимим необдумані рішення чиновників які намагаються перетворити чорнобильську трагедію в розважальне шоу.

Скільки коштує "новий чорнобиль"?

З держбюджету виділяють 10 мільйонів для виконавця робіт - філії державної компанії «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) «Днопоглиблювальний флот».

Втім, безпосередньо отримувач коштів приватна фірма - ТОВ «СОБІ». Пише GreenPost.

Ще 16 грудня 2019 року філія державної компанії «Адміністрація морських портів України» «Днопоглиблювальний флот» завершила тендер на проведення днопоглиблювальних робіт річки.

У тендері зазначено: «Послуги з поточного ремонтного черпання судноплавних річкових внутрішніх водних шляхів загального користування на українській ділянці р. Прип’ять».

Втім, в тендері прописано, що буде піднято 100 тис. м3 грунту з дна річки Прип’ять, а де його складатимуть не вказано. Немає там й оцінки впливу на довкілля робіт з днопоглиблення.

До того ж, таких термінів, як «поточне ремонтне черпання» немає в законодавстві.

А от «днопоглиблення» в законодавстві про охорону природи передбачає оцінку впливу на довкілля відповідно до статті 96 Водного кодексу України.

Також відповідно до підпункту 10, пункту 3, статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»: «будівництво глибоководних суднових ходів, у тому числі у природних руслах річок, спеціальних каналів на суходолі та у мілководних морських акваторіях, придатних для проходження суден, а також каналів у протипаводкових цілях та гідротехнічних споруд» підлягають оцінці впливу на довкілля.

Плутатина з поняттями на руку чиновникам, які не питають екологів про наслідки.

Україна перетвориться в "чорнобиль"? Екологи благають уряд не чіпати радіоактивно забруднену Прип'ять, фото-1

Земснаряд АМПУ «Днопоглиблювальний флот»

Фахівець Національного екологічного центру України Георгій Веремійчик зазначає, що треба вивчити вмісту радіонуклідів донних відкладів річки Прип’ять, можливість  міграції радіонуклідів у воді вниз за течією.

Забруднення води

МАГАТЕ (міжнародне агенство по атомній енергії) у 2006 році видало ґрунтовний звіт «Радіологічні умови в басейні річки Дніпро», де зазначаються ділянки з високим рівнем радіоактивного забруднення:

- заплава річки Прип’ять у межах Чорнобильської зони відчуження;

- Чорнобильська зона відчуження (як в Білорусі, так і в Україні);

- заплава вгору за течією від Чорнобильської атомної електростанції, що зазнала найбільшого забруднення;

- забруднені відкладення в Київському водосховищі;

- райони з високим рівнем забруднення за межами Чорнобильської зони відчуження, особливо непроточні озера і ставки в Білорусі, Російській Федерації й Україні.

Транскордонний перенос радіонуклідів (в основному 90Sr) у річках басейну річки Дніпро з заплави річки Прип’ять в межах Чорнобильської зони відчуження триває.

Що каже законодавство?

Пригирлова ділянка української Прип'яті належить до Смарагдової мережі (Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, UA0000046).

Виконавчий директор Національного екологічного центру Віталій Шаравара вважає, що днопоглиблення річки вплине на популяції 66 рідкісних видів тварин та рослин, що там мешкають.

Що кажуть в Адміністрації морських портів України?

Заступник голови АМПУ з розвитку портової інфраструктури Дмитро Роменський погоджується, що питання вивчення вмісту радіонуклідів донних відкладень річки Прип'ять тощо належать до сфери радіаційно-екологічного моніторингу і знаходяться поза компетенцією ДП «АМПУ».

Він вважає, що скарга Національного екологічного центру щодо недотримання конвенцій "не відповідає дійсності, оскільки положення вказаних міжнародних актів не регулюють діяльність, пов'язану з проведенням ремонтного черпання суднового ходу української ділянки р. Прип'ять"

Боротьба з бюрократією

Екологи написали лист секретарю РНБО Олексію Данілову, той відправив лист Адміністрації.

А от Державне агентство з управління зоною відчуження відмовило «Собі» у дозволі на проведення робіт. Копію відповіді надала еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська.

«Відповідно до рішення Комісії з питань провадження окремих видів діяльності на території зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення та контролю за їх дотриманням, товариству з обмеженою відповідальністю «СОБІ» відмовлено у видачі спеціального дозволу», - ідеться у відповіді ДАЗВ.

Як повідомляло видання 05366, якість води та які підприємства забруднюють річки України можна перевірити за допомогою інтерактивної карти.

Україна перетвориться в "чорнобиль"? Екологи благають уряд не чіпати радіоактивно забруднену Прип'ять, фото-2
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#екологія #припять #днопоглиблення #екологічна_катастрофа #дніпро #радіонукліди
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...