• Головна
  • Екологи б'ють на сполох: Чорне море - друге за рівнем забруднення у світі
12:30, 16 липня 2019 р.
Надійне джерело

Екологи б'ють на сполох: Чорне море - друге за рівнем забруднення у світі

Екологи б'ють на сполох: Чорне море - друге за рівнем забруднення у світі

Президент Володимир Зеленський запропонував заборонити на два місяці перевірки Державної екологічної інспекції іноземних судів які заходять в чорноморські порти. Грунтуючись на скаргах капітанів на корупцію співробітників екоінспекції.

Протиправними діями екоінспекторів, якщо вони є, повинні займатися компетентні органи. Але це не повинно впливати на екологічний стан Чорного моря. А саме море, від такого рішення буде страждати!

Не треба забувати, що Чорне море найменш малонаселене. На його глибинах, у понад 150-200 метрів, живуть тільки бактерії. А от усі інші мешканці, як от риби та молюски живуть переважно у верхніх шарах води та в прибережній акваторії.

Протягом останніх років українські річки забруднюються виробничими і побутовими стоками, а так само хімікатими, що змиваються дощами з полів. Таким чином до моря потрапляють важкі метали, нітрати, фосфати, фосфор тощо.

А у портах поверхневий шар води завтовшки 5-10 см, в якому розвиваються мальки риб, забруднюється нафтопродуктами, кількість яких перевищує допустимі концентрації. Усе це призводить до загибелі мальків. Тож не дивно, що останнім часом чисельність косяків чорноморських видів риби значно знизилася.

Для довідки, за 5 місяців 2019 року в морських портах Одеської, Миколаївської та Херсонської областей перебувало 4808 суден. А Інспекція Кримсько-Чорноморського округу зафіксувала видимі сліди скиду забруднюючих речовин біля 128 суден.

Чорне море вважається одним з найбрудніших в світі (воно займає другу сходинку після внутрішнього моря Атлантичного океану - Мексиканська затока).

В першу чергу на забруднення моря дуже гостро реагують дельфіни. У 2018 році 142 дельфіни викинулися на сушу через надмірне забруднення води. Потрібно нагадати, що всі види чорноморських дельфінів занесені в Червону Книгу України.

Чорне море потребує Державної програми порятунку, тому так важливий для нього екологічний контроль з боку природоохоронних структур.

Наприклад, у цивілізованих країнах за викидів нафтопродуктів з суден передбачені величезні штрафи.

Також європейські країни захищають свої акваторії від проникнення в природне середовище інвазій - прибульців. Адже вони можуть виявитися більш агресивними та плідними, в результаті чого вони почнуть витісняти аборигенні види. 

З несанкціоновано скинутими баластними водами до нас в Чорне море потрапили досить небезпечні прибульці: далекосхідний вселенец рапана Rapanathomasiana, що є серйозним ворогом, як риб, так і безхребетних Чорного моря.

Рапан харчується молюсками-фільтраторами, які очищають морську воду, це в першу чергу чорноморська мідія. Про згубний вплив рапана свідчить й те, що вода в морі стала непрозорою.

Другий прибулець - це гребневик мнеміопсиса Mnemiopsysliedyi. Його завезли до нас з прибережної зони атлантичного узбережжя Північної Америки.

Мнеміопсис відвоював собі левову частку кормової бази риб, що поїдають планктон. Також він поїдає ікру та личинки риб. Втім, найбільш постраждала від прибульців та забруднення хамса - одна з найголовніших промислових риб Чорного моря.

Природоохоронне законодавство стоїть на сторожі навколишнього середовища. Є державні структури, які зобов'язані забезпечити це законодавство. У свою чергу їх повноваження визначені законодавством.

Так, згідно з статтею 15-2 Водного Кодексу України Держекоінспекція зобов'язана здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства про охорону та раціональне використання вод та водних ресурсів.

Тому ніхто не має право, не змінивши законодавство, зупиняти діяльність природоохоронних структур. Тим більше від таких заборон наслідки можуть бути непередбачувані.

Тим паче, що в екологів немає сумнівів, що відчувши вседозволеність і безконтрольність іноземні судна замість того щоб здавати на утилізацію усі забруднені свої води почнуть їх скидати в море.

Раніше ми писали про самогубство дельфінів.

За матеріалами Асоціації рибалок України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#води #забруднення #море #риба #дельфіни
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...