• Головна
  • Наркотичні речовини, пестициди, хімікати: що у водах Дніпра, Дона, Дністра виявив скринінг
13:36, 12 березня 2021 р.

Наркотичні речовини, пестициди, хімікати: що у водах Дніпра, Дона, Дністра виявив скринінг

Наркотичні речовини, пестициди, хімікати: що у водах Дніпра, Дона, Дністра виявив скринінг

Скринінг води в річках на вміст забруднюючих речовин провели в європейській лабораторії, пише Укрінформ.

Воду брали в Доні, Дністрі, Дніпрі. Про це розповів голова Державного агентства водних ресурсів України Валентин Шліхта.

Він у лютому представив публічний звіт про діяльність агенства у 2020 році.

Скринінг допомогає виявити понад 65 тис. різноманітних сполук у воді. В українських річках виявили крім інших забруднюючих речовин пестициди, промислові хімікати, стимулятори і наркотичні препарати та важкі метали – перевищення концентрацій міді і цинку.

Тепер в агенстві мають визначити специфічні показники для кожного річкового басейну, які моніторитимуть.

Результати скринінгу

Проби поверхневої води

У зразках поверхневих вод було виявлено три з чотирьох металів з числа пріоритетних речовин ВРД (EQSD; ЄС, 2013).

Кадмій перевищив свій AA-EQS 0,15 мкг/л в семи пунктах, при цьому найвища концентрація 2,66 мкг/л виявлена в річці Дніпро, (No5) нижче м.Запоріжжя.

Нікель перевищив свій AA-EQS 4,0 мкг/л лише у пункті пробовідбору 26 на річці Рось біля Білої Церкви, що є впливом стічних вод ТОВ «Білоцерків вода» (6,14 мкг/л).

Ртуть не перевищувала свій MAC-EQS 0,07 мкг/л на жодному пункті пробовідбору, лише в одному пункті пробовідбору 16 на річці Тетерів, нижче Житомира, було зареєстровано її наявність (0,04 мкг/л).

Профіль концентрацій інших металів не з ВРД (Zn, Cu, Cr) та миш’яку представлений. Оцінка негативного впливу на довкілля таких речовин була здійснена шляхом порівняння показників їх концентрацій з екологічними стандартами якості (EQS), встановленими діючим законодавством Словаччини (національні забруднюючі речовини, специфічні для річкового басейну)

Миш’як: рівень концентрацій в розчині, виявлений в пробах води, не перевищував EQS Словаччини (24 мкг/л), найвищий рівень концентрації був визначений у пункті пробовідбору 27 (річка Ірпінь, 28 км, Гостомель, вплив річки Буча; 10,60 мкг/л).

Цинк: Концентрації в розчині в 16 пробах води були вище показника EQS Словаччини (9,6 мкг/л); найбільше перевищення було визначено в пункті пробовідбору 8(річка Рось, Корсунь-Шевченківський; 61,7 мкг/л) та в пункті пробовідбору 7(річка Інгулець, Кривий Ріг; нижче місця притоку річки Саксагань; 38,4 мкг/л).

Мідь: Концентрації в розчині в 11 пробах води були вище показника EQS Словаччини (1,6 мкг/л); найбільше перебільшення було виявлено в пункті пробовідбору 5 (річка Дніпро, нижче міста Запоріжжя; 9,39 мкг/л) та в пункті пробовідбору 7(річка Інгулець, Кривий Ріг, нижче місця притоку річки Саксагань; 6,06мкг/л).

Хром: Жодний з рівнів концентрації в розчині не перевищував показник EQS Словаччини (9,0 мкг/л); найвищий рівень концентрації був виявлений в пункті пробовідбору 12 (річка Десна, нижче міста Чернігів; 3.89 мкг/л).

Проби поверхневих вод

Вибірки поверхневої води аналізувались методом масштабного цільового LC-HR-MS скринінгу, який дозволяє виконувати скринінг 2232 еталонних сполук з різних груп, таких як фармацевтичні речовини, пестициди, біоциди, продукти особистого догляду та гігієни, промислові забруднюючі речовини, адиктогенні препарати, інгібітори горіння, тощо.

Сполуки, виявлені щонайменше в одній пробі, вказані в ДодаткуIII; ті що перевищують свої показники ПБК або EQS, виділені червоним кольором. Усі результати можна побачити в Додаткових матеріалах SM_Широкомасштабного цільового скринінгу річкової води та біоти.

Загалом, було виявлено 161 сполуку принаймні в одній пробі поверхневої води. Складено перелік з 19 потенційних забруднюючих речовин, специфічних для річкового басейну. Більшість позицій переліку складали пестициди та фармацевтичні речовини, включали один продукт особистого догляду (галаксолідон).

