• Головна
  • 9 листопада - День української писемності та мови. Новий правопис та цікаві факти
09:19, 8 листопада 2019 р.

9 листопада - День української писемності та мови. Новий правопис та цікаві факти

9 листопада - День української писемності та мови. Новий правопис та цікаві факти

9 листопада щорічно в Україні з 1997 року відзначають День української писемності та мови. А з 2000 усі охочі пишуть радіодиктант єдності. У цей день також стартує й міжнародний конкурс української мови ім. Петра Яцика, цьогоріч - це буде 20-й ювілейний конкурс.

Історики вважають, що перша згадка українських слів "мед" і "страва" занотована візантійським істориком Пріском Панійським у 448 році, коли він перебував в таборі гунського володаря Аттіли. За доведеними результатами дослідження вченого В. Кобилюха, наша мова сформувалась ще Х-IV тисячоліттях до нашої ери.

В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П", а наймеше ми вживаємо "Ф".

На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.

Наша мова багата на синоніми, антоніми, пароніми. Усього філологи нарахували близько 256 тисяч слів. Вона постійно змінювалася, поповнювалась неологізмами, запозиченнями з інших мов. Змінювався й правопис. У травні 2019 року Кабмін схвалив нову редакцію Українського правопису.

Нагадаємо що змінилося та як тепер писати правильно аби не наробити помилок у радіодиктанті.

Букви Г та Ґ: у чому різниця

Згідно з новою редакцією писати можна обидві букви у власних назвах. Так, букву Г слід писати аби передати звук "h". Наприклад, Гейне, Гельсінки.

А от звук "g" з англійської можна транслітерувати як Г та як Ґ.

Початок слова з букви И 

Новий правопис допускає написання букви И на початку слів. Наприклад, индик, икнути тощо.

Отже нове правило - буква И на початку слова пишеться у:

- окремих вигуках (ич!), частки (ич який хитрий), дієслова (икати, икнути, икатися) та похідних від них іменників (икавка, икавочка);

- деяких загальних й власних назвах з тюрксього та інших мов згідно з його вимовою в цих мовах (Кім Чен Ин, ийбен, ир, ич-оба́);

- давно засвоєних словах перед приголосними Н та Р можна варіювати між И та І залежно від вимови: інди́к (инди́к), індича́ (индича́), індиченя́ (индиченя), інди́чий (инди́чий), и́рій (= ви́рій), і́род (и́род) тощо.

Тепер не лише співачка, а й адвокатеса

Жіночий рід тепер утворюють від іменників чоловічого роду за допомогою суфіксів -к- (він найбільш уживаний, згадайте співачку або вчительку), -иц-(я), -ин-(я), -ес-.

Числівник пів тепер окремо

Раніше іменники, що мали значення «половина» писалися разом з невідмінюваним числівником пів (півлітра, півміста). Наразі їх слід писати окремо.

А от слова, що означають один предмет чи явище пишуться разом, як от південь, півзахист, півмісяць, півоберт тощо.  

Й знову буква И

Для давального відмінку в художніх текстах можна використовувати закінчення и. Наприклад, повісті (повісти), совісті (совисти), мужності (мужности). 

Вже екс не через дефіс 

Нові правила запровадили й щодо написання префіксів анти-, віце-, екс-, контр-. Тепер вони пишуться разом. Наприклад, антивірус, віцепрем'єр, експрезидент, контрудар.

У ногу з часом

Упорядкували мовознавці й написання назв сайтів. Отже, якщо вживаєте родове слово, то назва сайту пишеться в лапках з великої літери. Наприклад, сайт «Вікіпедія», мережа «Фейсбук».

А без родового слова - з маленької літери та без лапок. Наприклад, ґугл, твітер.

Подвоєння Н

Дві приголосні «н» відтепер пишуться у слові «священник» (до цього слово було винятком і писалося з однією «н»).

Звук "ф" можна передавати літерою Т

У словах грецького походження буквосполучення «th», яке раніше передавалося літерою «ф» може бути передано й літерою «т»: ефір або етер, кафедра або катедра, міф або міт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мова #свято #правопис #диктант
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...