На сьогодні в Україні налічується понад 100 тисяч сиріт й щорічно 12 000 підлітків закінчують інтернати.

Ці діти не вміють готувати їжу, вирішувати конфлікти, шукати роботу, купувати, заробляти гроші, знаходити спільну мову з людьми.

За офіційною статистикою 90% таких дітей невміють долати труднощі й погано соціалізовані. З них 50% стають злочинцями, 14% хоча б раз пробували накласти на себе руки, 23% - безробітні.

На сьогодні лише 500 дітей з інтернатів отримали своїх наставників, які допомагають їм адаптуватися до соціуму, повірити в себе та визначитися з метою в житті.

Життя дітей, що мають наставників, змінилося на краще: вони стали більш щирими та впевненими в собі, визначилися з професією, стали більш комунікабельними.

8 вересня 2016 року Верховна Рада внесла зміни до Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

У законі окреслюють поняття «наставник» і «наставництво», визначають основні напрямки підготовки дітей до самостійного життя. Згідно закону, наставник укладає угоду з інтернатним закладом, а служба у справах дітей моніторить процес дотримання прав і свобод дитини.

4 липня 2017 року Кабінет Міністрів України затвердив Положення про наставництво, за яким можуть працювати всі Центри соціальних служб для сімей, дітей та молоді в Україні.

Хто може стати наставником?

Повнолітня дієздатна особа. Вища освіта необов’язкова, наставником може бути й студент. Важливо розуміти відповідальність, щиро хотіти спілкуватися з підопічним, поважати його, бути відкритим.

Якщо підопічний і наставник – однолітки, це не завадить їм проводити час з користю. Адже, незважаючи на однаковий вік, ти встиг здобути значно більше позитивного досвіду й практичних навичок, аніж дитина, яка живе в інтернаті. До того ж, одноліткам легше сформувати дружні стосунки, адже між ними менше бар’єрів (включно з віковим).

Які документи необхідні?

Далі необхідно зібрати пакет документів: довідку про несудимість, довідку про те, що ви не перебуваєте на обліку в наркологічному диспансері, довідку про пройдений медогляд.

Чи можна обирати собі дитину?

Наставника підбирають для дитини. А от стосовно віку, то ініціатива, насамперед, орієнтована на підлітків. Адже маленькі діти часто не розуміють, що наставник не може забрати їх додому назавжди й болісно це переживають.

У Кременчуці живуть близько 200 дітей-сиріт, яким можуть допомогти містяни у рамках соціальної програми наставництва. 

Зараз в Кременчуці проходять інформаційні зустрічі для бажаючих стати наставниками дітям-сиротам, під час яких більш детально розкривається ефективність наставництва по відношенню до дітей, особливості психології сиріт, пояснюють права і зобов'язання наставника та інформаційна допомога в зборі необхідних документів.

Додаткову інформацію можна отримати за тел. 097-558-39-00.