Дніпровська вода як коктейль з таблиці Менделєєва: що ми п'ємо та чим це загрожує

Ми вже писали, що протягом 2018 році в водойми України було скинуто понад 2 млрд 80 млн кубометрів стоків, а у 1200 вітчизняних водоймах все живе було отруєно. Ще в 980 водоймах відбулися заморні явища риби. Протягом 2019 року вже забруднено воду в 2180 водоймах.

В Україні налічується 63 тис. річок, 40 тис. озер, 1100 водосховищ, 400 тис. ставків – 1 млн 100 тис. га прісних водойм. У той же час на карті Європи ми вважаємося маловодною країною, бо більшість наших водних ресурсів через забрудненість не придатні до водозабору питної води.

Останні проведені дослідження на замовлення Світового фінансового банку, поставили нас за кількістю питної води на душу населення на 125 місце з 180 країн. Ми знаходимося десь між Чадом і Суданом, африканськими країнами. А якщо говорити про Херсонську область, то там кількість питної води менше ніж в центральній частині країни більш ніж в два рази.

"Маючи таке чудове географічне положення, такі величезні запаси прісної води, ми злочинно і безгосподарно ними розпоряджаємося. Усі роки Незалежності до наших водойм відносяться чисто споживацькі, а часом і злочинно. Багато річок перегородили дамбами, в результаті чого вони втратили свою природну течію і не в змозі «змити» весь бруд, що потрапляє до них. По берегах річок стоять мегаполіси, хімічні та металургійні гіганти зі своїми зливами і стоками. Вода у водосховищах нагадує коктейль з усієї таблиці Менделєєва. Береги річок немилосердно забудовуються, заганяючи в бетон колишні природні нерестовища, заплавні луки, болота які служили природним фільтром, очищаючи води річок", - наголосив голова Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков.

У цьому році у вітчизняні водойми було скинуто біля 2 млрд кубометрів стоків, 1/3 з них це неочищені стоки.

Й це без урахування того бруду, що потрапляє в річки по зливовим стокам минаючи очисні споруди. Практично всі автомийки скидають свої відходи в зливову мережу.

Тисячі тонн солі після зими з доріг потрапляють по зливовим стокам прямо в ріки. Хімікати з полів змиваються дощами та по дренажних каналах стікають у водойми, що призводить до масового мору риби.

Через таку безгосподарність в Дніпровських водосховищах солоність води помітно збільшилася, і сьогодні на Каховському, Кременчуцькому водосховищах можна зустріти рибу-голку, і навіть дрібних медуз. Це перші ластівки, які показують, що водна екосистема Дніпра змінюється.

Усі наші пральні порошки виготовлені із застосуванням фосфатів. Пральна машина випрала і вилила воду в каналізацію. Наші очисні споруди застарілі і не читають формулу фосфатів і тому ті безперешкодно потрапляють в річку, де сприяють інтенсивному росту буро-зелених водоростей. Коли вони гниють, то виділяють небезпечні токсини.

Бурхливе заростання водойм веде до їх обміління. Втім, на цьому подорож фосфатів не закінчується. При водозаборі вони потрапляють у воду, яка тече з-під крана. Виходить, що ми п'ємо воду розбавлену відходами з пральних машин і авто мийок. Потрібно додати, що фосфати сприяють розвитку онкологічних захворювань.

Крім того, у дніпровській воді виявили такі хімічні сполуки як фталати. Завдяки цим добавкам більшість пластмаси і гуми стає міцнішою і здобуваються такі властивості, як прозорість і гнучкість. Їх використовують при виробництві: ПЕТ-пляшок й упаковок, штор для ванної, гумових качечок, одягу та інших предметів із ПВХ, іграшок, ароматизаторів, парфумерних виробів, лаків для волосся та нігтів тощо.

Фталати належать до групи слаботоксичних препаратів. Втім, в організмі вони перетворюються в метаболіти, вражають печінку, нирки, органи дихання і впливають на гормональний фон.

"В Європейському Союзі фталати входять до переліку 45 пріоритетних речовин-забрудників, за якими оцінюється хімічний стан масивів поверхневих вод. В Україні моніторинг їх концентрацій не проводиться. В аналізі проби, яку ми взяли в Дніпрі, зафіксовано перевищення в 1,6 раза. До речі, підвищена концентрація фталатів була зафіксована і в Чорному морі, навіть в його глибоководній частині", – наголосила експерт проекту Європейського Союзу "Водна ініціатива" Олена Марушевська.

Також фталати, які випаровуються із пластику, роблять його крихким. Риба через це гине, тому що у багатьох випадках вона ковтає дрібні шматочки пластику і засмічує свій шлунок. Окрім того, мікропластик має здатність абсорбувати в собі токсини.

З Дніпра вода постачається для 2/3 населення країни. Яка питна вода - таке і здоров'я нації. Недарма медики стверджують, що 37% онкозахворювань пов'язано з якістю питної води.

"Треба на законодавчому рівні категорично заборонити скид неочищених стоків. На кожній стічній трубі повинен стояти лічильник міряючи забруднення. Покарання треба посилювати, а штрафи багаторазово підняти за забруднення наших водойм" - переконані у Національній Екологічній Раді України.

Щоб почати відродження Дніпра фахівці пропонують розробити комплексну Програму з відновлення річки, а прісну воду необхідно визнати стратегічним ресурсом країни.

