«Хто верта на щитi – той не вмира», - поет і патріот Сергій Петренко (1955 – 2013)

Сергiй Миколайович Петренко (7.11.1955 – 14.10.2013) – україномовний поет. Член Кременчуцької cпiлки лiтераторiв «Славутич», заступник голови ТСЛ «Дiалог» м. Комсомольска, керівник Кременчуцького клубу поетичного слова «Цвiт калини», входив до складу Нацiональноi Спiлки журналiстiв України. Був ройовим Полтавського Крайового Козацького Товариства, активiстом Товариства Української Мови та Просвiти. 
Вiдомий у Кременчуцi колекцiонер старовини, краезнавець, власник унiкальної мiсцевої мiнералогичної колекцii фiгурних каменiв «Дивовижний свiт природи». 
Його поетичнi, лiтературнi та публiцистичнi твори можна бачити на сторiнках майже всiх місцевих перiодичних видань. Друкували роботи С.М.Петренка на шпальтах як обласних так i інших регіональних видань України.
В його творчому доробку є важливий пласт громадянської лiрики, не позбавленої сатири, сарказму i критики на наше розхристане сьогодення. Тому, мабуть саме з цiєї причини поет роками не мiг знайти спонсорської пiдтримки для видання своїх книг, вiн зробив багато звернень до керівництва майже всiх промислових гiгантiв Кременчука, бiзнес структур, вiддiлiв культури мiсцевої та обласної адміністрацій. 
Популярність Петренка досягла меж Роcії, Латвії, Грузiї, країн Західної Європи. Сергій Миколайович знайомиться з українською діаспорою в Америцi, Австралii, Канадi. Саме зусиллями української спільноти Iталiї в 2007 р., нарештi, дуже мiзерним накладом – всього 135 примірників, побачила світ книга «Перлини душi». 
За безмірну силу духу, дар поетичного слова, проведену гіганську роботу і підтримку Сергій Миколайович ніс в душі велику вдячність відомій поетесі-інваліду, нині вже покійної «Буковинскій мадонні» - Анні Дущак. З особливою повагою ставився до Любові Ількової, яка в свій час, як багато українських жінок, зробила нелегкий вибір і працювала за межами України. Кременчуцький поет присвятив їй цілий цикл ліричних віршів «Лелеченьці». Деяки з них вже стали пісенними хітами.
Сергій Петренко мав багато цікавих захоплень. Його називали археологом-любителем, краєзнавцем, навіть істориком і мінерологом. Унікальними знахідками Петренка поповнено експонати Кременчуцького краєзнавчого музею. Півкілограмовий бурштин (янтарь –авт.) місцевого походження став прикрасою одного з залів. Вражає і унікально-рідкісна колекція фігурних каменів.
Найбільше задоволення і насолоду приносила Сергію Миколаевичу співпраця з творчими людьми, композиторами. Кожна нова пісня для нього була справжнім святом. Пісні на слова Сергія Петренка ввійшли до піcенних збірок Анатолія Мірошниченка зі Світловодська, Ярослава Злонкевича з Тернопільщини. Наш відомий хормейстер, учитель музики і композитор Анатолій Мізюн створив романс «Дивні очі» - це була остання «лебедина піcня» нашого вiдомого земляка. 
З талановитим виконавцем i композитором Леонiдом Крисою у Сергія була справжня дружба. Перша їх спільна робота - пісня «Купалися лелеченьки». Виконуючи цю пісню, Леонід Олександрович здобув гран-прі на Першому обласному фестивалі-конкурсі композиторів пісенного жанру «Журавлиний ключ-2006» (м. Полтава). Їх пісні «Сповідь», та крилата «Лелеченьки» в 2007-2008 роках звучали в ефірі Українського Національного радіо. 
Знайомство з яскравою співачкою і композитором Світланою Каширскою, з його рідного Добропілля, що на Донбасі, принесло декілька нових пісень, які теж допомогли здобути не одну перемогу в пісенних конкурсах України. Їй Сергій Петренко теж присвятив ряд ліричних шедеврів. 
Згодом і інші вірші стали пісенними творами, музику до яких написав Борис Бабілуа. Завдячуючи близькому знайомству з цим талановитим композитором і виконавцем приніс Петренко і його другові багато радісних творчих вражень. Їх музична скарбничка поповнилась більш ніж десятком різнобарвних творів. Досить згадати козацький марш «На Покрову», баладу «Шиловичі», реквіем «Буковинській мадонні», «Батьківський поріг»…
Дружня творча співпраця з самобутньою талановитою поетесою Тетяною Потрясовою, окрім билинної протяжливої «Ой, тумане, тумане…», приносить все нові і нові пісні.
Взагалі 2010 рік став для Сергія Миколайовича особливим. 7 листопада його численні друзі, родина Бабілуа - засновники і керівники арт-клубу "Етнолайф" , провели в ДК ім. Котлова творчий вечір, присвячений 55-річчю з дня народження поета, зробивши поетові справжній подарунок і порадувавши святом, на якому були присутні представники творчої інтелігенції з різних міст України. 
Твори Сергiя Петренка друкувалися в альманахах СЛ «Славутич», в лiричнiй збiрцi «Струни серця», в книзi споминiв Бiблiотечної системы «Мій родовід». 
Сергiй Миколайович дуже цiнував свiй книжковий первiсток – «Цвiт калини», що був надрукований ще в 2003 роцi у Комсомольскому видавницьтвi «Горiшнi плавнi» при ТСЛ «Дiалог».
Петренко мав дипломи за участь в щорiчних лiтературних конкурсах «Золота осiнь», був нагороджений грамотами за спiвпрацю з ЦБС.
В 2008 роцi призерка першого Мiжнародного фестiвалю козацької, народної, сучасної пісні та кiно «Куяльник-2008» Юлiя Зеленiна стала лауреаткою, за виконання пiснi на слова Сергiя Петренко. За станом здоров'я, Сергiй Миколайович не змiг особисто бути присутнім на важливому заходi.
Того ж, 2008 року, поет став переможцем лiтературного конкурсу у номiнацiї «поезiя», організованого Нацiональною Спiлкою Журналістів України в Кременчуцi.

