«Хто верта на щитi – той не вмира», - поет і патріот Сергій Петренко (1955 – 2013)

Сергiй Миколайович Петренко (7.11.1955 – 14.10.2013) – україномовний поет. Член Кременчуцької cпiлки лiтераторiв «Славутич», заступник голови ТСЛ «Дiалог» м. Комсомольска, керівник Кременчуцького клубу поетичного слова «Цвiт калини», входив до складу Нацiональноi Спiлки журналiстiв України. Був ройовим Полтавського Крайового Козацького Товариства, активiстом Товариства Української Мови та Просвiти. 
Вiдомий у Кременчуцi колекцiонер старовини, краезнавець, власник унiкальної мiсцевої мiнералогичної колекцii фiгурних каменiв «Дивовижний свiт природи». 
Його поетичнi, лiтературнi та публiцистичнi твори можна бачити на сторiнках майже всiх місцевих перiодичних видань. Друкували роботи С.М.Петренка на шпальтах як обласних так i інших регіональних видань України.
В його творчому доробку є важливий пласт громадянської лiрики, не позбавленої сатири, сарказму i критики на наше розхристане сьогодення. Тому, мабуть саме з цiєї причини поет роками не мiг знайти спонсорської пiдтримки для видання своїх книг, вiн зробив багато звернень до керівництва майже всiх промислових гiгантiв Кременчука, бiзнес структур, вiддiлiв культури мiсцевої та обласної адміністрацій. 
Популярність Петренка досягла меж Роcії, Латвії, Грузiї, країн Західної Європи. Сергій Миколайович знайомиться з українською діаспорою в Америцi, Австралii, Канадi. Саме зусиллями української спільноти Iталiї в 2007 р., нарештi, дуже мiзерним накладом – всього 135 примірників, побачила світ книга «Перлини душi». 
За безмірну силу духу, дар поетичного слова, проведену гіганську роботу і підтримку Сергій Миколайович ніс в душі велику вдячність відомій поетесі-інваліду, нині вже покійної «Буковинскій мадонні» - Анні Дущак. З особливою повагою ставився до Любові Ількової, яка в свій час, як багато українських жінок, зробила нелегкий вибір і працювала за межами України. Кременчуцький поет присвятив їй цілий цикл ліричних віршів «Лелеченьці». Деяки з них вже стали пісенними хітами.
Сергій Петренко мав багато цікавих захоплень. Його називали археологом-любителем, краєзнавцем, навіть істориком і мінерологом. Унікальними знахідками Петренка поповнено експонати Кременчуцького краєзнавчого музею. Півкілограмовий бурштин (янтарь –авт.) місцевого походження став прикрасою одного з залів. Вражає і унікально-рідкісна колекція фігурних каменів.
Найбільше задоволення і насолоду приносила Сергію Миколаевичу співпраця з творчими людьми, композиторами. Кожна нова пісня для нього була справжнім святом. Пісні на слова Сергія Петренка ввійшли до піcенних збірок Анатолія Мірошниченка зі Світловодська, Ярослава Злонкевича з Тернопільщини. Наш відомий хормейстер, учитель музики і композитор Анатолій Мізюн створив романс «Дивні очі» - це була остання «лебедина піcня» нашого вiдомого земляка. 
З талановитим виконавцем i композитором Леонiдом Крисою у Сергія була справжня дружба. Перша їх спільна робота - пісня «Купалися лелеченьки». Виконуючи цю пісню, Леонід Олександрович здобув гран-прі на Першому обласному фестивалі-конкурсі композиторів пісенного жанру «Журавлиний ключ-2006» (м. Полтава). Їх пісні «Сповідь», та крилата «Лелеченьки» в 2007-2008 роках звучали в ефірі Українського Національного радіо. 
Знайомство з яскравою співачкою і композитором Світланою Каширскою, з його рідного Добропілля, що на Донбасі, принесло декілька нових пісень, які теж допомогли здобути не одну перемогу в пісенних конкурсах України. Їй Сергій Петренко теж присвятив ряд ліричних шедеврів. 
Згодом і інші вірші стали пісенними творами, музику до яких написав Борис Бабілуа. Завдячуючи близькому знайомству з цим талановитим композитором і виконавцем приніс Петренко і його другові багато радісних творчих вражень. Їх музична скарбничка поповнилась більш ніж десятком різнобарвних творів. Досить згадати козацький марш «На Покрову», баладу «Шиловичі», реквіем «Буковинській мадонні», «Батьківський поріг»…
Дружня творча співпраця з самобутньою талановитою поетесою Тетяною Потрясовою, окрім билинної протяжливої «Ой, тумане, тумане…», приносить все нові і нові пісні.
Взагалі 2010 рік став для Сергія Миколайовича особливим. 7 листопада його численні друзі, родина Бабілуа - засновники і керівники арт-клубу "Етнолайф" , провели в ДК ім. Котлова творчий вечір, присвячений 55-річчю з дня народження поета, зробивши поетові справжній подарунок і порадувавши святом, на якому були присутні представники творчої інтелігенції з різних міст України. 
Твори Сергiя Петренка друкувалися в альманахах СЛ «Славутич», в лiричнiй збiрцi «Струни серця», в книзi споминiв Бiблiотечної системы «Мій родовід». 
Сергiй Миколайович дуже цiнував свiй книжковий первiсток – «Цвiт калини», що був надрукований ще в 2003 роцi у Комсомольскому видавницьтвi «Горiшнi плавнi» при ТСЛ «Дiалог».
Петренко мав дипломи за участь в щорiчних лiтературних конкурсах «Золота осiнь», був нагороджений грамотами за спiвпрацю з ЦБС.
В 2008 роцi призерка першого Мiжнародного фестiвалю козацької, народної, сучасної пісні та кiно «Куяльник-2008» Юлiя Зеленiна стала лауреаткою, за виконання пiснi на слова Сергiя Петренко. За станом здоров'я, Сергiй Миколайович не змiг особисто бути присутнім на важливому заходi.
Того ж, 2008 року, поет став переможцем лiтературного конкурсу у номiнацiї «поезiя», організованого Нацiональною Спiлкою Журналістів України в Кременчуцi.

