Дніпровська вода як коктейль з таблиці Менделєєва: що ми п'ємо та чим це загрожує

Ми вже писали, що протягом 2018 році в водойми України було скинуто понад 2 млрд 80 млн кубометрів стоків, а у 1200 вітчизняних водоймах все живе було отруєно. Ще в 980 водоймах відбулися заморні явища риби. Протягом 2019 року вже забруднено воду в 2180 водоймах.

В Україні налічується 63 тис. річок, 40 тис. озер, 1100 водосховищ, 400 тис. ставків – 1 млн 100 тис. га прісних водойм. У той же час на карті Європи ми вважаємося маловодною країною, бо більшість наших водних ресурсів через забрудненість не придатні до водозабору питної води.

Останні проведені дослідження на замовлення Світового фінансового банку, поставили нас за кількістю питної води на душу населення на 125 місце з 180 країн. Ми знаходимося десь між Чадом і Суданом, африканськими країнами. А якщо говорити про Херсонську область, то там кількість питної води менше ніж в центральній частині країни більш ніж в два рази.

"Маючи таке чудове географічне положення, такі величезні запаси прісної води, ми злочинно і безгосподарно ними розпоряджаємося. Усі роки Незалежності до наших водойм відносяться чисто споживацькі, а часом і злочинно. Багато річок перегородили дамбами, в результаті чого вони втратили свою природну течію і не в змозі «змити» весь бруд, що потрапляє до них. По берегах річок стоять мегаполіси, хімічні та металургійні гіганти зі своїми зливами і стоками. Вода у водосховищах нагадує коктейль з усієї таблиці Менделєєва. Береги річок немилосердно забудовуються, заганяючи в бетон колишні природні нерестовища, заплавні луки, болота які служили природним фільтром, очищаючи води річок", - наголосив голова Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков.

У цьому році у вітчизняні водойми було скинуто біля 2 млрд кубометрів стоків, 1/3 з них це неочищені стоки.

Й це без урахування того бруду, що потрапляє в річки по зливовим стокам минаючи очисні споруди. Практично всі автомийки скидають свої відходи в зливову мережу.

Тисячі тонн солі після зими з доріг потрапляють по зливовим стокам прямо в ріки. Хімікати з полів змиваються дощами та по дренажних каналах стікають у водойми, що призводить до масового мору риби.

Через таку безгосподарність в Дніпровських водосховищах солоність води помітно збільшилася, і сьогодні на Каховському, Кременчуцькому водосховищах можна зустріти рибу-голку, і навіть дрібних медуз. Це перші ластівки, які показують, що водна екосистема Дніпра змінюється.

Усі наші пральні порошки виготовлені із застосуванням фосфатів. Пральна машина випрала і вилила воду в каналізацію. Наші очисні споруди застарілі і не читають формулу фосфатів і тому ті безперешкодно потрапляють в річку, де сприяють інтенсивному росту буро-зелених водоростей. Коли вони гниють, то виділяють небезпечні токсини.

Бурхливе заростання водойм веде до їх обміління. Втім, на цьому подорож фосфатів не закінчується. При водозаборі вони потрапляють у воду, яка тече з-під крана. Виходить, що ми п'ємо воду розбавлену відходами з пральних машин і авто мийок. Потрібно додати, що фосфати сприяють розвитку онкологічних захворювань.

Крім того, у дніпровській воді виявили такі хімічні сполуки як фталати. Завдяки цим добавкам більшість пластмаси і гуми стає міцнішою і здобуваються такі властивості, як прозорість і гнучкість. Їх використовують при виробництві: ПЕТ-пляшок й упаковок, штор для ванної, гумових качечок, одягу та інших предметів із ПВХ, іграшок, ароматизаторів, парфумерних виробів, лаків для волосся та нігтів тощо.

Фталати належать до групи слаботоксичних препаратів. Втім, в організмі вони перетворюються в метаболіти, вражають печінку, нирки, органи дихання і впливають на гормональний фон.

"В Європейському Союзі фталати входять до переліку 45 пріоритетних речовин-забрудників, за якими оцінюється хімічний стан масивів поверхневих вод. В Україні моніторинг їх концентрацій не проводиться. В аналізі проби, яку ми взяли в Дніпрі, зафіксовано перевищення в 1,6 раза. До речі, підвищена концентрація фталатів була зафіксована і в Чорному морі, навіть в його глибоководній частині", – наголосила експерт проекту Європейського Союзу "Водна ініціатива" Олена Марушевська.

Також фталати, які випаровуються із пластику, роблять його крихким. Риба через це гине, тому що у багатьох випадках вона ковтає дрібні шматочки пластику і засмічує свій шлунок. Окрім того, мікропластик має здатність абсорбувати в собі токсини.

З Дніпра вода постачається для 2/3 населення країни. Яка питна вода - таке і здоров'я нації. Недарма медики стверджують, що 37% онкозахворювань пов'язано з якістю питної води.

"Треба на законодавчому рівні категорично заборонити скид неочищених стоків. На кожній стічній трубі повинен стояти лічильник міряючи забруднення. Покарання треба посилювати, а штрафи багаторазово підняти за забруднення наших водойм" - переконані у Національній Екологічній Раді України.

Щоб почати відродження Дніпра фахівці пропонують розробити комплексну Програму з відновлення річки, а прісну воду необхідно визнати стратегічним ресурсом країни.

"Для того щоб зрозуміти всю гостроту проблеми, необхідно для себе усвідомити, що все в цьому світі взаємопов'язано. Грабуючи пісок з дна річки, змінюючи її русло, засипаючи протоки, заплавні луки, болітця або спускаючи ставок, для того, щоб вибрати з нього всю рибу, а потім кидаючи водойму напризволяще - ви вбиваєте частинку Світового Океану" – говорить Олександр Чистяков.

