• Головна
  • Роботи замінять людей: що буде з ринком праці в світі
16:40, 21 вересня 2020 р.
Надійне джерело

Роботи замінять людей: що буде з ринком праці в світі

Роботи замінять людей: що буде з ринком праці в світі

Ми писали, як друга хвиля захворюваності на COVID-19 вплине на український бізнес.

В Україні ситуація на ринку праці погіршилася упродовж періоду карантину, зросла кількість безробітних.

За даними ДСЗ статус безробітного у січні червні 2020 року отримали 829,4 тис. осіб, з них 324,1 тис. осіб отримало цей статус з 12.03.2020 до 30.06.2020.

З червня чисельність безробітних почала скорочуватись, однак ситуація на ринку праці залишиться складною, принаймні до кінця 2020 року. Безробіття буде тривалим у зв’язку із значним падінням економіки та суттєвими структурними змінами.

Рівень безробіття по року буде 9,6% (порівняно з 9,4% у попередньому опитуванні). У 2021 році безробіття поступове знижуватиметься до 9,2%, але вийде на допандемічний рівень 8,2% воно лише у 2024 році.

Втім, проблеми з роботою будуть не лише в українців. Увесь світ відчує на собі проблеми із заробітками.

Міжнародна організація праці прогнозує втрату 305 млн робочих місць з повною ставкою, про це пише Мінфін. Це приблизно 1,6 млрд людей або половина робочих усієї планети. Все через карантинні обмеження та тяжкі наслідки пандемії для економіки.

Роботи замінять людей: що буде з ринком праці в світі, фото-1
Роботи замінять людей: що буде з ринком праці в світі, фото-2

Безробіття в Україні в 2019 році

Економісти вже давно прогнозували безробіття мільйонів через цифровізацію та роботизацію підприємств.

Ще в 2017 році вчені з Оксфордського університету, прогнозували роботизацію. Вони писали, що протягом 15-20 років до 50% робочих місць замінять роботи.

Для країн, що розвиваються це взагалі катастрофа, адже робочій силі не буде де заробляти, вони не платитимуть податки, не переказуватимуть валюту.

З іншого боку, економісти кажуть, що автоматизація вбереже виживше людство від майбутніх пандемій.

Найбільші ризики мають працівники виробництв, підприємств збуту, й ті, що особисто взаємодіють з клієнтами. Так вважає Йоханнес Моеніус , директор Інституту просторового економічного аналізу Університету Редлендса (Каліфорнія, США).

Хоча цифровізацію прогнозували давно, а пандемія лише прискорить ці явища.

До 2035 року буде автоматизовано 86% робочих місць в ресторанах, 76% - в роздрібній торгівлі і 59% - у сфері відпочинку і розваг.

Наприклад, в магазинах Amazon Go комп'ютери автоматично зчитують покупки клієнтів у програмі Just Walk Out. 

Також будуть роботи-баристи та каси самообслуговування. А от ord закупить роботів Agility Robotics, що будуть завантажувати самохідні автофургони доставки.

“Якщо врахувати, що близько 50 мільйонів робочих місць в основних галузях промисловості можуть бути автоматизовані, і заощаджена заробітна плата понад 1,5 трильйона доларів на рік, стимули для автоматизації величезні", – говорить Йоханнес Моеніус.

Нові робочі місця теж з'являтимуться. Потрібні будуть завжди медики, поліцейські, програмісти, пожежні тощо.

Уряди багатьох країн введуть безумовний базовий дохід (ББД). Таку допомогу вже практикують багато країн світу - Фінляндія, Швейцарія, Італія, США, Іран, Австрія.

Робота вдома онлайн стане більш звичною. Зараз уже 56% компаній в усьому світі працюють віддалено.

“ Спад в економіці прискорить зростання нестандартної, неміцної зайнятості. Стане більше зайнятих неповний робочий час, які працюють за сумісництвом, робітників-фрілансерів. Це призведе до створення більш гнучких систем соціальних гарантій, які будуть переміщатися разом з працівником. Розшириться і визначення роботодавця", – пояснює Лаура д'Андреа Тайсон.

Наразі заробітчани ще більш затребувані в ЄС поки проходитиме цифровізація та роботизація.

Не зважаючи на рекордні показники по безробіттю в Європі. Так, з початку пандемії коронавірусу 42 млн європейців втратили регулярні доходи, вони подали заявки на альтернативне або короткострокове працевлаштування.

Єврокомісія прогнозує приріст безробіття в єврозоні з 6,2% до 9% працездатного населення.

Втім, й менше виїжджатиме після карантину людей до Європи.

19 травня ЄС затвердив програму SURE, що передбачає виплату країнам-членам до 100 млрд євро кредитів.

Розробляли аби робітників не звільняли, а платили їм гроші з цих кредитів. Втім, програма діятиме до 31 грудня 2022 року.

Країни Європи вже повідкривали держпрограми для підтримки зайнятості.
У Румунії дають грант у розмірі 40 тис. євро для того, щоб відкрити свій бізнес.

За словами віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Вадима Пристайка, лише Фінляндія потребує 12-15 тис. українських трудових мігрантів для сільськогосподарських робіт.

Чекають наших заробітчан й в Австрії, Німеччині, Італії, Польщі. Але з огляду на ускладення ситуації із захворюваністю, виїхати важко.

Громадяни кажуть, що для в'їзду відбувають двотижневий каратнин у спеціально відведених зонах для іммігрантів. А ті, хто залишилися на карантин за кордоном, вже не поспішають повертатися, бо ризикують втратити своє робоче місце назавжди.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#уряд #економіка #праця #закони #єс #безробіття
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...