Сергій був незвичайно талановитою людиною, але не отримав і сотої частки заслуженого визнання. Петренко був людиною, беззавітно відданим поезії, він безмірно любив Україну, писав талановито і був бідний, як церковна миша. Після того, як стався інсульт, Сергій Миколайович не міг бiльше творити. Він дуже переживав i сумував. Не маючи постійного житла, даху над головою, щоб нікому не докучати і не бути тягарем друзям, поет наклав на себе руки 14 жовтня 2013, на свято Покрови. 

Похований С.М. Петренко у селі Червона Знам'янка, Кременчуцького району.

І як сильно звучать сьогодні слова поета, присвячені Дню Незалежності України, написані ним 23 серпня 2010 року: 

ХТО ВЕРТА НА ЩИТI – НЕ ВМИРА

Закликаю на бiй за Вкраїну
Душi всiх, хто полiг у бою,
Бо нiхто з Вас тодi не загинув,
Захищаючи землю свою.

Ви навiк здобули собi славу,
Розбиваючи рабське ярмо,
I героями стали по-праву,
Ми в серцях Вашу честь несемо!

Закликаю на бiй побратимiв,
Настае вирiшальна пора,
Духом сильнi ряди незборимi:
Хто верта на щитi – не вмира!

Тож, в єдину шикуймося лаву,
Хай в нащадках живе наша кров!
Українська прадавня держава
Розквiтатиме волею знов!

Краще славною смертю вмирати
За свободу в нерiвнiм бою, 
Нiж безглуздо поволi чекати, 
Доки витравлять душу твою!

Сергій Петренко

10583977_821570871200056_7431860905374392510_n

Анна Дущак (1959 — 2010)