Сергій був незвичайно талановитою людиною, але не отримав і сотої частки заслуженого визнання. Петренко був людиною, беззавітно відданим поезії, він безмірно любив Україну, писав талановито і був бідний, як церковна миша. Після того, як стався інсульт, Сергій Миколайович не міг бiльше творити. Він дуже переживав i сумував. Не маючи постійного житла, даху над головою, щоб нікому не докучати і не бути тягарем друзям, поет наклав на себе руки 14 жовтня 2013, на свято Покрови. 

Похований С.М. Петренко у селі Червона Знам'янка, Кременчуцького району.

І як сильно звучать сьогодні слова поета, присвячені Дню Незалежності України, написані ним 23 серпня 2010 року: 

ХТО ВЕРТА НА ЩИТI – НЕ ВМИРА

Закликаю на бiй за Вкраїну
Душi всiх, хто полiг у бою,
Бо нiхто з Вас тодi не загинув,
Захищаючи землю свою.

Ви навiк здобули собi славу,
Розбиваючи рабське ярмо,
I героями стали по-праву,
Ми в серцях Вашу честь несемо!

Закликаю на бiй побратимiв,
Настае вирiшальна пора,
Духом сильнi ряди незборимi:
Хто верта на щитi – не вмира!

Тож, в єдину шикуймося лаву,
Хай в нащадках живе наша кров!
Українська прадавня держава
Розквiтатиме волею знов!

Краще славною смертю вмирати
За свободу в нерiвнiм бою, 
Нiж безглуздо поволi чекати, 
Доки витравлять душу твою!

Сергій Петренко

10583977_821570871200056_7431860905374392510_n

Анна Дущак (1959 — 2010)