"Для того щоб зрозуміти всю гостроту проблеми, необхідно для себе усвідомити, що все в цьому світі взаємопов'язано. Грабуючи пісок з дна річки, змінюючи її русло, засипаючи протоки, заплавні луки, болітця або спускаючи ставок, для того, щоб вибрати з нього всю рибу, а потім кидаючи водойму напризволяще - ви вбиваєте частинку Світового Океану" – говорить Олександр Чистяков.

Для довідки

Більше половини поверхні Землі займає Світовий Океан, проте лише 2,5% від її загальної кількості складають прісні води. З цих 2,5% всього 0,3% прісної води знаходиться в річках і озерах, ще 30% в підземних водах, а інші 70% в льодовиках.

Світові запаси прісної води не збільшуються, а її споживання постійно зростає. Загальне споживання прісної води в світі в тисячу разів більше, ніж усіх разом узятих видів промислової сировини. За останні 100 років споживання води збільшилася в 7 разів.

За останні 50 років відбулося 37 запеклих міждержавних суперечок через водні ресурси, що призвели до застосування насильства та кровопролиття.

За оцінками ООН, сьогодні п'ята частина жителів планети або 2,6 мільярда людей не має доступу до чистої питної води і 40 відсотків населення - 1,6 мільярда - позбавлені основних послуг у сфері санітарії.

На сьогодні приблизно 39 країн світу отримують більшу частину необхідної їм води з-за кордону.

За матеріалами пресслужби Національної Екологічної Ради України

екологія вода дніпро стоки річка
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
563 просмотра в июле
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Черги з пацієнтів
Незручності кременчужан щодо відвідування Дитячої міської лікарні спричинені карантином, який був уведений в Україні через коронавірус. Умови прийому пацієнтів під час пом’якшеного карантину прописані в багатьох документах: починаючи з постанови Кабміну і закінчуючи наказами Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації.  Вчора, видання 05366 писало, що карантин в якості знущання: батьки з дітьми не можуть потрапити до Дитячої лікарні. За словами зас...
Знай наших!
В Україні на 13-му фестивалі театрів «Молоко» полтавські театрали здобули перемогу. Цей фестиваль проходить одночасно в Одесі та Миколаєві (ще з 2019 року), передається на сторінці «Полтавський театр імені Гоголя» в соцмережі Facebook.   Як зазначається, полтавські театрали зіграли «Політ над гніздом зозулі». Режисером спектаклю є Сергій Павлюк. А от спеціальну нагороду отримав директор Полтавського театру ім. Гоголя Олексій Андрієнко.   Завдяки отриманій...
Общество
Городяни сфотографували жінку, що вирішила скупатися в фонтані, що в сквері ім. Бабаєва. Фото виклали на місцевому Телеграм-каналі ХКременчук.
Общество
За рішенням МОЗу українці, що повернулися із-за кордону, мають перебувати 14 днів на самоізоляції з додатком “Дій вдома” або здати ПЛР-тест за власні кошти. Що кажуть в мерії? Для кременчужан такий тест коштуватиме 1,5 тисячі гривень. Пройти його городяни зможуть з 15 липня в поліклініці лікарні "Придніпровська" по вулиці Леонова. Результати обіцяють видавати вже наступного робочого дня. Про це повідомила віце-мер Ольга Усанова. Що з лабораторією? У Алгори...
Шукають дитину
У Кременчуці в Придніпровському парку прямо зараз шукають маленьку дитину. Цим займається поліція, повідомили виданню читачі, які наразі гуляють в парку.  Відомо, що дитині п’ять років. Пошуки активно тривають.
Закрили на ремонт
У нашому місті з сьогоднішнього дня, 10 липня, закрили один продуктовий магазин «АТБ». Він розташований у центрі міста на вулиці Академіка Маслова (стара назва – вулиця Радянська). Таке оголошення з’явилося на вхідних дверях магазину «АТБ».  У повідомленні йдеться про те, що в магазині проводитимуть ремонтні роботи. Планується, що торговий заклад відкриється приблизно через чотири місяці.   Варто зазначити, що «АТБ» - це мережевий магазин. Вони їх у більшо...
Общество
Сьогодні, 10 липня, в Україні суха та сонячна погода. А от в західних областях пройдуть дощі з грозами. На територію країни насувається антициклон Xabi. Температура вдень +24+29 градусів, а в суботу температура повітря підвищиться до +27+33 градусів. В Кременчуці у вихідні переважно ясна погода. Температура повітря +17 +29. З понеділка очікуються дощі та похолодання. У неділю, на свято Петра й Павла, в західних областях, пройдуть дощі. На решті території...
Общество
Ми писали, що 7 числа в Лубенському районі невідомі пограбували автомобіль Укрппошти, де везли селянам пенсії. Вкрали з автівки 2,7 мільйони гривень. У поліції шукають нападників та обіцяють винагороду за оперативну інформацію про авто підозрюваних чи обставини злочину. Автівка Укрпошти їздить по цій дорозі вже декілька років - щовівторка та щопятниці, приблизно в 9 годин ранку. "Чим підірваний салон автівки чи кинута якась інша вибухонебезпечна річ встано...
Маска на чолі
У Кременчуці у тролейбусі №2 сфотографували місцевого мешканця, який натягнув медичну маску на все обличчя. У прямому сенсі – до самого чола і на саме чоло, передається в групі «ХК» у соцмережі «Instagram».     Як зазначається, таким чином чоловік хотів захиститися від вірусів.   У коментарях до посту мешканці міста пишуть, що можливо, чоловік прагнув захистити себе від порчі, або цей той момент, коли люди дістали більше, ніж карантин і коронавірус. Хтось...