1924373_821571604533316_3951464094155697873_n

Леонід Криса

10409337_821572234533253_7482953747807384156_n

Тетяна Потрясова

1510778_821572504533226_4609202893750207717_n

Борис Бабілуа

10544775_821575127866297_5760448270431713489_n

Обкладинка книги віршів Сергія Петренко

10616666_821576131199530_8049586621454960614_n

"Три ведмеді" з колекції Сергія Петренко

Мінерал з колекції Сергія Петренко

Люсьєна Бабілуа

Сергій Петренко поезія поет вірши
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
160 просмотров в апреле
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Потяги для медиків
В Україні медиків безкоштовно будуть возити на роботу потягами. Таку програму вирішила запустити «Укрзалізниця», передає прес-служба компанії на своїй сторінці в соцмережі Facebook.   Як зазначається, усі витрати з організації перевезень компанія бере на себе. Проїзд для медиків буде безкоштовним.   «Попередній перелік маршрутів та кількість місць, необхідних для перевезення, були розраховані на основі даних від місцевих органів влади», - йдеться у повідо...
Общество
Як повідомила директор міської галереї Оксана Бойко, учора на 85-му році життя відійшов у вічність кременчуцький художник Анісімов Микола Тихонович. Пан Микола народився 7 січня 1935 року, працював головним художником Кременчука, очолював художню раду. 23 лютого 2016 року пана Миколу було нагороджено званням Заслуженого художника України. За життя пан Анісімов створив чимало чудових картин, рельєфів, розписів, вітражів. Деякі з них зберігаються в Кременчуц...
Спорт
Міжнародний олімпійський комітет оприлюднив нові офіційні дати Олімпійських Ігор у Токіо. Олімпіада проходитиме з 23 липня по 8 серпня 2021 року. Варто відзначити, що на участь у цій Олімпіаді претендують чимало спортсменів з Полтавщини, зокрема полтавський боксер Олександр Хижняк, кременчуцька легкоатлетка Ольга Ляхова, і багато інших спортсменів. Сьогодні, 1 квітня, опівдні УЄФА проведе відеоконференцію за участі генеральних секретарів 55 асоціацій різни...
Общество
З 6 квітня запустять проект Всеукраїнська школа онлайн, який транслюватимуть щоранку о 10:00 у будні дні на українських телеканалах. Уроки з 11 предметів для школярів з 5 по 11 клас учні зможуть дивитися по телевізору. 5-й клас — ПлюсПлюс та 112 Україна 6-й клас — ZOOM та NewsOne 7-й клас — ZIK 8-й клас — Індиго та УНІАН 9-й клас — Рада та UA: Культура 10-й клас — UA: Перший 11-й клас — М1 Викладатимуть такі предмети: українська мова, українська література...
Гаряче харчування
У Кременчуці безкоштовно годуватимуть працівників, які залучені до надання медичної допомоги, обслуговування та охорони комунальних некомерційних мед підприємств. Це робитимуть у зв’язку з протидією коронавірусній хворобі (COVID-19), повідомляє прес-служба Кременчуцької міськради.   Як зазначається, медики, які позмінно знаходяться на роботі, забезпечать гарячим харчуванням. Воно буде безкоштовним. Кошти на це виділятимуть з міського бюджету.   «Вартість...
Общество
В Україні розпочався мультимедійний проект під назвою  «Україна на карантині». Ukrainer збирає фото та відео з усіх куточків країни про життя під час пандемії коронавірусу. Аби стати учасником зробіть фото чи запишіть відео, де буде видно, що Ви бачите щодня на карантині, заповнить гугл-форму та надішліть файли. Надсилаючи фотографії та відео буднів, розкажіть коротку історію про контекст цієї фотографії або відео. Найкращі матеріали мультимедіа опублікуют...
Общество
На сайті ТОВ "КРЕМЕНЧУЦЬКА ТЕЦ" повідомляється про зміни тарифів для населення на тепло та гарячу воду. 30 березня відбулися громадські слухання проєкту рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради «Про встановлення товариству з обмеженою відповідальністю «КРЕМЕНЧУЦЬКА ТЕЦ» скоригованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій спо...
Лікарня
Розширення ліжкового фонду та покращення умов надання медичної допомоги хворим на COVID-19. Все це нині роблять в інфекційному відділенні лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька», передає прес-служба Кременчуцької міськради.   Як зазначається, в розбудові лікарні місту допомагають бізнесмени, торгові мережі та волонтери. Влада міста сподівається, що створених потужностей вистачить на те, аби надати необхідну допомогу всім, хто цього потребує.     «Кор...
Влучна сварка
В Полтавській області посварилися двоє чоловіків. Один із них погрожував вбити іншого, а після цього пролунав вистріл, передає прес-служба поліції Полтавщини.   Як зазначається, все це відбулося вчора, 30 березня, близько 17:00. Сварка виникла між 69-річним і 37-річним чоловіками.   «Причиною конфлікту стали претензії власника легкового автомобіля до місцевого чоловіка. Останній обіцяв відремонтувати авто ще з лютого, але свою обіцянку не виконав. Після...