1924373_821571604533316_3951464094155697873_n

Леонід Криса

10409337_821572234533253_7482953747807384156_n

Тетяна Потрясова

1510778_821572504533226_4609202893750207717_n

Борис Бабілуа

10544775_821575127866297_5760448270431713489_n

Обкладинка книги віршів Сергія Петренко

10616666_821576131199530_8049586621454960614_n

"Три ведмеді" з колекції Сергія Петренко

Мінерал з колекції Сергія Петренко

Люсьєна Бабілуа

Сергій Петренко поезія поет вірши
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
139 просмотров в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
7 лет потребовалось кременчугским и полтавским правоохранителям, чтобы установить личность женщины, найденной мёртвой на одной из улиц Полтавы. Тело было найдено 6 июля 2012 года на обочине дороги по улице Зеньковской в Полтаве. С тех пор правоохранители пытались установить личность погибшей и найти её родных. При себе у женщины были две фотографии, но и они тоже не помогли быстро найти изображённых на них людей. Странно, что за все эти годы никто из гражд...
Происшествия
18 февраля в селе Осняги Гадячского района на железнодорожном перегоне «Гадяч – Венеславовка» под колёса пригородного поезда №961 Гадяч – Лохвица попала 34-летняя местная жительница. С места происшествия пострадавшая была госпитализирована в Гадячскую центральную районную больницу с диагнозом – травматическая ампутация левой ступни и нижней трети голени. Состояние здоровья женщины тяжёлое. Обстоятельства этого несчастного случая расследуются.
Общество
Сегодня утром произошёл момент перигея – наибольшего приближения Луны к Земле. В 2019 году 13 раз Луна будет приближаться к нашей планете на минимальное расстояние, однако сейчас она приблизилась к нам на самое короткое расстояние – 356 761 км. Это расстояние в 2019 году колеблется от 356 761 до 370 258 км. Сегодняшний перигей особенный ещё и тем, что он почти совпал с полнолунием, которое произошло сегодня ночью. Таким образом, в эти дни мы имеем возможно...
Власть
Одним из нововведений пенсионной реформы, которая начала «работать» в Украине с 1 октября 2017 года, стало внедрение автоматической индексации пенсий. Законом запланировано ежегодное повышение пенсий с 1 марта, оно не зависит от решений Кабинета министров и парламента. Формула масштабного повышения пенсий, которое начнется 1 марта, предусмотрена законом и учитывает уровень инфляции, а также темп роста средней зарплаты. Для расчёта берется пенсия, рассчитан...
Власть
"Ваш ребенок сильно кашляет! Подержите его дома, потому что он всех здесь позаражает", - эта фраза хорошо знакома многим родителям. Иногда ребенка действительно нужно оставить дома, но в некоторых случаях эти меры излишни. Об этом на своей страничке в ФБ сообщает и.о. министра здравоохранения Уляна Супрун. Так является ли кашель и насморк причинами, чтобы оставлять ребёнка дома? По рекомендациям Американской Академии Педиатрии, насморк или кашель, который...
Общество
Физиология человеческой кожи устроена таким образом, что с каждым годом эластичность и обменные процессы покровов утрачивают свою силу. Процесс старения неизбежен, но современная хирургия делает все возможное, чтобы замедлить старение и устранить видимые дефекты внешности.  Такая процедура как подтяжка век в современном мире уже активно пользуется спросом, и ничего плохого в этом нет, ведь омолаживающий эффект достигается качественно и быстро. Пластика век...
Власть
Коалиция «Прозорі ради» исследовала доступность публичной информации для граждан. Проекты решения городского совета должны быть опубликованы органами местного самоуправления в установленные законом сроки. Среди проанализированных горсоветов Полтавский, Кременчугский, Миргородский, а также Полтавский областной совет. Проект решения совета – это документ, регулирующий будущие изменения в жизни города. «Согласно Закону Украины «О доступе к публичной информаци...
Происшествия
Сегодня в Кременчуге по улице Набережной, в районе дома №63, произошло ДТП – столкнулись автомобили «Лада» и Toyota Rav-4. Как сообщает патрульная полиция, виновником столкновения является водитель Лады, который, выезжая из автостоянки, не придерживался безопасной дистанции и допустил столкновение с внедорожником. В результате столкновения люди не пострадали. Машины получили механические повреждения. Водители решили не обращаться за помощью к патрульной по...
Власть
Пенсионеры получат помощь от государства для оплаты коммунальных платежей за февраль 2019 года в марте вместе с пенсией. Все остальные субсидианты смогут получить субсидию с 12 марта в ближайшем отделении Сбербанка по предъявлению паспорта и идентификационного кода. Обязательный платеж отменяется. Домохозяйства получат субсидию наличными и должны будут самостоятельно рассчитаться за потребленный газ, тепло, воду и электроэнергию. Средства же, которые остан...