Для довідки

Більше половини поверхні Землі займає Світовий Океан, проте лише 2,5% від її загальної кількості складають прісні води. З цих 2,5% всього 0,3% прісної води знаходиться в річках і озерах, ще 30% в підземних водах, а інші 70% в льодовиках.

Світові запаси прісної води не збільшуються, а її споживання постійно зростає. Загальне споживання прісної води в світі в тисячу разів більше, ніж усіх разом узятих видів промислової сировини. За останні 100 років споживання води збільшилася в 7 разів.

За останні 50 років відбулося 37 запеклих міждержавних суперечок через водні ресурси, що призвели до застосування насильства та кровопролиття.

За оцінками ООН, сьогодні п'ята частина жителів планети або 2,6 мільярда людей не має доступу до чистої питної води і 40 відсотків населення - 1,6 мільярда - позбавлені основних послуг у сфері санітарії.

На сьогодні приблизно 39 країн світу отримують більшу частину необхідної їм води з-за кордону.

За матеріалами пресслужби Національної Екологічної Ради України

екологія вода дніпро стоки річка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Пока еще никто не оценил
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
390 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
У Кременчуці було помічено, як чоловік вкрав з музею авіації тример. На відео, яке опублікували у соціальній мережі, видно, як крадій зашов, а через кілька хвилин вийшов не з пустими руками. І ось 10 грудня поліція Кременчука повідомила, що чоловіка 1985 року встановлено. Слідчі встановлюють обставини. Обладнання у крадія вилучили.
Спорт
Протягом 4-6 грудня пройшов четвертий традиційний відкритий чемпіонат Київської області з плавання серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату, вадами зору, вадами слуху та вадами розумового і фізичного розвитку під назвою «Новорічні старти». Усього в змаганнях взяли участь близько 165 спортсменів з різних областей, серед них змагалися за першість в змаганнях й кременчуцькі «рибки» - спортсмени КДЮСШ №1 й ГО «На крилах надії України». Кременчужан...
Общество
Як повідомив начальник відділу оперативного реагування управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому Полтавської міської ради Сергій Зубань у Фейсбук, сьогодні вночі очікується погіршення погодних умов. У тексті попередження йдеться, що сьогодні вночі на території області, а саме у південно-східній та обласному центрі очікується сильний туман, видимість 100-500 м (II рівень небезпеки, жовтий). Якщо ви вирішили пересува...
Общество
Сьогодні весь світ відзначає День прав людини. Саме 10 грудня в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини. У ній проголошені невід’ємні права кожної людини, незалежно від раси, статі, мови, релігії, національності, політичних або інших переконань. У Декларації вперше зафіксовано принцип “здоров’я для всіх” (health for all), який зараз є загальновизнаним світовим стандартом. Права медичних працівників закріплені у найвищих з...
Общество
Нафтогаз повідомив. З урахуванням міжнародних зобов'язань України щодо лібералізації газового ринку НАК «Нафтогаз України» сформувала кілька ринкових цінових пропозицій для споживачів, які мають право на придбання газу на пільгових умовах (ПСО). Крім звичайної щомісячної ціни, яка змінюється з урахуванням поточної ринкової ситуації, Нафтогаз пропонує також гарантовану квартальну ціну, яка буде діяти з 1 січня 2020 року до кінця опалювального сезону. Якою б...
Общество
Командир батальйону патрульної поліції Кременчука Олександр Борзенко поділився своїм баченням проблеми руху вантажівок через місто.  "Це питання наразі дуже актуальне. Патрульна поліція постійно проводить заходи щодо попередження руху вантажівок через Крюківський міст. Загалом було складено 1607 нормативних актів щодо порушення знаку заборони проїзду вантажівкам, що мають фактичну вагу понад 13 тонн за ч 1. ст 122 КУпАП  адмінматеріалів та за ст. 132-1 КУп...
Общество
Стало точно відомо, коликременчуцькі школярі зможуть відпочити. Оприлюднено графік канікул цієї зими. Зимові канікули у закладах загальної середньої освіти Кременчука розпочнуться 28 грудня 2019 року і триватимуть до 15 січня 2020 року включно. Про це повідомляє прес-служба міськвиконкому. У другому навчальному семестрі на кременчуцьких учнів чекає двоє весняних канікул – семиденні з 9 березня по 15 березня 2020 року та п’ятиденні (пасхальні) з 17 по 21 кв...
Общество
Миргородський суд призначив чоловікові покарання за його злодіяння у п'яному стані. Будучи у стані алкогольного сп’яніння, чоловік повідомив про замінування потяга. Миргородський міськрайонний суд виніс вирок чоловікові, який неправдиво повідомив про замінування потяга Кременчук — Бахмут. Він легко відбувся - всього два роки іспитового строку.  У ЄРДР йдеться про те, що 27 листопада чоловік перебував в стані алкогольного сп`яніння на території залізничного...
Общество
Учора, 9 грудня, департамент освіти міськвиконкому оприлюднив на офіційному сайті розпорядження № 33 о/д «Про посилення пожежної безпеки в закладах освіти м. Кременчука». У документі йдеться, що у школах будуть створювати групи перевірки, які вивчатимуть технічний стан електропроводки й систем оповіщення в закладах освіти. Таке рішення було винесено «з метою запобігання надзвичайним ситуаціям та небезпечним подіям у закладах освіти після трагічних подій в...