Надзвичайно завищені рівні ПБК_fw спостерігались щодо:

  • тербутилазіна (гербицид),
  • нікосульфрона (гербіцид),
  • фіпроніла (інсектицид),
  • карбендазіма (фунгіцид).

Сполуки, визначені з найвищим показником FoA, належать до групи фармацевтичних речовин: карбамазепін (антидепрессант; FoA 63%), лопінавір (антиретровірусний препарат; FoA 56%), флуконазол (антифунгіцидний загальний препарат; FoA 30%), та діклофенак (протизапальний препарат; FoA 26%).

Тут цікаво відмітити, що лопінавір (а також атазанавір) був запропонований як лікувальний препарат від COVID-19. Ефавіренц також є ретровірусним медичним препаратом, який спочатку застосовувався для лікування та попередження ВІЧ/СНІД.

Такі речовини у більшості випадків належали до групи пестицидів та фармацевтичних речовин. У такому випадку може бути цікавим, що антиретровірусний препарат лопінавір, широко присутній в пробах, був запропонований як лікувальний засіб проти COVID-19. Bисокі концентрації деяких пестицидів в пунктах пробовідбору 26, 8 та 2 представляють серйозну екологічну загрозу.

У пробах біоти (риби та органіки) були виявлені лише шість з 2232 проаналізованих на сполуки. 4-форміл-антипірин, метаболіт, що широко використовується в амінопиріні з анальгетичними та протизапальними властивостями, був виявлений в усіх п’яти пробах риби з концентраціями вище їх порогового значення токсичності його наявність слід додатково контролювати.

Головні проблеми суббасейну Дніпра:

  • забруднення органічними речовинами, як результат недостатньої очистки стічних вод або ж її відсутності;
  • забруднення біогенними елементами (зокрема азотом і фосфором);
  • забруднення небезпечними речовинами; гідроморфологічні зміни (спрямлення та зарегулювання русел річок).

Крім цих головних проблем, до переліку слід включити забруднення побутовими відходами (зокрема пластику) та зміни клімату (з паводками та посухами).

Враховуючи, що Дніпро є однією з найбільших річок Європи, територія його басейну характеризується найскладнішими гідрогеологічними умовами. В середньому по суббасейну використовується близько 10,9 % підземних вод від прогнозних. Рівень забруднення органічними речовинами розподіляється між точковим і дифузним у співвідношенні 34% і 66%, відповідно. Вплив точкових джерел майже повністю визначається житлово-комунальним господарством, частка промисловості становить 0,3%. У суббасейні нижнього Дніпра проживають переважно містяни – 84%.

У межах суббасейну розташоване друге за величиною у басейні Дніпра місто Дніпро, населення якого сягає майже 1 млн. чол., та ще 6 великих міст - це Херсон, Запоріжжя, Кривий Ріг, Кам’янське, Павлоград. Разом вони формують 75% органічного навантаження на поверхневі води. Найбільшого навантаження зазнають р. Самара та Каховське водосховище.

Майже у 5 разів менше порівняно з ними – річки Інгулець, Мокра Московка, Дніпро нижче Херсона. Щорічне навантаження азотом сягає понад 9360 т. Це єдиний у басейні Дніпра суббасейн, у якому роль точкового забруднення азотом переважає частку дифузного, відповідно, 52% і 48%.

Іншою характерною особливістю суббасейну нижнього Дніпра є те, що дифузне надходження сполук азоту більшою мірою визначається сільським населенням. Цей факт пояснюється маловодністю річок суббасейну. Позитивний баланс азоту у ґрунтах сільськогосподарських угідь створює потенційну небезпеку забруднення вод від сільськогосподарських джерел. Найбільша небезпека дифузного забруднення вод пов’язана з іригацією, що проводиться переважно у Херсонській, Запорізькій, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

Також води нижнього Дніпра зазнають значного навантаження важкими металами. Два підприємства (КП "Днiпроводоканал" ДМР, КВП КМР "Мiськводоканал", м. Кам’янське) сумарно за рік відводять 2420 кг сполук нікелю, 109 кг кадмію та 71 кг плюмбуму, які входять до списку пріоритетних речовин. Серед інших металів, у великій кількості надходять манган, хром та купрум. Про систематичне забруднення водосховищ нижнього Дніпра важкими металами свідчить їхнє накопичення у донних відкладах.

Підприємства зобов'яжуть моніторити обсяги забруднень і звітувати, - законопроект

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дніпро #вода #забруднення #кременчук #скринінг #європа
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...